Προς το περιεχόμενο

Μαμά θέλω πολύ βαρύ distortion!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και όμως για δες το dvd που είχε πρόσφατα σε ένα περιοδικό για τις ηχογραφήσεις του Black album(Η κλασική σειρά Classic albums)θα δεις οτι ο Hammet θα παίξει το ριφ του Sandman με έναν Mesa Boogie Triple Rec και είμαι σίγουρος ότι θα πεις "Πολύ ψόφιος ήχος" :wink:

 

Έχεις δίκιο, αλλά ο janick διευκρίνισε ότι το άρθρο αναφέρεται στις ρυθμίσεις του setup για live παίξιμο και όχι το τι κάνουμε στο studio. Στο studio οι πιο ογκώδεις κιθάρες επιτυγχάνονται με χαμηλά gain σε 30ρηδες ενισχυτές με καμπίνες 2x12 :wink:

Απλά μετά αυτός ο ήχος προσαρμόζεται πολύ πιο εύκολα με τεχνικές μίξης.

 

Επίσης να πω ότι έχει 1000 δίκια o janick όταν λέει να χώσετε (εγώ δεν είμαι κιθαρίστας), πάνω από το 50% του ήχου της κιθάρας είναι ΤΟ ΧΕΡΙ.

 

Πάντως εγώ έχω ακούσει ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ κιθάρες και από μονούς μαγνήτες.

Αν έχουν υψηλή έξοδο είναι σχεδόν το ίδιο, ίσως λίγο πιο καθαροί (όχι με την έννοια της μη-παραμόρφωσης :lol: αλλά με την έννοια της ποιότητας του σήματος και την τονική ισορροπία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 212
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχεις δίκιο' date=' αλλά ο janick διευκρίνισε ότι το άρθρο αναφέρεται στις ρυθμίσεις του setup για live παίξιμο και όχι το τι κάνουμε στο studio. Στο studio οι πιο ογκώδεις κιθάρες επιτυγχάνονται με χαμηλά gain σε 30ρηδες ενισχυτές με καμπίνες 2x12 :wink: [/quote']

 

Ναι, δεν αντιλέγω, απλά αναφέρθηκα στο σχετικό ντοκυμαντέρ και είχε να κάνει με το αν γίνεται να προσεγγίσεις ήχο metallica όπως τον ακούς από το cd... κουβέντα να γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα κουρδίσματα δεν παίζουν ρόλο στο βαρυυυυυ ήχο;

 

Μπορούν να πάρουν τον ήδη βαρύ σου ήχο πηγαίνοντας τον στα έγκατα και είναι η απόλυτη καφρίλα.Αν όμως ο ήχος σου δεν είναι εντάξει απο την αρχή δε θα σε σώνουν τα κουρδίσματα.Είναι το κερασάκι στην τούρτα πίστεψε με!!! :wink: Λόγω πιο παχιάς χορδής έχει μπάσα έξτρα απο τη χορδή οπότε για να ισορροπήσεις τον ήχο πρέπει να πειράξεις το EQ πάλι.

 

Ο Morello στο Killing in the name παίζει κουρδισμένος Drop-D.Σου ακούγεται πολύ βαρύς; :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα κουρδίσματα δεν παίζουν ρόλο στο βαρυυυυυ ήχο;

 

Μπορούν να πάρουν τον ήδη βαρύ σου ήχο πηγαίνοντας τον στα έγκατα και είναι η απόλυτη καφρίλα.Αν όμως ο ήχος σου δεν είναι εντάξει απο την αρχή δε θα σε σώνουν τα κουρδίσματα.Είναι το κερασάκι στην τούρτα πίστεψε με!!! :wink: Λόγω πιο παχιάς χορδής έχει μπάσα έξτρα απο τη χορδή οπότε για να ισορροπήσεις τον ήχο πρέπει να πειράξεις το EQ πάλι.

 

Ο Morello στο Killing in the name παίζει κουρδισμένος Drop-D.Σου ακούγεται πολύ βαρύς; :wink:

αν πας ομως 2 step down τοτε δεν θα ειναι πιο βαρυυυυυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και θα είναι.:wink: Απλώς αυτό που θέλω να πω είναι ότι απο μόνο του το 2 step down δεν θα σε κάνει βαρύ απαραίτητα :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια Janick για την όρεξή και το άρθρο σου, αν και δε με αφορά μιας και η παραμόρφωση του Blackmore είναι μάλλον η μέγιστη που μπορεί να αντέξει το "φλώρικο" γούστο μου...:):)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Morello στο Killing in the name παίζει κουρδισμένος Drop-D.Σου ακούγεται πολύ βαρύς; :wink:

+10000 το καταλληλο "βαρος" :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια Janick για την όρεξή και το άρθρο σου' date=' αν και δε με αφορά μιας και η παραμόρφωση του Blackmore είναι μάλλον η μέγιστη που μπορεί να αντέξει το "φλώρικο" γούστο μου...:):)[/quote']

 

Thanks Elavd! :wink:

Νομίζω ο χαρακτηρισμός "φλώρικο"(αν και προσωπικά μου αρέσει να πειράζω κόσμο έτσι :lol: :lol:) είναι σχετικός.Και ο SRV δεν έχει drive αλλά τα χώνει σαν μεταλάς τα ριφφάκια και τα σολίδια!! :twisted:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

janick δεν αναφέρθηκες στην υπόλοιπη κιθάρα, δεν παίζει ρόλο η κατασκευή στον όγκο του ήχου? ιδέα δεν έχω από βαρύ ήχο (να παίζω εννοώ), αλλά όταν παίζω με την black beauty μου στα καθαρά η νότα έχει έναν όγκο ΝΑ (με το συμπάθειο).

ίσως θα έπρεπε να επενδύσει κανείς και σε ένα καλό εργαλείο στα χέρια του...

πάντως +1000 για το περί δεξιού χεριού! ΞΥΛΟ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου