Προς το περιεχόμενο

Δίλλημα για ενισχυτή: Fender Hot Rod deluxe ή Peavey Classic 30?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρα θα σε καλυψει ο Fender! Ο οποιος ειναι 40W!

Ειχα παιξει σε μια προβα προσφατα με εναν Hot Rod και δεν ειχα παραπονο. Και δεν εχω και τον πιο ηρεμο drummer...

Το μονο που μου ελειψε ειναι ο ογκος μιας και εχει ενα 12αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με προβληματίζει επίσης ιδίως για τον Peavey κατα πόσο θα παραμένει ο καθαρός του ήχος όταν θα παίζουν όλα τα όργανα μαζί (1 ακόμα κιθάρα, μπάσο, ντραμς, φωνή) εφόσον θα είναι σε υψηλή ένταση το volume (Όπως ανέφερα παίζουμε σε υπόγειο γύρω στα 20 τετραγωνικά). Διότι υπάρχει η διαφορά των 10watt. Εκτός και αν είμαι λάθος μιας και δεν έχω εντρυφήσει πολύ στους ενισχυτές.

Περι Peavey...

Σε μεγάλο studio με 2 ηλεκτρικες,τύμπανα,μπάσο,πλήκτρα,2 φωνές και αρκετή ένταση έπαιζε στο 3 και μισό το master πεντακάθαρα...παραπάνω μου 'παιρνε τ'αυτιά..άντεχε και τα πετάλια μου...και ολίγον καφριλίκι το πάλεψε μια χαρά..σε live παρόμοια φάση ...ο ενισχυτής γερνει ποιό πολύ προς το blues-rock-hard rock ...

Περι Fender...

Ισχύουν τα προηγούμενα + ολίγον headroom παραπάνω + κρύσταλλο (..θα σου φύγει το σαγόνι ) clean ,αλλά αν θελήσεις πολύ Gain...δεν είναι ο χαρακτήρας του..

 

Σημ1...κανεις απο τους δύο δεν είναι high gain....

Σημ2...δες οπωσδήποτε και τον deville ,έτσι για μία ακόμη άποψη...

Σημ3...Ειναι μιά χαρά και οι δύο ...

Σημ4...Επίσης ένας καλός 15ρης (καλύτερα head με 2*12 cab) θα σε βγάλει μιά χαρά...

Σημ5...Πέτα και μία fender με single coils και θα τους αγαπήσεις και τους δύο..

 

Όχι άλλο σόλο ρε παιδιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν έπαιζα περισσότερα καθαρά (πεντακάθαρα, δηλ. jazz/country) θα προτιμούσα τον Fender.

 

Aπό light crunch και πάνω (έστω και με πετάλια) τον Peavey.

 

Kαι στους δύο μάλλον θα άλλαζα μεγάφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έπαιζα περισσότερα καθαρά (πεντακάθαρα, δηλ. jazz/country) θα προτιμούσα τον Fender.

 

Aπό light crunch και πάνω (έστω και με πετάλια) τον Peavey.

 

Kαι στους δύο μάλλον θα άλλαζα μεγάφωνα.

κοίτα, σαν θέμα προτίμησης το κατανοώ..ο hotrod όμως δεν κάνει μόνο για jazz/country ίσα-ίσα..σε βγάζει όμορφα με πολλά gain, modulation effects κτλ..απλά έχει ένα φοβερό καθαρό ως βάση και ένα overdrive channel που πολλοί μίσησαν, αλλά εγώ το βρίσκω μια χαρά..για μέταλ καταστάσεις δεν ξέρω, πάντως ακόμα και με αρκετό distortion και high output μαγνήτες, μου άρεσε πάρα πολύ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

κοίτα, σαν θέμα προτίμησης το κατανοώ..ο hotrod όμως δεν κάνει μόνο για jazz/country ίσα-ίσα..σε βγάζει όμορφα με πολλά gain, modulation effects κτλ..απλά έχει ένα φοβερό καθαρό ως βάση και ένα overdrive channel που πολλοί μίσησαν, αλλά εγώ το βρίσκω μια χαρά..για μέταλ καταστάσεις δεν ξέρω, πάντως ακόμα και με αρκετό distortion και high output μαγνήτες, μου άρεσε πάρα πολύ..

 

Κατ'α τη γνώμη μου, και όπως είπες είναι υποκειμενικό.

α. Το Ο/D channel δεν θα το χρησιμοποιούσα.

β. Στο καθαρό, τα μόνα πετάλια που μου ακούγονται καλά στο γκάζι είναι κάποια βαριά distortion (π.χ Rat) και τα οποία όμως και πάλι έχω την αίσθηση ότι λίγο να μην τα προσέξεις ή θα "λασπώνουν" ελαφρώς στα μπάσα ή θα "ξύνουν" στα πρίμα.

 

Στα "δύσκολα" κατά τη γνώμη μου βρώμικα (break-up, crunch, με χρήση boosters, treble boosters, boostάρισμα με o/d, "παραδοσιακών" fuzz κλπ) ο Peavey υπερτερεί. Αλλά και αυτό έχει να κάνει με τον παίκτη. Έχω δεί ανθρώπους που τους αρέσει να βάζουν treble boosters στους super reverb... :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'α τη γνώμη μου, και όπως είπες είναι υποκειμενικό.

α. Το Ο/D channel δεν θα το χρησιμοποιούσα.

β. Στο καθαρό, τα μόνα πετάλια που μου ακούγονται καλά στο γκάζι είναι κάποια βαριά distortion (π.χ Rat) και τα οποία όμως και πάλι έχω την αίσθηση ότι λίγο να μην τα προσέξεις ή θα "λασπώνουν" ελαφρώς στα μπάσα ή θα "ξύνουν" στα πρίμα.

 

Στα "δύσκολα" κατά τη γνώμη μου βρώμικα (break-up, crunch, με χρήση boosters, treble boosters, boostάρισμα με o/d, "παραδοσιακών" fuzz κλπ) ο Peavey υπερτερεί. Αλλά και αυτό έχει να κάνει με τον παίκτη. Έχω δεί ανθρώπους που τους αρέσει να βάζουν treble boosters στους super reverb... :o

για τον Peavy δεν ξέρω, δεν τον έχω δοκιμάσει αν και θα ήθελα..

απλά για τον fender που τον έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές με ένα turbo rat για overdrive distortion έπαθα πλάκα..τα πρίμα όντως χρειάζονται προσοχή σε τέτοιες καταστάσεις, πάντως τα μπασο-μεσαία του έχουν πολύ ιδιαίτερο χαρακτήρα για βρώμικο ήχο..κάποιος μπορεί να γουστάρει, κάποιος μπορεί να θέλει κάτι πιό "μοντέρνο".. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω τον classic και μπορώ να πω οτι είμαι πολύ ευχαριστημένος.μου ήρθε απο τη μαμα του με jj και απο όσο ξέρω είναι απο τις καλύτερες.Έχω παίξει με πολλούς ενισχυτές και μπορω να πώ οτι τα πετάλια ακούγονται απλά τέλεια με αυτόν τον ενισχυτή συγκριτικά με τους άλλους.Εχω παίξει και με τον hotrod deluxe τον πράσινο που έχει ένα άλλο ηχείο απο τον μαύρο και μπορώ να πω οτι τον ερωτεύτηκα.Και το drive του δεν με χαλασε να πω την αλήθεια.Πάντως την ίδια δουλειά κάνουν και οι δύο και την κάνουν πολύ καλά.Τώρα αυτό με το καθαρό για μένα είναι καθαρά θέμα γουστου.Του fender όντως είναι φοβερό αλλά και του peavey δεν πάει πίσω.Προσωπικά σε κάποιες φάσεις το προτιμώ γιατι μου ακούγεται πιο "γεμάτο".Πάντως όποιον και να πάρεις μετανοιωμένος δεν θα σαι.ο Fender έχει και κάποια features παραπάνω ενώ ο classic είναι οτι πιο απλό κυκλοφορεί και κοστίζει λιγότερο.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Τώρα που επέστρεψα από τις διακοπές με καθαρό μυαλό θα αποφασίσω. Μάλλον πλέον για τον peavey τείνω. Τον άκουσα και από ένα βιντεάκι στο youtube (αν θέλετε δείτε το: http://www.youtube.com/watch?v=OqSbwCqnyZs&feature=related). Ωστόσο ο τύπος έχει και ένα ισχυρό όπλο την fender telecaster plus που πλέον δεν κυκλοφορεί. Φοβερός ήχος.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δεν τα λέμε ακόμα αυτά...... ;D ;D ;D....

 

Θα ήθελα μια μεγαλύτερη ανάλυση εδώ. Παίζει πρόβλημα με τα μεγάφωνα; Και για τι τιμές μιλάμε αν χρειαστεί να τα αλλάξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου