Προς το περιεχόμενο

Ρύθμιση κλασσικής κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

φτιάχνεται εύκολα απο μάστορα. Μην προσπαθήσεις να το κολλήσεις μόνος σου!!!

γενικά όταν αλλάζεις χορδές μη τις βγάζεις όλες ταυτόχρονα' date=' εκτός αν υπαρχει ανάγκη να βγούνε όλες.Η διαφορά τάσης καταστρέφει(μακροχρόνια) την κιθάρα.

Αν η κιθάρα δεν έχει σκεβρώσει τότε μαλλον δεν μπορέις να κάνεις και πολλά για το ύψος των χορδών.Υπαρχουν διάφορες κλίσεις του μπράτσου ώς προς το ηχείο και αν η κιθάρα σου είναι φτιαγμένη έτσι ωστε να έχει ψηλό ¨action¨ το κατέβασμα του ύψους των χορδών λογικα θα προκαλέσει τριξίματα. Όλα φυσικα εξαρτώνται απο τον τρόπο παιξίματος, αν παίζεις δυνατά μην τις κατεβάσεις πολύ.

 

Υ.Γ. Το πρόβλημα αποκολλησης δεν οφείλεται στην ταυτόχρονη αλλαγη των χορδών, απλώς αναφέρω αυτό με τις χορδές γιατί είδα στη φώτο ότι είχαν βγεί όλες μαζί.

 

Υ.Γ.2. κατι σχετικό με το αρχικό ποστ, οι κλασικές κιθάρες δεν χρειάζονται ρύθμισμα-σερβις-αλλαγη λαδιων-μπουζι κ.α. εκτός αν υπαρχει κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα

:wink:[/quote']

 

Έχω και εγώ μια κλασσική (καλή) την οποία πήγα σε ένα μάστορα. Μου έκανε καλή δουλειά με τα τάστα αλλά αναγκαστήκαμε να υψώσουμε λίγο τον καβαλάρη (έβαλε μια λεπτή πλαστική λωρίδα) για να μην τρίζει όταν χτυπάω δυνατά. Μπορώ να πω ότι χτυπούσα αρκετά δυνατά, αλλά στα κλασσικά κομμάτια τέτοιες εντάσεις νομίζω τις πιάνουμε.

Το σκέβρωμα μου είπε ότι είναι κανονικό.

Παλιά δεν θυμάμαι η κιθάρα να έτριζε σε τέτοιες εντάσεις. Μου είπε ότι αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι είτε να βάλω hard tension χορδές (τώρα έχω medium tension) ή να υψώσουμε λίγο το καβαλάρη το οποίο και κάναμε (είδα βέβαια κάποια μικρή βελτίωση αλλά το τρίξιμο εξακολουθεί).

Δεν ξέρω αν η κλίση του μανικιού σε σχέση με την ταστιέρα που είπες έχει καμιά σχέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν έτριζε πριν και δεν έχει σκεβρώσει τότε γιατί τρίζει τώρα;

Μηπως έχεις αρχίσει να παιζεις πιο δυνατά;

αυτά που γράφω μου τα έχουν πει κατασκευαστές, δεν ειμαι κατασκευαστής!

παντως αυτό με την κλίση του μπράτσου ισχύει σίγουρα, και σε μεγάλο βαθμό καθορίζει το πόσο χαμηλά μπορούν να κατέβουν οι χορδες χωρίς να τρίζει η κιθάρα.Μπορείς να το δεις σε φλαμενκο κιθάρες που έχουν πολύ πιο χαμηλο action, αν και εκεί δεν παιζει τόσο ρόλο το τρίξιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν έτριζε πριν και δεν έχει σκεβρώσει τότε γιατί τρίζει τώρα;

Μηπως έχεις αρχίσει να παιζεις πιο δυνατά;

αυτά που γράφω μου τα έχουν πει κατασκευαστές' date=' δεν ειμαι κατασκευαστής!

παντως αυτό με την κλίση του μπράτσου ισχύει σίγουρα, και σε μεγάλο βαθμό καθορίζει το πόσο χαμηλά μπορούν να κατέβουν οι χορδες χωρίς να τρίζει η κιθάρα.Μπορείς να το δεις σε φλαμενκο κιθάρες που έχουν πολύ πιο χαμηλο action, αν και εκεί δεν παιζει τόσο ρόλο το τρίξιμο[/quote']

 

Οι φλαμένκο κιθάρες γενικά τρίζουν (από όσα κομμάτια έχω ακούσει).

Συνήθως, αν όχι πάντοτε το μπράτσο κλίνει με την φορά του ρολογιού έτσι; Δηλαδή τρίζουν περισσότερο τα καντίνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε tassos1978 είδα την φωτο και ανατρίχιασα.Τρέχα το όργανο σε ΜΑΣΤΟΡΑ, και να εύχεσαι να είναι μόνο εξωτερική η αποκόλησή του.

 

Στο λέω γιατί κάπως έτσι ήταν και μιά ακουστική Ibanez που είχα πριν απο πολλά χρόνια, και δυστυχώς η δική μου περίπτωση δεν ήταν καθόλου απλή. Δηλαδή εκτός απο την εξωτερική αποκόληση της γέφυρας, είχε ξεκολήσει (απο μέσα, σε κάποιο σημείο) το καπάκι απο ένα απο τα εσωτερικά στηρίγματα.

 

INSIDE.JPG

 

Ο εφιάλτης (ΤΡΙΞΙΜΑΤΑ) τελείωσε μετα απο 5-6 επισκέψεις στόν μάστορα, και αφού βαρεθήκαμε να βάζουμε κάτι σάν SuperGlue (με το χέρι βαθειά μέσα στήν τρύπα) περιφερειακά στά στηρήγματα, μέχρι να βρούμε που διάολο ήταν το ξεκόλημα που προκαλούσε το τρίξιμο.

Φυσικά μετά απο τόση κόλα (το παρακάναμε προφανώς) ο ήχος θάμπωσε πολύ, αλλά το κόστος του να βγεί και να αντικατασταθεί το καπάκι ήταν τέτοιο (και με αμφίβολα ηχητικά αποτελέσματα) που απλά, την χάρισα μετά απο λίγο καιρό σέ ένα φιλαράκο που ήθελε να αρχίσει κιθάρα και δεν είχε φράγκα. Στον ΜΑΣΤΟΡΑ λοιπόν γρήγορα και να εύχεσαι να είναι μόνο εξωτερική η αποκόληση. Good luck . . .

 

 

Δεν ξέρω αν η κλίση του μανικιού σε σχέση με την ταστιέρα που είπες έχει καμιά σχέση.
Ρίξε μιά ματιά εδώ . . .

http://www.frets.com/FRETSPages/Musician/Guitar/Setup/NeckAngle/neckangle.html

Ο τύπος είναι ένας τρελός παπούς κατασκευαστής / επισκευαστής οργάνων (ακουστικές κιθάρες κυρίως) και το άρθρο του αναφέρεται στήν γωνία του μπράτσου.

(Frank Ford' date=' Gryphon Stringed Instruments)Η παραπάνω φωτο είναι απο το site του.

 

 

αν δεν έτριζε πριν και δεν έχει σκεβρώσει τότε γιατί τρίζει τώρα;
Έλα ντέ! ! ! Δυστυχώς το τρίξιμο μπορεί να οφείλεται σε πάαααρα πολούς λόγους. Μιά "μικρή" λίστα έχει ο παραπάνω κύριος στο http://www.frets.com/FRETSPages/Luthier/Technique/Setup/BuzzDiagnosis/buzzlist.html

 

Πάντως εγώ φίλε Dimisas θα ξαναπήγαινα ξανά και ξανά στον μάστορα που έκανε "καλή δουλειά" με τα τάστα, μέχρι το όργανο να γίνει όπως το θέλω στο χέρι και στο αυτί μου. Αλήθεια, δεν κατάλαβα, γιά ποιόν ακριβώς λογο πήγε η κιθάρα ΑΡΧΙΚΑ στόν μάστορα ?

 

Αν ενδιαφέρεστε πάντως, ψάξτε λιγο το site του παπού. Έχει πολύ ενδιαφέροντα άρθρα (και πάρα πολλά) σε σχέση με την κατασκευή και "διάγνωση - επιδιόρθωση προβλημάτων" ακουστικής κιθάρας (και όχι μόνο). http://www.frets.com/FRETSPages/pagelist.html

 

 

Φιλικά, Γιώργος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε tassos1978 είδα την φωτο και ανατρίχιασα.Τρέχα το όργανο σε ΜΑΣΤΟΡΑ' date=' και να εύχεσαι να είναι μόνο εξωτερική η αποκόλησή του.

 

Στο λέω γιατί κάπως έτσι ήταν και μιά ακουστική Ibanez που είχα πριν απο πολλά χρόνια, και δυστυχώς η δική μου περίπτωση δεν ήταν καθόλου απλή. Δηλαδή εκτός απο την εξωτερική αποκόληση της γέφυρας, είχε ξεκολήσει (απο μέσα, σε κάποιο σημείο) το καπάκι απο ένα απο τα εσωτερικά στηρίγματα.

Ο εφιάλτης (ΤΡΙΞΙΜΑΤΑ) τελείωσε μετα απο 5-6 επισκέψεις στόν μάστορα, και αφού βαρεθήκαμε να βάζουμε κάτι σάν SuperGlue (με το χέρι βαθειά μέσα στήν τρύπα) περιφερειακά στά στηρήγματα, μέχρι να βρούμε που διάολο ήταν το ξεκόλημα που προκαλούσε το τρίξιμο.

Φυσικά μετά απο τόση κόλα (το παρακάναμε προφανώς) ο ήχος θάμπωσε πολύ, αλλά το κόστος του να βγεί και να αντικατασταθεί το καπάκι ήταν τέτοιο (και με αμφίβολα ηχητικά αποτελέσματα) που απλά, την χάρισα μετά απο λίγο καιρό σέ ένα φιλαράκο που ήθελε να αρχίσει κιθάρα και δεν είχε φράγκα. Στον ΜΑΣΤΟΡΑ λοιπόν γρήγορα και να εύχεσαι να είναι μόνο εξωτερική η αποκόληση. Good luck . . .[/quote']

 

 

 

 

Φίλε εγώ να δεις πως ανατρίχιασα. Και μάλλον είναι εσωτερική η αποκόλληση κι όχι εξωτερική... :( Αυτές τις μέρες παρατηρώ την κιθάρα προσεκτικά και χθες φρίκαρα όταν είδα πως το καπάκι στην περιοχή γύρω από τον καβαλάρη έχει υποχωρίσει λίγο... Με την αφή επιβεβαιώθηκαν οι φόβοι μου... μάλλον είναι για το τζάκι... 8O

 

 

hpim3674zy0.th.jpg

 

hpim3678rv2.th.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε tassos1978, όντως δείχνει γιά σοβαρό το ζήτημά σου, παρ'ολα αυτά θα έλεγα "μήν την κάψεις" πρίν την δείξεις σε κάποιον μάστορα.

 

Αλήθεια πώς έγινε αυτό ? Την παρκάριζες κοντά σε κανα καλοριφέρ ή πλάκωσες κανένα με την κιθάρα ?

 

Εγώ την πάτησα τότε απο πορτμπαγκάζ αυτοκινήτου καλοκαίρι. Η κιθάρα ήταν στήν χαλκίδα στο σπίτι φίλου με τρελό aircontition. Την έβαλα σε μια πλαστική θήκη της πλάκας, την έριξα στο πορτμπαγκάζ και φύγαμε γιά αθήνα, οχι απο εθνική αλλά απο τον παραλιακό χαλκούτσι - ορωπός κλπ. Στην πορεία σταματήσαμε γιά μπάνιο σε μιά παραλία, κολλήσαμε εκεί με κάτι κοριτσάκια (για όλα φταίν'οι γκόμενες), και φύγαμε για αθήνα βράδυ πλέον. That's all. Η κιθάρα βγήκε απο το πορτμπαγκάζ, παρκάρισε στην γωνία της, και την επομένη το πρωί την κύταγα και δεν πίστευα την "τύχη" μου.

 

¶ν δεν την έχεις κοπάνήσει πουθενά, τότε μάλλον έχει να κάνει με τρελή διαφορά θερμοκρασίας ή και υγρασίας. Be carefull . . .

 

Φιλικά, Γιώργος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω αφήσει μέρες ολόκληρες στο πίσω κάθισμα του αμαξιού... Όχι με ζέστη αλλά με κρύα ατμόσφαιρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8O βρήκες την αιτία!!

εγώ το ίδιο έπαθα σε ένα εξοχικό στη χαλκιδική οπου έχει φοβερή υγρασία, ξεκόλλησαν τα δύο μερη του καπακιού στο σημειο που ενώνονται με τα πλαινά.Τελικά φτιάχτηκε με κόστος 80-100 ευρώ αν θυμάμαι καλά

Πάντως μη την πετάξεις, πολύ πιθανόν να φτιάχνεται, δεν ξέρω αν αξίζει όμως να επιδιορθωθεί λόγω κόστους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά έται κι αλλιώς δεν την πετάω :D Η κιθάρα αυτή είχε τότε 100.000 δρχ και κατεληξα σε αυτή αφού είχα διαβάσει διάφορα reviews σχετικά με την πολύ καλή σχέση τιμής - ήχου. Έτσι την αγόρασα στον Στόλλα (το 99 πρέπει να ήταν) για να μπορώ να την πέρνω μαζί στο μάθημα όταν δίδασκα μουσική σε δημοτικό σχολείο. Όπως καταλαβαίνετε η κιθάρα έβγαινε από το αμάξι μόνο για Σ/Κ :oops: ...Θα την πάω σε έναν μάστορα, κι αν δε γίνεται τίποτα, θα θυσιαστεί ως πειραματόζωο! :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου