Προς το περιεχόμενο

Μελέτη Ηλεκτρικής Κιθάρας - HELP!!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους!Παρακολουθω τελευταια το forum και εχω ενημερωθει για παρα πολλα πραγματα σχετικα με την ηλεκτρικη κιθαρα(και οχι μονο!).Βασικα παιζω κλασσικη κιθαρα εδω και 5 χρονια περιπου και παιρνω πτυχιο το καλοκαιρι οποτε οπως καταλαβαινετε εχω την τεχνικη "κλασσικου" κιθαριστα.Εδω και κανα εναμιση χρονο εχω πορωθει με την ηλεκτρικη!Μπορειτε να μου προτεινετε καποιο βιβλιο ή καποιες αsκησεις,site κλπ για να αρχισω να μελεταω πιο σοβαρα ηλεκτρικη?!Κιθαρα εχω μια epiphone ταυρακι και ενισχυτη τον randall rg75. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο φίλε!!Και γω κάνω κλασσική αλλά ταυτόχρονα μελετάω και ηλεκτρική και μου αρέσουν πολύ και οι δύο!

Τώρα να σου πω για την ηλεκτρική καλό θα ήταν να βγάλεις κανένα Metallica που έχουν αρκετά δύσκολα τραγούδια και να μελετήσεις λίγο Santana κλπ.Αν δεις ότι δε μπορείς να ανταποκριθείς καθόλου σε αυτά άρχισε με πολύ απλά(Smells like teen spirit)και συνέχεια ανέβαζε τον πήχη.Δε νομίζω πως θα χρειαστεί να κάνεις κάτι τέτοιο όμως πιστεύω γιατί μάλλον έχεις σωστές βάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε, η καλύτερη άσκηση για ηλεκτρική κιθάρα είναι το YouTube!!!Ψάξε γύρω στο 75-85, εκεί θα βρείς τους μεγαλύτερους μάστορες.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο φίλε!!Και γω κάνω κλασσική αλλά ταυτόχρονα μελετάω και ηλεκτρική και μου αρέσουν πολύ και οι δύο!

Τώρα να σου πω για την ηλεκτρική καλό θα ήταν να βγάλεις κανένα Metallica που έχουν αρκετά δύσκολα τραγούδια και να μελετήσεις λίγο Santana κλπ.Αν δεις ότι δε μπορείς να ανταποκριθείς καθόλου σε αυτά άρχισε με πολύ απλά(Smells like teen spirit)και συνέχεια ανέβαζε τον πήχη.Δε νομίζω πως θα χρειαστεί να κάνεις κάτι τέτοιο όμως πιστεύω γιατί μάλλον έχεις σωστές βάσεις

 

Ευχαριστω φιλε μου!Βασικα δεν ειμαι τελειως ασχετος απο ηλεκτρικη' date=' απο ρυθμικα ειδικα ειμαι σε αρκετα καλο επιπεδο πιστευω(τους metallica τους εχω λιωσει τους κακομηρηδες,master of puppets,battery κλπ!ειναι οι αγαπημενοι μου).Απλως ψαχνομαι για αναπτυξη πιο lead τεχνικων(σολο κλπ) ωστε να μπορω να σταθω σ'ενα γκρουπ και σα lead κιθαριστας,οχι ως ρυθμικος που μαι τωρα!

 

ακυρο αλλα τι προγραμμα θα παιξεις για το πτυχιο σου???και εγω δινω το καλοκαιρι icon_razz.gif

 

Ωραιος!Θα παιξω τα εξης:

Lute Suite 1 Bach

Tango 3("Muerte del angel") Piazzolla

Etudes 1-3 Villa Lobos

Sonata L-483 Scarlatti

Choro da Saudade Barrios

Danzα Brazileira Morel

 

Καλη επιτυχια και σε σενα!

 

:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα σε ολους!Παρακολουθω τελευταια το forum και εχω ενημερωθει για παρα πολλα πραγματα σχετικα με την ηλεκτρικη κιθαρα(και οχι μονο!).Βασικα παιζω κλασσικη κιθαρα εδω και 5 χρονια περιπου και παιρνω πτυχιο το καλοκαιρι οποτε οπως καταλαβαινετε εχω την τεχνικη "κλασσικου" κιθαριστα.Εδω και κανα εναμιση χρονο εχω πορωθει με την ηλεκτρικη!Μπορειτε να μου προτεινετε καποιο βιβλιο ή καποιες αsκησεις' date='site κλπ για να αρχισω να μελεταω πιο σοβαρα ηλεκτρικη?!Κιθαρα εχω μια epiphone ταυρακι και ενισχυτη τον randall rg75. :D[/quote']

 

Φίλε κατάλαβα καλά; Με 5 χρόνια σπουδής κλασσικής δίνεις κιόλας για πτυχίο; Αφού 11 ορίζει το υπουργείο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα σε ολους!Παρακολουθω τελευταια το forum και εχω ενημερωθει για παρα πολλα πραγματα σχετικα με την ηλεκτρικη κιθαρα(και οχι μονο!).Βασικα παιζω κλασσικη κιθαρα εδω και 5 χρονια περιπου και παιρνω πτυχιο το καλοκαιρι οποτε οπως καταλαβαινετε εχω την τεχνικη "κλασσικου" κιθαριστα.Εδω και κανα εναμιση χρονο εχω πορωθει με την ηλεκτρικη!Μπορειτε να μου προτεινετε καποιο βιβλιο ή καποιες αsκησεις' date='site κλπ για να αρχισω να μελεταω πιο σοβαρα ηλεκτρικη?!Κιθαρα εχω μια epiphone ταυρακι και ενισχυτη τον randall rg75. :D[/quote']

 

Φίλε κατάλαβα καλά; Με 5 χρόνια σπουδής κλασσικής δίνεις κιόλας για πτυχίο; Αφού 11 ορίζει το υπουργείο..

 

Εκτος αν δωσεις κατατακτηριες,με τις οποιες "πηδας" χρονια.Οταν ξεκινησα,εκανα 6 μηνες στο ωδειο "υπο καταταξη",εβγαλα το προγραμμα των εξετασεων,εδωσα κατατακτηριες και μπηκα στη 2η μεση :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και ΔΕΝ ορίζει κάτι τέτοιο το υπουργείο. 8O ..Εφόσον καλύπτεις την ύλη και φροντίζεις στις κατατακτήριες εξετάσεις να παίζεις το ανάλογο πρόγραμμα (αυτό είναι που ορίζει το υπουργείο..),τότε συμπληρώνοντας τουλάχιστον δύο έτη στην ανωτέρα,μπορείς να δώσεις κανονικά για πτυχίο.Κι εγώ θεωρώ πως είναι λίγα τα 5 χρόνια,αλλά αν το παλικάρι τα κατάφερε,μαγκιά του.

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου