Προς το περιεχόμενο

Μελέτη Ηλεκτρικής Κιθάρας - HELP!!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστά.. Ωραίο πρόγραμμα παρεπιμπτόντως ! Καλή επιτυχία κ απο μένα :wink:

 

Φυσικά και ΔΕΝ ορίζει κάτι τέτοιο το υπουργείο. icon_eek.gif ..Εφόσον καλύπτεις την ύλη και φροντίζεις στις κατατακτήριες εξετάσεις να παίζεις το ανάλογο πρόγραμμα (αυτό είναι που ορίζει το υπουργείο..)' date='τότε συμπληρώνοντας τουλάχιστον δύο έτη στην ανωτέρα,μπορείς να δώσεις κανονικά για πτυχίο.Κι εγώ θεωρώ πως είναι λίγα τα 5 χρόνια,αλλά αν το παλικάρι τα κατάφερε,μαγκιά του.[/quote']

 

Thanks παιδια!Να δουμε ομως τι θα κανουμε και με την ηλεκτρικη!Καλη η κλασσική αλλά η ηλεκτρικη(δεν λεω ηλεκτροακουσικη γιατι εχει παρομοια τεχικη με της κλασσικη) εχει αλλη γλυκα...:wink: Λοιπον τι προτεινετε αλλο γενικα?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και υπάρχουν παιδιά με πολύ περισσότερη εμπειρία απο εμένα στον τομέα της ηλεκτρικής θα σου πω που έχω καταλήξει.Μελέτα κλίμακες με τον τρόπο που παίζουν οι ηλεκτρικοί κιθαριστές δηλ σε διαφορετικές θέσεις,από πεντατονικές,modes ότι πέσει στα χέρια σου.Πάντα χρησιμοποίησε μετρονόμο και φρόντισε να εξασκείς alternate picking.Από εκεί και πέρα όλες οι τεχνικές που λείπουν από την κλασσική όπως arpeggios,tapping,sweep picking θα σε βοηθήσουν να μπείς σε πιο βαθιά νερά.Από την εμπειρία σου ξεκίνα με solos που σου ακούγονται εύκολα και σιγά σιγά παίζε πιο απαιτητικά πράγματα σύμφωνα με το γούστο σου και το στυλ που είναι πιο κοντά σε εσένα.Έτσι και βελτιώνεις την τεχνική σου ,παίρνεις ιδέες για τα δικά σου solos και μαζί με την έμπνευσή σου και πολλά backing tracks θα καταφέρεις να κάνεις αυτό που θέλεις.Ελπίζω να βοήθησα.. :wink:

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και ΔΕΝ ορίζει κάτι τέτοιο το υπουργείο. 8O ..Εφόσον καλύπτεις την ύλη και φροντίζεις στις κατατακτήριες εξετάσεις να παίζεις το ανάλογο πρόγραμμα (αυτό είναι που ορίζει το υπουργείο..)' date='τότε συμπληρώνοντας τουλάχιστον δύο έτη στην ανωτέρα,μπορείς να δώσεις κανονικά για πτυχίο.Κι εγώ θεωρώ πως είναι λίγα τα 5 χρόνια,αλλά αν το παλικάρι τα κατάφερε,μαγκιά του.[/quote']

 

Έχω την εγκύκλιο του Υπουργείου Πολιτισμού η οποία πέρα από το πρόγραμμα των κατατακτήριων εξετάσεων ορίζει ΚΑΙ το διάστημα φοίτησης ανά τάξη. Μόνη περίπτωση εξαίρεσης αποτελεί του kkaravolas εφόσον είσαι υπό κατάταξη. Μετά ακολουθείς κανονικά το πρόγραμμα που ορίζει το υπουργείο.

:wink: Sorry για το off - topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει..αν στα αλήθεια πιστεύεις αυτό που μας λες τότε μάλλον θα πρέπει να επιστρέψουμε όλοι τα πτυχία και τα διπλώματά μας και να ξαναγραφτούμε στα ωδεία.Συγγνώμη που στο λέω αλλά δεν είσαι εκτός θέματος,είσαι εκτός πραγματικότητας.

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες υπαρχει οντως η υπο καταταξη

οπου κατατασεσαι κατευθειαν στην ανωτερα και μετα απο 3 χρονια μπορεις να δωσεις για πτυχιο

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει..αν στα αλήθεια πιστεύεις αυτό που μας λες τότε μάλλον θα πρέπει να επιστρέψουμε όλοι τα πτυχία και τα διπλώματά μας και να ξαναγραφτούμε στα ωδεία.Συγγνώμη που στο λέω αλλά δεν είσαι εκτός θέματος' date='είσαι εκτός πραγματικότητας.[/quote']

 

Μαζί σου θα τα επιστρέψω κ γώ τότε...Και δεν είπα ποτέ οτι εφόσον υπο κατάταξη μπεις μέση ή ανωτέρα δε μπορείς να πάρεις το πτυχίο είτε σε 6 είτε σε 3 χρόνια.Μίλησα ότι το υπουργείο ορίζει έτη φοίτησης. Kai ζήτα απο οποιοδήποτε ωδείο την εγκύκλιο για να το διαπιστώσεις προτού αρχίζεις κ προσβάλλεις .. :wink:

 

http://www.tar.gr/content/content.php?id=117

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν σε πρόσβαλα την αλήθεια σου είπα.Το αν το υπουργείο ορίζει δύο με τρία χρόνια προκαταρκτική,τρία χρόνια κατωτέρα,τρία μέση και τρία ανωτέρα δεν σημαίνει οτι κάποιος κάνει 11 χρόνια για να πάρει πτυχίο.Αν ξέρεις κάποιον που το έκανε έτσι δως του τα συλληπητήριά μου γιατί ή τον δουλεύανε ή απλά δεν μελέτησε ποτέ του σοβαρά.Αφού ξέρεις όπως λές από πτυχία και διπλώματα,ξέρεις πολλούς που να πήραν σε 11 χρόνια πτυχίο?Τί προσπαθείς να μας πείς?Σου έκανε δήθεν εντύπωση πως ένα παιδί πήρε σε 5 χρόνια πτυχίο?Τι το ΤΟΣΟ περίεργο βλέπεις?Η εμπειρία σου στα ωδεία σε έμαθε πως μόνο σε 11 χρόνια παίρνεις πτυχίο?Ας μην το κουράζουμε άλλο...ό,τι ήταν να πούμε μάλλον το έχουμε πεί.

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν σε πρόσβαλα την αλήθεια σου είπα.Το αν το υπουργείο ορίζει δύο με τρία χρόνια προκαταρκτική' date='τρία χρόνια κατωτέρα,τρία μέση και τρία ανωτέρα δεν σημαίνει οτι κάποιος κάνει 11 χρόνια για να πάρει πτυχίο.Αν ξέρεις κάποιον που το έκανε έτσι δως του τα συλληπητήριά μου γιατί ή τον δουλεύανε ή απλά δεν μελέτησε ποτέ του σοβαρά.Αφού ξέρεις όπως λές από πτυχία και διπλώματα,ξέρεις πολλούς που να πήραν σε 11 χρόνια πτυχίο?Τί προσπαθείς να μας πείς?Σου έκανε δήθεν εντύπωση πως ένα παιδί πήρε σε 5 χρόνια πτυχίο?Τι το ΤΟΣΟ περίεργο βλέπεις?Η εμπειρία σου στα ωδεία σε έμαθε πως μόνο σε 11 χρόνια παίρνεις πτυχίο?Ας μην το κουράζουμε άλλο...ό,τι ήταν να πούμε μάλλον το έχουμε πεί.[/quote']

 

Λοιπόν όντως το κουράσαμε το θέμα.. Η ουσία είναι πως εγώ δεν αρνήθηκα ότι μπορείς να πάρεις το πτυχίο σε 5 χρόνια ΕΦΟΣΟΝ είσαι υπό κατάταξη. Ισχυρίστηκα απλά ότι ορίζονται έτη φοίτησης . Καλώς ή κακώς γνωρίζω ΚΑΙ παιδιά που πήραν το πτυχίο σε 11 χρόνια. Αυτό ήταν όλο και δεν είχα πουθενά άδικο και χωρίς λόγο πήρε έκταση το θέμα. Αυτά.

Ας συνεχιστεί το θέμα γιατί αρκετά το %*@αμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντος όπως και να έχει το πράγμα , μελετάτε ηλεκτρική κιθάρα με λίγο σεβασμό προς τα μικρά παιδιά, ιδίως όταν υπάρχει πολύ gain.

Δείτε αυτό.

Εγώ πάντος δεν θα ήθελα με τίποτα να ήμουν στην θέση του μικρού. 8O 8O 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου