Προς το περιεχόμενο

Δίλλημα για ενισχυτή: Fender Hot Rod deluxe ή Peavey Classic 30?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

..κάνε ένα τηλέφωνο στον Στόλλα 2410531230..έχει έναν deville και ίσως και deluxe..

ο Νάκας 2410250198 έχει κάποιους peavey, ίσως και τον classic 30..

πάντως, αφού σου αρέσει ο Greenwood ήχος, ρίξε και μια ματιά στον vox που σου πρότεινε κάποιος φίλος παραπάνω..έχουν ιδιαίτερο ηχόχρωμα, καμια σχέση με peavey ή fender, επομένως ποτέ δεν ξέρεις..μπορεί να σου κάτσει.. ;)

 

Αρχίζει το δίλλημα και πάλι. Θα πάω στη Λάρισα σήμερα να δω σε αυτούς που μου λες να δω αν τους έχουν. Αν έχουν και vox θα τον δοκιμάσω. Σ' ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπορείς να με παραπέμψεις σε κάποιο post γιατί έψαξα λίγο αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι.

 

Ζήσε λίγο με τον ενισχυτή σου πρώτα και αφού έχεις βγάλει κάποια συμπεράσματα

κοίτα εδώ :

 

http://www.loudspeakersplus.com/html/eminence_chart.html

 

..Αναμένουμε εντυπώσεις για αυτά που θα ακούσεις... ;)

Όχι άλλο σόλο ρε παιδιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχίζει το δίλλημα και πάλι. Θα πάω στη Λάρισα σήμερα να δω σε αυτούς που μου λες να δω αν τους έχουν. Αν έχουν και vox θα τον δοκιμάσω. Σ' ευχαριστώ

 

Δυστυχώς δεν είχε κανέναν από τους ενισχυτές στη Λάρισα. Πάντως κοιτάζω και λίγο τον vox που πρότεινε ο blue και ομολογώ ότι αρχίζει να μου αρέσει ο ήχος του. Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο πιο ακριβοί αλλά αν κατασταλάξω ίσως να περιμένω και λίγο μέχρι να μεζέψω περισσότερα χρήματα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχώς δεν έχω παίξει με τους τρεις ενισχυτές που σκέφτεσαι να αγοράσεις. Παρολαυτά καθώς μου φάνηκαν πολύ καλές περιπτώσεις και οι τρεις τους έψαξα λίγο. Προσωπικά πιστεύω πως η Les Paul που έχεις( η πρώτη μου κιθάρα) δεν ταιριάζει με τον Fender. Επίσης το crunch του Fender δεν νομίζω πως ταιριάζει με τον ήχο των Radiohead ακόμα και αν χρησιμοποιείς κατα κύριο λόγο πετάλια. Αν τους αγοράσεις περιμένουμε τις εντυπώσεις σου και αν έχεις τον εξοπλισμό να ηχογραφήσεις κάτι.

 

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να κλείνει σιγά σιγά και αυτό το θέμα θα ήθελα μόνο μερικές διευκρινήσεις ακόμα. Μεταξύ του peavey classic 30 & του peavey classic 50 για ποιό λογο κάποιος να έδινε 300€ ευρώ παραπάνω για αν πάρει τον δεύτερο (εκτός βέβαια ότι μιλάμε για 20watt παραπάνω και 2 ηχεία αντί για ένα). Αναφέρομαι στις δυνατότητες του καθενός και στον ήχο. Ελπίζω να μη γίνομαι κουραστικός...

 

Για διεκρίνηση όσον αφορά τον 50άρη αναφέρομαι σε αυτόν http://www.thomann.de/gr/peavey_classic_50_212.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προσωπικά δεν θα έδινα 900+ ευρώ για τον 50άρη. Ο 30 είναι αρκετά δυνατός κατά τη γνώμη μου για κάθε πρόβα live κλπ, και μπορείς να τον βρείς και στο 1/3 της τιμής. (Τον δικό μου 30άρη τον πήρα 300 ευρώ με "αναβαθμισμένο" μεγάφωνο). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να κλείνει σιγά σιγά και αυτό το θέμα θα ήθελα μόνο μερικές διευκρινήσεις ακόμα. Μεταξύ του peavey classic 30 & του peavey classic 50 για ποιό λογο κάποιος να έδινε 300€ ευρώ παραπάνω για αν πάρει τον δεύτερο (εκτός βέβαια ότι μιλάμε για 20watt παραπάνω και 2 ηχεία αντί για ένα). Αναφέρομαι στις δυνατότητες του καθενός και στον ήχο. Ελπίζω να μη γίνομαι κουραστικός...

 

Για διεκρίνηση όσον αφορά τον 50άρη αναφέρομαι σε αυτόν http://www.thomann.de/gr/peavey_classic_50_212.htm

για τα 2 ηχεία και τα 50βαττ τα έδωσε τα +300..εγώ θα έπαιρνα τον 50άρι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω και εγω οτι 900+ δεν θα εδινα για ενα Peavey με PCB και ας εχει δυο 12αρια... τα οποια τι μεγαφωνα ειναι?.... για να μην αναφερω οτι 50W δεν ειναι ουτε για πλακα με 4 EL84!

 

broxopios, για μεταχειρισμενο το σκεφτεσαι καθολου? Με τοσα χρηματα παιζουν καλοι ενισχυτες που αξιζουν με το παραπανω!

Ή στην τελικη αν σου αρεσει ο Peavey τοσο πολυ βρες τον μεταχειρισμενο... ο harilatron τον πηρε στο 1/3 της τιμης του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα εδινα για ενα Peavey με PCB 

 

καλα για τον Peavey ,εν μερη, το καταλαβαινω (ασχετως αν προσωπικα τον 50αρη τον Classic τον θεωρω απο τους καλυτερους ενισχυτες που εχουν βγει ever) το καημενο το pcb τι σου φταιει? ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν θα έδινα 900+ ευρώ για τον 50άρη. Ο 30 είναι αρκετά δυνατός κατά τη γνώμη μου για κάθε πρόβα live κλπ, και μπορείς να τον βρείς και στο 1/3 της τιμής. (Τον δικό μου 30άρη τον πήρα 300 ευρώ με "αναβαθμισμένο" μεγάφωνο).  

 

Με ενδιαφέρει αυτή η τιμή. Από που αν επιτρέπεται; Τι μεγάφωνο φοράει ο δικός σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου