Προς το περιεχόμενο

Καλώδιο κιθάρας


mario_cool

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτα χρησιμοποιω εδω και πολλα χρονια,ειναι το καλυτερο καλωδιο στην αγορα ΙΜΗΟ.

 

sommer the spirit xxl και neutrik silent χρησιμοποιω και γω και συμφωνω απολυτα με superfunk.εξαιρετικοτατο καλωδιο χωρις να δωσεις μια μικρη περιουσια.

 

Every guitarist wants to play well.

But in reality, if good intentions were all it took, then everyone would be great.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά χρησιμοποιώ Neutrik Silent Angled για την κιθάρα και το Neutrik NP2 X-B για την άλλη άκρη. Έχω δοκιμάσει 2-3 Sommer καλώδια (Spirit, Spirit XXL, GrindyCop Beast) από τα οποία μόνο καλές εντυπώσεις έχω από θέμα ήχου. Τα έδωσα όμως και τα 3 γιατί το Spirit το απλό είναι σκλήρό και όταν λυγίζει δεν επανέρχεται, το Spirit XXL γιατί το περίβλημα του δεν είναι ματ αλλά γυαλιστερό και κολλάει όταν έρθει επαφή με κάτι άλλο ή με το ίδιο και το GrindyCop Beast το έδωσα για καθαρά εμφανησιακούς λόγους. Πλέον χρησιμοποιώ αυτό --> http://www.thomann.de/gr/cordial_cgk_road_75.htm (με τα βύσματα που ανέφερα ποιό πάνω) το οποίο είναι πιο διαυγές και από τα Sommer*, είναι ματ και πολύ ευλύγιστο και η επιλογή του Peter Diezel (http://www.rig-talk.com/forum/viewtopic.php?f=14&t=26133#p312424).

 

*ακούστε στο παρακάτω βίντεο

 

Θα ήθελα να δοκιμάσω και αυτό κάποια στιγμή --> http://www.thomann.de/gr/sommer_cable_the_spirit_llx.htm που είναι νέα κυκλοφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NEUTRIK TS IN LINE MALE NICKEL (http://www.pasolutions.gr/corporate/details.php?PrID=5222).

 

Επισης επειδη βλεπω το TS και TRS στα βυσματα αν μπορει καποιος ας μου πει την διαφορα και ποιο ειναι προτιμοτερο για κιθαρα.

 

Ευχαριστω πολυ

Το TRS ειναι stereo. (εχει δυο μαυρες γραμμουλες πανω στο καρφι αν προσεξεις).

Ειναι για αλλες χρησεις.

To mono θελεις, το TS.

 

Προτιμησε τα anlged βισματα. Βολευουν στις περισσοτερες  καταστασεις.

Μονο σε στυλ strat κιθαρα που εχει την υποδοχη μπροστα βολευει το ισιο και για τον ενισχυτη.

 

Αν δεν ξερεις να κολλας καλα, ζητας τους να στα κολλησουν με μια μικρη επιβαρυνση.

Αν εισαι μεχρι 10 χλμ απο το καταστημα, στα φερνουν δωρεα σπιτι.

 

ΥΓ Μεχρι προτινος ειχε τιμες στα καλωδια και στα βισματα.

Γιατι αφαιρεθηκαν ξερει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πηρα τα george ll's γλιτωσα απο κολησεις και μ....κιες.Πολυ ποιοτικο καλωδιο.Ακριβουτσικο λιγο αλλα τα αξιζει .Το μονο μειον το σκληρο καλωδιο του που κανει κουρμπες ,αλλα και τα βυσματα και το καλωδιο ειναι σαν τανκ.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πηρα τα george ll's γλιτωσα απο κολησεις και μ....κιες.Πολυ ποιοτικο καλωδιο.Ακριβουτσικο λιγο αλλα τα αξιζει .Το μονο μειον το σκληρο καλωδιο του που κανει κουρμπες ,αλλα και τα βυσματα και το καλωδιο ειναι σαν τανκ.

Δεν ξέρω για σένα βρε Γιώργο αλλά τα George L τα χω τελείως για τον π...

Με αυτά τα βύσματα (αλλά και εκνευριστικά καλώδια) δεν έβγαινα live ούτε καθιστός.

Καλό το crimped καλώδιο (αλλά χρειάζεσαι εργαλείο) και πολύ λιγότερο τα βιδωτά (ούτε η WBT με έχει πείσει στα βιδωτά της) αλλά το καλάι είναι η καλύτερη οδός.

 

Μία καλή κόλληση μαζί με μηχανική ένωση καλωδίου σε ένα σοβαρό jack με σωστό strain relief, είναι το ιδανικό και δεν τίθεται συζήτηση επ' αυτού.

 

Όπως είπε και ο Σπύρος, τo ένα άκρο (εκτός αν έχεις strat) είναι καλό να είναι γωνία.

Όπως επίσης είπαν και ο Σούπερφακ και ο Ιρεντιλης τα silent (στο άκρο της κιθάρας μόνο) είναι βολικά στις περισσότερες περιπτώσεις. Το ένα που έχω φτιάξει είναι μόνιμα τοποθετημένο στην κάρτα ήχου και έτσι δεν έχει θόρυβο όταν δεν έχω κιθαρομπάσο επάνω του και την χρησιμοποιώ μόνο για ακουστικά στο PC. 

 

Τώρα η θεωρία λέει ότι κοιτάμε για resistance και capacitance αλλά προσωπικά κοιτάω ποιότητα κατασκευής, θόρυβο και βέβαια ευκαμψία.

Καθότι ναι μεν είχα πάθει πλάκα με τον ήχο των Evidence (και από τα Analysis) αλλά ούτε τόσα θα έδινα για το μέτρο αλλά και τα καλώδια ήταν σκέτα παλούκια.

 

Προς το ελαφρώς άκαμπτο είναι και τα Klotz La Grange αλλά ποιότητα, τιμή, ήχος (και όνομα) με έψησαν και πήρα καμιά δεκαριά μέτρα.

Κάνουν και πολύ καλά RCA για το στερεοφωνικό όπως μπορούν να επιβεβαιώσουν κάποιοι φίλοι μου.  ;)

 

Από κει και πέρα, ότι έχει το στούντιο και καβάτζα μαζί μου ένα όμορφο τρίμετρο μωβ (αγνώστων στοιχείων) που μου χει δώσει ο φίλος μου ο Επικούρης καθοτι προσπαθώ να μην αναλώνομαι σε αυτά τα "κυνήγια" πλέον.

 

Κάπου είχα δει στο Onvilabs.com ένα καλό συγκριτικό test (αν και αυτό για τους compressors είναι αξεπέραστο). Ψάξτε το.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα George L για πεταλιερες και για συνδεση πεταλιερας με ενισχυτη ειναι μια χαρα,για κιθαρα ομως με την καμμια,ειδικα αν παιζεις live & κινεισαι πολυ,σκετο κοκορετσι γινονται.... ;D

 

Εχω παντως ενα πολυ παλιο George L (αμερικανικο δεκαετιας 70) που ειναι πολυ μαλακο και ευκαμπτο και το χρησιμοποιω ανετα στην κιθαρα μου.

 

Τα τωρινα δεν ειναι ετσι ομως.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Προτιμησε τα anlged βισματα. Βολευουν στις περισσοτερες  καταστασεις.

Μονο σε στυλ strat κιθαρα που εχει την υποδοχη μπροστα βολευει το ισιο και για τον ενισχυτη.

 

ΥΓ Μεχρι προτινος ειχε τιμες στα καλωδια και στα βισματα.

Γιατι αφαιρεθηκαν ξερει κανεις?

 

tele εχω αλλα ειχα ενα angled και δεν με βολευε ιδιαιτερα δεν ξερω γιατι. οσο για τιμες εχω ηδη στειλει email και περιμενω να μου στειλουν την προσφορα μαζι με εξοδα αποστολης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι θυμαμαι μεχρι πριν 10-15 μερες ηταν τιμες thomann (μην πω και παρακατω).

Ενημερωσε μας, γιατι θελω να κανω παλι μια παραγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα George L για πεταλιερες και για συνδεση πεταλιερας με ενισχυτη ειναι μια χαρα,για κιθαρα ομως με την καμμια,ειδικα αν παιζεις live & κινεισαι πολυ,σκετο κοκορετσι γινονται.... ;D

 

Εχω παντως ενα πολυ παλιο George L (αμερικανικο δεκαετιας 70) που ειναι πολυ μαλακο και ευκαμπτο και το χρησιμοποιω ανετα στην κιθαρα μου.

 

Τα τωρινα δεν ειναι ετσι ομως.

Οντως ειναι σκληρα ,θα τα δοκιμασω σε λαιβ και θα δω.Αλλα τωρα τα πηρα και βγηκαν και ακριβα αρα ,μενουν .

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου