Προς το περιεχόμενο

Korg Kronos και παραμορφωμένος ήχος


ev88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρες σε όλους,

 

Μια ερώτηση που αφορά τους χρήστες του Kronos:

 

Εχω λοιπόν το Kronos 61 (με os 2.2.1, όχι το Χ και χωρις τροποποίηση σε ram και ssd) και μου βγάζει παραμορφωμένο ήχο (distortion/clipping) τόσο από τα Main Outs (1-2, 3-4) όσο και από τα ακουστικά. Η ενταση είναι πάντα στη μέση άντε λίγο παραπάνω. Αυτο συμβαίνει κυρίως με τα εργοστασιακά πιάνα και rhodes. Το ίδιο θέμα έχει συζητηθεί και σε διεθνή φόρουμ (gearslutz, korg forums κλπ) αλλά δεν έχω βρει κάποια αξιόλογη απάντηση. To Ιnternal Headroom είναι στη εργοστασιακή ρύθμιση (+48dB) αλλά και με τις άλλες επιλογές που έχει δεν αλλάζει κάτι. Επίσης να σημειώσω ότι το ίδιο συμβαίνει τόσο όταν το συνδέω στο studio απ' ευθείας στην κάρτα ήχου (Digidesign 96 i/o) όσο και σε οποιοδήποτε άλλο setup (δεν είναι δλδ θέμα setup).

 

Έχει κανείς καποια παρόμοια εμπειρία? Να επισημάνω ακόμη ότι αυτό συμβαίνει κατα κόρον στα εργοστασιακά piano-rhodes patches και όχι τόσο στα synths ή δικιές μου τράπεζες...

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε δεν εχω kronos αλλα πας επιγοντως στο service Λογικα εισαι μεσα σε εγγυηση ετσι? Μην περιμενεις λυση στο forum δεν ειναι καθολου φυσιολογικο αυτο που συμβαινει για να σου πει καποιος να κανεις αυτην η την αλλη ρυθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου