Προς το περιεχόμενο

Διατάραξη Κοινής Ησυχίας


Blakkheim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτά παθαίνει όποιος παίζει Ντουράν-Ντουράν στο μάξιμουμ.

Αρχικής,  blitz περιοδου που χαν και το σωστό (για τον Λακη) ντύσιμο   ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αρχικής,  blitz περιοδου που χαν και το σωστό (για τον Λακη) ντύσιμο   ;D

 

Η Πρωτοδίκις (!) όμως ήταν Καργιαγκούγκου.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος, ο OP δεν ανέφερε αν μιλάμε για ώρες κοινής ησυχίας η για νορμαλ ώρες. Μένω κι εγω σε πολυκατοικια τοσο χαλια, που αν κανεις ησυχία ακους τους δίπλα να μιλανε...

 

Για ώρες κοινης ησυχίας δεν το συζηταμε εννοείται, εκεί έχει τον νόμο με το μέρος της. (Κατά τη θερινή περίοδο από 15:00 έως 17:30 και από 23:00 έως 07:00 και κατά τη χειμερινή περίοδο από 15:30 έως 17:30 και από 22:00 έως 07:30 συμφωνα με το astynomia.gr ... πολιτισμός).

 

Τωρα για τις υπόλοιπες ωρες, και στη δικια μου πολυκατοικια μου είχαν πει (τρομοκρατημενοι βλεποντάς με όταν μετακομιζα να ανεβάζω ηχεία, ενισχυτες, όργανα κλπ) ότι απαγορεύεται από τον κανονισμό η χρήση μουσικών οργάνων κλπ). Ωστόσο προσπάθώ να δείχνω ''καλό χαρακτήρα'' τηρώντας αυστηρά τις ωρες κοινης ησυχίας. Είμαι πλεον 6 χρόνια εδω, δεν μου εχει πει κανεις τπτ παρα μόνο 2 φορες που όντως το παράκανα τη μια με τα τυμπανα (που ενας φίλος απλά τζάμαρε και χτυπιόταν) και άλλη μια όταν πηρα καινούρια monitor (κακώς-8ιντσα).

 

Οπότε, αν είσαι εκτός κοινής ησυχίας και αν ο ''θορυβός'' σου δεν ξεπερνάει ένα ανεκτό όριο (κάπου υπάρχει ένα όριο σε dB νομιζω κάποιος πιο πριν το ανέφερε) τότε εσύ πρεπει να της επισημάνεις ότι σε ενοχλεί και δεν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου παρά ότι εσύ την ενοχλείς δουλεύοντας. Νομικό θέμα δεν υπάρχει.

 

Αλλά προς θεού μη μπλέξετε με μηνύσεις, αστυνομίες και τέτοιες ιστορίες δεν αξίζει. Είναι προσωπικό το θέμα. Και στην τελική, βάλτης κι εσύ μια μέρα κάνα άσμα που γουστάρει στη διαπασών να την μερακλώσεις και μετά θα σου το ζητάει..!  :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ΜΙΑ φορά είχα στη ζωή μου πρόβλημα με γειτόνισσα και μουσική.

Όταν δίπλα μου έμενε μια Εισαγγελέας Πρωτοδικών.

Ερχόταν σχεδόν κάθε βράδυ φορώντας το νυχτικό της, για να μου κάνει παρατήρηση.

Προτιμούσα δις  ΙΣΟΒΙΑ, παρά να κάνω το ψυχικό.

:D

 

Την επόμενη φορά που θα της ανοίξεις φόρα και εσύ νυχτικό, σε πάω και στοίχημα ότι δεν θα σε ξαναενοχλήσει. ;D ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι όσοι παίζουμε ή αναπαράγουμε μουσική οφείλουμε να αναγνωρίζουμε πως κανένας γείτονας δεν είναι υποχρεωμένος να μας υφίσταται, ΑΚΟΜΗ και σε ώρες ΜΗ κοινής ησυχίας. Προσωπικά δεν θέλω να δινω δικαίωμα σε κανέναν. Ο γείτονας μπορεί να θέλει να ακούσει τη ΔΙΚΗ του μουσική, ή να δει τηλεόραση, ή να διαβάσει ένα βιβλίο.  Δε χρωστάει τίποτε να μας ακούει να παίζουμε κλίμακες. Ως προς ακρόαση μουσικής, μπορεί αυτή να γίνεται σε δωμάτιο που δεν έχει κοινούς τοίχους με άλλο σπίτι, ή αν αυτό δεν είναι δυνατόν έστω σε χαμηλή ένταση, όταν οι τοίχοι είναι γνωστό πως δεν παρέχουν επαρκή μόνωση. Είναι θέμα θεμελιώδους πολιτισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όλοι όσοι παίζουμε ή αναπαράγουμε μουσική οφείλουμε να αναγνωρίζουμε πως κανένας γείτονας δεν είναι υποχρεωμένος να μας υφίσταται, ΑΚΟΜΗ και σε ώρες ΜΗ κοινής ησυχίας. Προσωπικά δεν θέλω να δινω δικαίωμα σε κανέναν. Ο γείτονας μπορεί να θέλει να ακούσει τη ΔΙΚΗ του μουσική, ή να δει τηλεόραση, ή να διαβάσει ένα βιβλίο.  Δε χρωστάει τίποτε να μας ακούει να παίζουμε κλίμακες. Ως προς ακρόαση μουσικής, μπορεί αυτή να γίνεται σε δωμάτιο που δεν έχει κοινούς τοίχους με άλλο σπίτι, ή αν αυτό δεν είναι δυνατόν έστω σε χαμηλή ένταση, όταν οι τοίχοι είναι γνωστό πως δεν παρέχουν επαρκή μόνωση. Είναι θέμα θεμελιώδους πολιτισμού.

 

+10000

 

Αυτό ακριβώς.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι όσοι παίζουμε ή αναπαράγουμε μουσική οφείλουμε να αναγνωρίζουμε πως κανένας γείτονας δεν είναι υποχρεωμένος να μας υφίσταται, ΑΚΟΜΗ και σε ώρες ΜΗ κοινής ησυχίας. Προσωπικά δεν θέλω να δινω δικαίωμα σε κανέναν. Ο γείτονας μπορεί να θέλει να ακούσει τη ΔΙΚΗ του μουσική, ή να δει τηλεόραση, ή να διαβάσει ένα βιβλίο.  Δε χρωστάει τίποτε να μας ακούει να παίζουμε κλίμακες. Ως προς ακρόαση μουσικής, μπορεί αυτή να γίνεται σε δωμάτιο που δεν έχει κοινούς τοίχους με άλλο σπίτι, ή αν αυτό δεν είναι δυνατόν έστω σε χαμηλή ένταση, όταν οι τοίχοι είναι γνωστό πως δεν παρέχουν επαρκή μόνωση. Είναι θέμα θεμελιώδους πολιτισμού.

 

+2000

 

Ασε που μπορει καποια στιγμη να τους ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ τους γειτονες σου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+2000

 

Ασε που μπορει καποια στιγμη να τους ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ τους γειτονες σου.

...ειδικά εάν ειναι Γερμανοί και θέλεις να δανειστείς λεφτά... ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ειδικά εάν ειναι Γερμανοί και θέλεις να δανειστείς λεφτά... ;D

 

Αει γεια σου.. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι όσοι παίζουμε ή αναπαράγουμε μουσική οφείλουμε να αναγνωρίζουμε πως κανένας γείτονας δεν είναι υποχρεωμένος να μας υφίσταται, ΑΚΟΜΗ και σε ώρες ΜΗ κοινής ησυχίας. Προσωπικά δεν θέλω να δινω δικαίωμα σε κανέναν. Ο γείτονας μπορεί να θέλει να ακούσει τη ΔΙΚΗ του μουσική, ή να δει τηλεόραση, ή να διαβάσει ένα βιβλίο.  Δε χρωστάει τίποτε να μας ακούει να παίζουμε κλίμακες. Ως προς ακρόαση μουσικής, μπορεί αυτή να γίνεται σε δωμάτιο που δεν έχει κοινούς τοίχους με άλλο σπίτι, ή αν αυτό δεν είναι δυνατόν έστω σε χαμηλή ένταση, όταν οι τοίχοι είναι γνωστό πως δεν παρέχουν επαρκή μόνωση. Είναι θέμα θεμελιώδους πολιτισμού.

 

Έτσι.

 

Είναι θέμα στοιχειώδους διακριτικότητας και σεβασμού.

 

Εκτός όμως από την παιδεία του καθενός, παίζει πολύ και το θέμα της ηλικίας...

 

Γι'αυτό πάντα ρίχνω ένα γελάκι στα threads τύπου "ποιόν λαμπάτο 50-100 Watt να πάρω για ήχο Behemoth" ενώ θα παίζει σε διαμέρισμα  :)

 

Εγώ με ενισχυτή 1 Watt (όταν τον βάζω και δεν παίζω unplugged) στο 1/2 το volume και πάλι φοβάμαι πως ενοχλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου