Προς το περιεχόμενο

Ποια Epiphone είναι;


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Με μια απλη γρηγορη παρατηρηση

Οι διαφορες που βλεπω ειναι.

1. στο headstock βλεπω διαφορετικα κλειδια, το les paul ειναι σε διαφορετικη θεση γραμμενο απο το ενα headstock στο αλλο. Ακομα και το headstock ειναι διαφορετικο απο την μια κιθαρα στην αλλη αμα το προσεξεις απο το nut μεχρι το πρωτο κλειδι.

2. Η μια εχει ασημι hardware και η αλλη μαυρο.

3. Στη μια το καπακι ειναι Quilted Maple και στην αλλη flame maple. Αμα ηταν το ιδιο μοντελο θα ειχαν σιγουρα και το ιδιο ξυλο.

 

Σου βαζω και δυο φωτο για να βλεπεις τις διαφορες διπλα διπλα.

 

Ετσι με μια πρωτη ματια λογικα δεν ειναι η 2001 Epiphone Les Paul Limited Edition.

Για ψαξτο λιγο πιο καλα.

les1.jpg.797ac4a9ba338b295488032982227d74.jpg

les2.thumb.jpg.94f6cd196beddb70ede03e8b20471fde.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bill δεν είναι σίγουρα αυτή που λες, το συγκεκριμένο top το είχαν μέχρι το 2002-3 μόνο τα STD και Custom μοντέλα, εκ των πραγμάτων δεν είναι custom , άρα είναι std, γενικά το 2001-3 είναι μεταβατικές χρονιές και τα μοντέλα είναι ή του ύψους ή του βάθους, δες την στα χέρια σου αν είναι ΟΚ πάρτην άν όχι πήγαινε σε καμιά άλλη μέχρι το 2003 (Κορεάτικη) , επίσης αυτά τα μοντέλα ¨χωλαίνουν" στα ηλεκτρικά αλλά από ότι βλέπω τα έχει αλλάξει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έψαχνα να αγοράσω ένα φθηνό Les Paulάκι,για να ψαχτώ και με 2-3 διαφορετικούς ήχους.

 

Βρήκα λοιπόν μια στις αγγελίες,η οποία λέγεται Epiphone Les Paul Std (χρώμα ebony burst).

 

Ε λοιπόν δε το βρίσκω πουθενά αυτό το μοντέλο,ούτε με ''Gibson'' στάμπα κάτω από τα κλειδιά,ούτε με χρώμα ebony burst,ούτε με αυτά τα tone.

 

Ξέρεις κανείς ποιο μοντέλο ακριβώς μπορεί να είναι;

 

Photos:

epiphone_les_paul_std_ebony_burst-1423706847-848-e.jpg

 

epiphone_les_paul_std_ebony_burst-1423706852-97-e.jpg

 

epiphone_les_paul_std_ebony_burst-1423706846-628-e.jpg

 

Γιατί έχεις ψάξει τόσο πολύ την καταγωγή της κιθάρας? Εννοώ τη δοκίμασες και ήταν τόσο καλή? Έκανα μία γρήγορη αναζήτηση στο Θωμά και βλέπω τα εξής:

 

http://www.thomann.de/gb/epiphone_les_paul_studio_deluxe_wr.htm

 

http://www.thomann.de/gb/epiphone_lp_standard_plus_tb.htm

 

Από ότι βλέπω η εν λόγω κιθάρα πωλείται προς 220 ευρώ άρα ίδια τιμή με μια studio epi ή μισά λεφτά από μία standard epi.

 

Γιατί σε ρωτώ, αφού η τιμή είναι καλή (μισή τιμή ακριβώς) και όπως λέτε οι epiphone εκείνης της εποχής ήταν καλές, γιατί δεν την δοκιμάζεις απλά και αν σου αρέσει να την πάρεις?

 

Επίσης έχει και πολύ οικονομικές gibson studio.

 

Ελπίζω να βρεις αυτό που ψάχνεις πάντως και καλά παιξίματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παιδιά ευχαριστώ για τη βοήθεια.Το ψάχνω τόσο για να δω τι αγοράζω και αν η τιμή που μου προτάθηκε είναι ανάλογη της αξίας του οργάνου.

 

Αν είναι δυνατόν,να έχω το serial και να μην μπορώ να βρω το ακριβές μοντέλο.Το παλικάρι που την πουλάει δεν ασχολείται εδώ και καιρό και δε μπορεί να μου δώσει περαιτέρω πληροφορίες.Το serial θα έπρεπε να αρκεί κανονικά.

 

Εννοείται πως αν με βολέψει και μου αρέσει ηχητικά θα την πάρω,δεν έχω κολλήματα με την καταγωγή.Απλά θέλω να ξέρω τι αγοράζω και χάθηκα μέσα σε αυτόν το χαμό με τα τόσα διαφορετικά μοντέλα και τις χρονολογίες.

 

Μου κάνει εντύπωση το ότι δε βρίσκω πουθενά στο Net Standard LP του 2001-2003 με τέτοιο finish,ούτε στα forums των ειδικών,ούτε στην εξειδικευμένη wiki,ούτε στο site της Epiphone.Εξ'ου και ο προβληματισμός.

 

Την κιθάρα αν με βολεύει θα την πάρω.Και ένα κομμάτι ξύλου με μια χορδή να βάλεις μπροστά στο Axe Fx,θα ακουστεί τουλάχιστον decent. ;D ;D 8)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρίσκεις πολλά στοιχεία για τι σου είπα και πριν ότι εκείνη την διετία-τριετία ήταν μεταβατική ,όχι μόνο γιατί ανοιγόταν στην αγορά και μετέφερε την παράγωγη στην κίνα αλλα γιατί έκανε διαφορές αλλαγές στην δομή της ως έπιφον, αν δεις δεν είναι καν σίγουρο αν είναι Kore ή china, και να τους ρωτήσεις πάλι δεν θα ξέρουν κι αυτοί !!  Ωστόσο αν σου κάνει στο χέρι και δεν έχει κάποιο θέμα με τα τάστα πάρτην και μην σκας τι μοντέλο είναι, από ότι βλέπω σου αρέσει και εμφανισιακά , οπότε .. καλά στέφανα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασιλη οπως σου ειπα και πιο πανω, η κιθαρα ειναι απο τα παλιοτερα μοντελα MIK, πριν φτιαξει το εργοστασιο στην Κινα (στο Quindao το 2008-2009 νομιζω!!) Αυτο το καταλαβαινεις ευκολα απο το truss rod cover που γραφει ''gibson'' και απο το serial! Οπως καταλαβαινεις εκεινη την εποχη η Epi δεν ειχε δικο της εργοστασιο, αλλα δουλευε με συμβολαια διαφορων εγοστασιων που της εφτιαχναν τις κιθαρες (Τσεχια, Κορεα, Κινα, Ινδονησια κτλ) και σιγουρα υπαρχουν μοντελα που δεν ειναι και τοσο συνηθισμενα! Ο μονος τροπος για να καταλαβεις τι και πως, ειναι το serial και το trc! Απο αυτη την περιοδο, οι καλυτερες θεωρουνται οι Τσεχικες (Bohemia) και καποιες Κορεατικες (Unsung, Saein κτλ) Αν εχεις τη δυνατοτητα δοκιμασε την και κατα πασα πιθανοτητα θα εχεις να κανεις με μια καλη κιθαρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Epiphone Les Paul Classic ειναι, πριν αλλαξουν το trussrod cover.

 

Ειναι ιδια με αυτη σε αλλο χρωμα ομως http://guitargas.com/810/1999-epiphone-les-paul-classic/

 

Οσον αφορα την ονομασια του χρωματος ο καθε πωλητης το λεει οπως θελει, αλλος black, αλλος ebony, αλλος ebony burst, αλλος black sunburst οπως π.χ αυτος εδω http://www.guitar-museum.com/guitar-10173-Gibson-Epiphone-Les-Paul-Black-Sunburst-EMG-pickups-GC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Βαγγέλη σαν να πέτυχες το μοντέλο μου φαίνεται...

 

Μοιάζει πολύ με Classic,ταιριάζει και το hardware.

 

Τα Gibson ηλεκτρικά θα κάνουν τη διαφορά σίγουρα.

 

Γενικά είτε Std είναι,είτε Classic,αξίζει τα λεφτά που θα δώσω.Καλό value.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου