Προς το περιεχόμενο

Αγαπησατε καποιο καινουριο σολο τελευταια?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Το σόλο του Guthrie Govan στο Drive Home του Steven Wilson (από το 5:08 και μετά) είναι ό,τι καλύτερο έχω ακούσει προσωπικά τα τελευταία χρόνια σε σόλο. Έχει ήδη μνημονευθεί από πολλούς και πιστεύω πραγματικά ότι αξίζει όλους τους επαίνους!

 

Πολύ καλό...αν ο ήχος του ήταν ελαφρώς πιό Les Paul style (πιό "θαμπός") και ήταν μιά σταλιά λιγότερο επαναληπτικός, θα έλεγα πως παίζει ο Steve Hackett  ;D ;D!

 

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eμένα ανέκαθεν μ' άρεσαν τα σόλος που μπορούσα να "τραγουδήσω" με το στόμα, κατά συνέπειαν:

 

 

Δεν νομίζω ότι το κάνει ο Chris Stein ...

 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σόλο του Guthrie Govan στο Drive Home του Steven Wilson (από το 5:08 και μετά) είναι ό,τι καλύτερο έχω ακούσει προσωπικά τα τελευταία χρόνια σε σόλο. Έχει ήδη μνημονευθεί από πολλούς και πιστεύω πραγματικά ότι αξίζει όλους τους επαίνους!

 

 

Φίλε μου είσαι στο μυαλό μου ΑΚΡΙΒΩΣ! Μπήκα για να γράψω για αυτο το καταπληκτικό σόλο αλλά με πρόλαβες...απο τα πιο όμορφα σόλο που έχω ακούσει ποτέ. Τεχνική, συναίσθημα, τα πάντα όλα!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακροβατικά solos πάντα θα μας ενθουσιάζουν αλλά προσωπικά μου κάνουν κλικ είτα αυτά που μπορούν να "τραγουδηθούν" είτε αυτά που έχουν "ουσία" (συναίσθημα, συνάφεια με όλο το κλίμα του κομματιού κτλ)

 

Ένα από τα πιο ουσιαστικά solo που έχω ακούσει τα τελευταία χρόνια είναι το παρακάτω του Michael Amott (ξεκινά στο 2:40)

 

 

 

Bonus ένα ακόμα αγαπημένο συγκρότημα, όχι τόσο για το solo αυτό καθ' εαυτό αλλά γιατί μου αρέσει πολύ η αλλαγή στον ήχο της κιθάρας από καθαρό/ημικαθαρό σε overdriven κατά τη διάρκεια του solo (στο 3:43 ξεκινάει)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο το σολο του Govan αλλα ο ηχος του εμενα δεν μου καθεται καλα :-\ στους δισκους του Wilson  πολυ σρεντεραδικος γυαλισμενος και υπερβολικα  μπροστα στη μιξη.Αντιθετα προτιμω τον ηχο του Jeff Martin απο τους Tea Party. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν του Guthrie το σόλο το αγάπησα, αυτό το λάτρεψα και δεν θα μπορούσα παρά να το ποστάρω γιατί για μένα είναι από τα πιο συναισθηματικά ever ;)

 

Krister Johnsson στο ανυπέρβλητο Eternally των Karmakanic (από το 5:38 και μετά)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου