Προς το περιεχόμενο

Δίλλημα για ενισχυτή: Fender Hot Rod deluxe ή Peavey Classic 30?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας,

 

ενδιαφέρομαι να αγοράσω ενισχυτή ηλεκτρικής κιθάρας και μέχρι στιγμής είμαι ανάμεσα σε 2. Στον Fender Hot Rod και στον Peavey Classic 30.

Έχουμε ένα γκρουπάκι που παίζουμε alternative-indie rock σε ένα υπόγειο. Σαν ήχος κιθάρας μου αρέσει αρκετά από Radiohead του Greenwood. Όσον αφορά από εξοπλισμό έχω μια Epiphone les paul special 2 και κάποια στιγμή σκέξτομαι να πάρω μια εκ των telecaster ή Rickenbacker 620. Επίσης έχω ένα distorsion marshall shredmaster.

Δεν ξέρω αν βοήθησα με τις παραπάνω πληροφορίες. Θα ήθελα και τις δικές σας απόψεις. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και οι δύο ενισχυτές είναι μια χαρά και όποιον και να πάρεις θα τον έχεις για πολλά χρόνια, μιας και σου αρέσει η μουσική που γράφεις καλό θα είναι να πάρεις και μια κιθάρα με μονούς κατα προτίμηση φεντεροειδείς (μια τελε είναι ότι πρέπει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα να πας μια βολτα να τους ακουσεις και τους δυο. Εχουν αρκετη διαφορα στον ηχο....

...κατασκευαστικα παντως ο Fender ειναι ενα σκαλοπατι παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα κ ο classic ειναι ψιλοσκυλακι!!!! Τον εχω χρονια κ με πολυ ταλαιπωρια κ ειναι super!!!!!! ;) ;) Aλλο χαρακτηρα βεβαια οι 6L6 του fender κ αλλο οι ΕL84 του classic. Its a matter of taste!!!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Τους είχα και τους 2, ο Fender υπερτερούσε σαφώς στο πολύ ωραίο καθαρό κανάλι, όμως το crunch είναι μέτριο ως ήχος σε σχέση με τον Peavy classic, και το 3ο κανάλι δηλαδή το boost στο crunch τελείως κατά την γνώμη μου μη χρήσιμο. Πετάλια παίρνουν και οι 2 όμως εξαιρετικά.

 

   Με κέρδισε ίσως λίγο παραπάνω ο Peavy, για το στύλ που παίζω, rock, hard rock, blues, όπου πάνω στο crunch κανάλι με διάφορα ovedrive ή distortion pedals, μπορούθσα να φτιάξω πανέμορφους ήχους, ενώ τα καθαρά του είναι πολύ πάνω του μέσου όρου...

 

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με προβληματίζει επίσης ιδίως για τον Peavey κατα πόσο θα παραμένει ο καθαρός του ήχος όταν θα παίζουν όλα τα όργανα μαζί (1 ακόμα κιθάρα, μπάσο, ντραμς, φωνή) εφόσον θα είναι σε υψηλή ένταση το volume (Όπως ανέφερα παίζουμε σε υπόγειο γύρω στα 20 τετραγωνικά). Διότι υπάρχει η διαφορά των 10watt. Εκτός και αν είμαι λάθος μιας και δεν έχω εντρυφήσει πολύ στους ενισχυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα δωσω την ψηφο μου , στον fender μονο και μονο λογω παραπανω headroom.

και οι 2 ειναι πολυ καλες πεταλομηχανες.

 

βεβαια τα καθαρα του fender δεν μπορουν να σγκριουν κατα την γνωμη μου.

 

απο κει και περα για γκαζια

- που ειναι και το αδυναμο σημειο του fender ,σε σχεση με τον αλλον -

υπαρχουν και τα πεταλακια.

 

αυτα!

 

;D ;D

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με προβληματίζει επίσης ιδίως για τον Peavey κατα πόσο θα παραμένει ο καθαρός του ήχος όταν θα παίζουν όλα τα όργανα μαζί (1 ακόμα κιθάρα, μπάσο, ντραμς, φωνή) εφόσον θα είναι σε υψηλή ένταση το volume (Όπως ανέφερα παίζουμε σε υπόγειο γύρω στα 20 τετραγωνικά). Διότι υπάρχει η διαφορά των 10watt. Εκτός και αν είμαι λάθος μιας και δεν έχω εντρυφήσει πολύ στους ενισχυτές.

..η διαφορά των 10 βαττ θα είναι ελάχιστη..περισσότερη διαφορά κάνουν οι 2 διαφορετικοί τύποι λυχνιών, καθώς δίνουν διαφορετικο χαρακτήρα στον ήχο.. ;)

πάντως ο deluxe είναι πολύ δυνατός ενισχυτής, στα 20 τ.μ θα καλύψει τα πάντα στο μισό της μέγιστης έντασής του..τα καθαρά του θα σπάσουν όταν σπάσουν και τα τύμπανά σας..αν σε παίρνει, τσέκαρε και τον deville 2χ12.. ;) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχίζω να τείνω προς τον fender.... Κυρίως γιατί χρησιμοποιώ πεταλια και δεν με ενδιαφέρει η παραμόρφωση του ενισχυτή. Ωστόσο τα 30watt είναι αρκετά για έναν χώρο 20 τ.μ.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου