Προς το περιεχόμενο

Δίλλημα για ενισχυτή: Fender Hot Rod deluxe ή Peavey Classic 30?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Greenwood παιζει κυρίως σε Vox και κλώνους του. Γιατι δεν κοιτάς για κάποιον τέτοιο?

 

Εγω πέρασα από τον Fender Pro Junior στον Vox AC15 και ελυσα το θεμα Greenwood για πάντα ;D

 

Αν θελεις πες καμμιά παραγγελιά να σου γράψω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο Greenwood παιζει κυρίως σε Vox και κλώνους του. Γιατι δεν κοιτάς για κάποιον τέτοιο?

 

Εγω πέρασα από τον Fender Pro Junior στον Vox AC15 και ελυσα το θεμα Greenwood για πάντα ;D

 

Αν θελεις πες καμμιά παραγγελιά να σου γράψω :)

 

Για τους Vox ενδιαφερόμουν αλλά λόγω της υψηλής τους τιμής τους άφησα. Ωστόσο ο 15άρης που λες είναι στα ίδια χρήματα με τον peavey 30. Γι' αυτό που τον θέλω εγώ όμως δεν είναι μικρός; Μιας και το έχεις ψάξει δώσε λίγο τα φώτα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oχι δεν ειναι καθολου μικρός, ισα ισα που δεν θα τον προτεινα για χρηση σε σπιτι.

 

Δηλαδή για ένα χώρο (υπόγειο) 20 περίπου τ.μ. όπου κάνουμε πρόβες με ντραμς, 2η κιθάρα, μπάσο, φωνή και μελλοντικά ίσως κάποιο midi, τραβάει καλά; τα καθαρά του τι λένε; Επίσης θα πρέπει να τον φτάνω στα τέρματα για να ακούγεται; και αν ξεπερνάει τα μισά θα βρωμίζει ή θα κρατάει την καθαρότητα; Ελπίζω να μη σε πρήζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, μια χαρά θα τραβάει τηρουμένων των αναλογιών οτι δεν παίζουν οι υπόλοιποι στο όριο του πόνου ;D

(εγώ σε τέτοιο χώρο παίζω και με 5άρι :P )

 

Τα καθαρά του είναι τα καθαρά ενός Vοx ενισχυτή, εμένα μ' αρεσουν πολύ. Από ενα σημείο έντασης και πάνω παραμορφώνει όπως κάνει κάθε λαμπάτος ενισχυτής και όχι δε με πρήζεις ;D ;D ;D

 

Σημείωσε οτι δεν τον πρότεινα αντί για τον Peavey ή τον HRD, απλα τον ανέφερα επειδή είπες για radiohead.Μιλαώ για τη χροιά. Για τα θέματα εντάσεων, headroom, βρωμίσματος κλπ θα σε παραπέμψω στον harilatron, ο οποίος είχε και τον AC15 και τον Peavey, όποτε θα σε κατατοπίσει καλύτερα απο μένα.

 

ΠΡΕΠΕΙ να τους δοκιμάσεις και τους 3 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα μια μεγαλύτερη ανάλυση εδώ. Παίζει πρόβλημα με τα μεγάφωνα; Και για τι τιμές μιλάμε αν χρειαστεί να τα αλλάξω;

 

Δεν παίζει πρόβλημα,αλλα υπάρχουν υπέροχες λύσεις απο Celestion και Eminence οι οποίες αναβαθμίζουν σημαντικά σε αυτό το τομέα....

 

πχ τα blue marvel που φοράνε οι peavey είναι ψιλομάπα..όπως και τα αντίστοιχα δήθεν made by eminence των fender...

 

Το κόστος αλλαγής είναι μικρό(50 έως 100 ευρώ ),υπάρχουν 10δες post εδώ για αυτό το θέμα...

 

..ο AC15  είναι πολλλλύυυυυυ δυνατός....

 

Όχι άλλο σόλο ρε παιδιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας. Ψάχνω ασταμάτητα στο ιντερνετ κυρίως βιντεο. Το κακό είναι ότι μένω στα Τρίκαλα και για να τους δοκιμάσω θα πρέπει να παω Αθήνα ή Θεσσαλονίκη (εκτός αν ξέρει κανείς για Λάρισα που είναι και κοντά να πάω). Γι' αυτό και οι τόσες ερωτήσεις. Σίγουρα το καλύτερο θα είναι να τους ακούσω από κοντά με αυτά που παίζω ο ίδιος αλλά δεν είναι τόσο εύκολο. Πάντως τείνω πιο πολύ για τον peavey λόγω αυτών που έχω ακούσει στο youtube. Τέλος της εβδομάδας λέω να τον κλείσω αλλά ακόμα διαβάζω αυτά που λέτε για περισσότερες πληροφορίες..... Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..κάνε ένα τηλέφωνο στον Στόλλα 2410531230..έχει έναν deville και ίσως και deluxe..

ο Νάκας 2410250198 έχει κάποιους peavey, ίσως και τον classic 30..

πάντως, αφού σου αρέσει ο Greenwood ήχος, ρίξε και μια ματιά στον vox που σου πρότεινε κάποιος φίλος παραπάνω..έχουν ιδιαίτερο ηχόχρωμα, καμια σχέση με peavey ή fender, επομένως ποτέ δεν ξέρεις..μπορεί να σου κάτσει.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΠΡΕΠΕΙ να τους δοκιμάσεις και τους 3 :)

 

...Αν τα καταφέρεις....

..Δύσκολη η επαρχία σε αυτά ..

 

..αλλά συγνώμη , προτιμώ περισσότερο τα ποδήλατα σας απο την αγοραστική ευχερια της πρωτεύουσας...γ@μώ τις πόλεις τα Τρίκαλα...

Όχι άλλο σόλο ρε παιδιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει πρόβλημα,αλλα υπάρχουν υπέροχες λύσεις απο Celestion και Eminence οι οποίες αναβαθμίζουν σημαντικά σε αυτό το τομέα....

 

πχ τα blue marvel που φοράνε οι peavey είναι ψιλομάπα..όπως και τα αντίστοιχα δήθεν made by eminence των fender...

 

Το κόστος αλλαγής είναι μικρό(50 έως 100 ευρώ ),υπάρχουν 10δες post εδώ για αυτό το θέμα...

 

 

Μπορείς να με παραπέμψεις σε κάποιο post γιατί έψαξα λίγο αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου