Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή Drum Room (προβάδικο/recording)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρεά  :)

 

Μετά απο αρκετό καιρό (8 χρόνια περίπου) θα μεταφέρω επιτέλους το υπάρχων drum room/προβάδικο που είχα στο ισόγειο στο πατρικό μου , το οποίο ήταν και σχετικά μικρό (3.5μ χ 5μ) και δεν είχε καλή μόνωση (μπορούσα να παίζω μόνο ώρες μη κοινής ησυχίας χωρίς να ενοχλώ ιδιαίτερα) σε νέο μεγαλύτερο υπόγειο χώρο με διαστάσεις 5μ χ 7μ και ύψος 2.7μ.  ;D

 

Στο νέο αυτό χώρο σκοπός μου είναι να πετύχω μόνωση ώστε να μπορώ να παίζω 24/7 χωρίς να ενοχλώ κανέναν.

Ο χώρος αυτός όπως ανέφερα ειναι υπόγειος με διαστάσεις 5μ χ 7μ , οι τοιχοι , το πάτωμα και το ταβάνι είναι μπετό και δεν έχει καμία κολώνα ενδιάμεσα.

Δίπλα υπάρχουν αλλα 2 δωμάτια που θα γίνουν στο μέλλον control room και σαλονάκι/κουζινάκι/τουαλέτα.

Στεγάζεται σε πολυκατοικία και ακριβώς απο πάνω υπάρχει πυλωτή.

Οπότε πιστεύω έχω εναν αρκετά καλό χώρο να ξεκινήσω.

 

Έχω κάτσει και έχω διαβάσει όλα τα σχετικά θέματα και ιδιαίτερα το ''Κατασκευή Project Studio'' αλλά έχω ακόμη διάφορες απορίες και θα ήθελα την βοήθειά σας.

 

Έχω κάτσει και έχω μαζέψει ένα σεβαστό ποσό για να το ξεκινήσω άμεσα και να το ολοκληρώσω , αλλά δεν θα ήθελα να κάνω κάποιο σοβαρό λάθως ή να παραλέιψω κάτι σημαντικό , οπότε πριν ξεκινήσω θα ήθελα να ακούσω και άλλες απόψεις και ιδέες.  :)

 

Η αγορά τον υλικών θα γίνει απο εμένα και ψάχνω να βρω 2 μάστορες έμπειρους που θα δουλέψουν με μεροκάματο ( δεν με παίρνει με τπτ για εταιρεία ) και θα κάνουν οτι τους πω προσεχτικά.

 

Η κατασκευή λοιπόν θα είναι προφανώς ενα roοm in a room.

 

Αν έχω καταλάβει καλά θα πρέπει να ξεκινήσω με τους τοίχους πρώτα.

Θα στηθεί ένας σκελετός όπου θα βάλω πετροβάμβακα χαμηλής πυκνότητας (40αρι) και πάχους 10 εκατοστών , θα αφήσω κενό 5 εκατοστά και έπειτα θα βάλω 3πλη γυψοσανίδα.

Στο πάτωμα όπου θα πατήσουν οι τοίχοι θα μπεί ειδική ταινία και όλες οι ενώσεις θα γίνουν προσεχτικά χωρίς κενά και θα κλείσουν οι αρμοί με ειδική μαστίχη.

Επίσης για να μην έχω παράλληλους τοίχους θα δώσω στους 2 μια κλίση περίπου 5cm.

 

Έπειτα ίδια διαδικασία για το ταβάνι όπου θα μπούνε ειδικά αντικρασδαμικά στηρίγματα για να στηριχθεί η οροφή.θα δωθεί και εδω μια κλίση 5cm για να μην είναι παράλληλο με το πάτωμα.

 

Το πάτωμα το οποίο δεν θα πρέπει να έχει άμεση επαφή με τους τοίχους θα βάλω 75αρι πετροβάμβακα , απο πάνω mdf 1cm , μετα γυψοσανίδα , ηχομονωτική ταινία , γυψοσανίδα , mdf 1cm κ απο πάνω PCV δαπεδο.

 

Επίσης το δίπλα δωμάτιο θα γίνει κάποια στιγμή αργότερα control room οπότε θα ήθελα  μια εγκατάσταση box στον τοίχο με 24 xlr για τα κανάλια μου καθώς και επιπλέον εισόδους για ακουστικά κτλ.

Η απόσταση απο την κονσόλα θα είναι 3-4 μέτρα.

Υπάρχει κάποια έτοιμη λύση?

 

Παράθυρο (για το control room) δεν θα κάνω για να μην μπλέξω χειρότερα και ανέβει το κόστος οποτε θα αρκεστώ σε μια κάμερα για το μέλλον.

 

Ο πατέρας μου είναι ηλεκτρολόγος οπότε γραμμές γειώσεις κτλ θα τα κάνουμε όλα μαζί.

Αποτι κατάλαβα καλο θα είναι να έχω άλλη γραμμή για τα φώτα , a/c και μπρίζες.

Για φωτισμό λέω να βάλω σποτάκια led και για μπρίζες θα τοποθετήσω ένα κανάλι και θα βάλω μπρίζες όπου χρειάζομαι.

 

θα ήθελα βοήθεια και ιδέες για a/c και εξαέρωση καθώς και για πόρτα.

 

Επίσης οποιαδήποτε ιδέα/διόρθωση/γνώμη είναι ευπρόσδεκτη :)

 

Ευχαριστω

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά απο αυτα τα 2 υλικά πιστεύετε θα είναι καλύτερα για ηχομόνωση ?

Οι τιμές τους είναι περίπου ίδιες οπότε θα ήθελα να διαλέξω το καλύτερο δυνατό.

 

http://www.knaufinsulation.gr/sites/knaufinsulation.gr/files/428UltracousticPGr.pdf

http://fibran.gr/files4users/files/documentation%20GEO/TDS_FIBRANgeo_B-050_gr.pdf

 

Συντελεστή ηχοαπορρόφησης αναφέρει μόνο η fibran με τιμή 0.95

Αντίσταση στην ροή αέρα η knauf έχει 5 και η fibran 30

 

Ευχαριστώ

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου