Προς το περιεχόμενο

Steinberg Ur 22 / Anime Home recording Guitar rig 5


Tehjimmyy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους , ονομάζομαι Δημήτρης δεν θα τα πολυλογήσω και μπαίνοντας

κατευθείαν στο θέμα . Αγόρασα σχέδον πριν ενα μηνα μια καρτα ηχου steinberg ur 22 , στην αρχη δεν ειχα ηχεια ( ουτε καν ξερω αν αυτα που εβαλα κανουν διοτι ο ηχος στο guitar rig ειναι ψιλοπεριεργος ) . Ενδιαφερομαι στο να αρχισω να φτιαχνω βιντεακια σχετικα covers .Πριν διαβασεται παραπανω παρακαλω δειτε αυτο που προσπαθω να επιτυχω.

 

 

Μεχρι τώρα αυτο που προσπαθησα να κανω ειναι να βαλω το τραγουδι ειτε στο Cubase ή Reaper και να παιξω απο πανω αλλα δεν ψιλοεβγαινε καλο ( δειγμα απο κατω στα συνημμενα)

 

Αυτο που ψαχνω ειναι καποιον που μπορει να με βοηθησει να πιασω συγκεκριμενους τονους σε διαφορα τραγουδια να μου εξηγησει πως γινεται το mixing για να πετυχω ενα καλο αποτελεσμα(σε σχεση με το video) το θεμα με τα 192 Κhz και το buffer size της καρτας το equalizer μεσω skype η και teamviewer και πως να περναω τον ηχο σαν studio

 

Πριν προχωρησουμε ομως θα ανεβασω εδω φωτογραφιες με το εξοπλισμο μου για να δωσω μια ιδεα.

 

Εχω εναν Line 6 15w στον οποιο γινεται και εχει εξοδο για record , οι κιθαρες ειναι Yamaha Eg 112 και Epiphone Les Paul Studio Deluxe

 

282nlv4.jpg

20ubs7k.jpg

20k6f45.jpg

158b0nc.jpg

 

PC Specs : I5 2500k 8Gb ram

 

Skype ID:Dimitrishell

 

Ευχαριστω εκ προτέρων σε οποιον βοηθήσει . Αυτά  ::)

 

1212-01.wav

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας μπέρδεψες όμως.

α. Ηχογραφείς με GR5 ή με τον Line 6;

β. Θες να βγάλεις καλό ήχο αλλά έχεις ηχεία της πλάκας;

γ. Στο συνημμένο είσαι ξεκούρδιστος.

δ. Οι ερωτήσεις που κάνεις είναι πολύ γενικές και θέλουν πρώτα σοβαρό ψάξιμο από μέρους σου.

Προσωρινό συμπέρασμα: Μήπως δαγκώνεις περισσότερο από όσο μπορείς να μασήσεις; (<-αμερικανιά)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α. Με GR5 ηχογραφω , εχω δοκιμασει και με τον line 6

B. Για τα ηχεια οπως εγραψα δεν γνωριζω αν κανουν και δεν ξερω ποσο επηρεαζουν τον ηχο

Γ. Το συνημμενο ηταν όντως χαλια γιατι δεν μπορούσα να βρω κατι καλυτερο απο τα παλια ( Θα προσπαθησω να βγαλω καινουργιο)

Δ. Όσο για τις ερωτήσεις ξέρω οτι ειναι γενικες απλα οπως ανεφερα θελω καποιον να με βοηθησει στη διαδικασια και στο πως γινεται να πετυχω κατι παρομοιο οπως στο βιντεο (βοηθεια με τους τονους στο GR5)

 

Ευχαριστω  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που ψαχνω ειναι καποιον που μπορει να με βοηθησει να πιασω συγκεκριμενους τονους σε διαφορα τραγουδια να μου εξηγησει πως γινεται το mixing για να πετυχω ενα καλο αποτελεσμα(σε σχεση με το video) το θεμα με τα 192 Κhz και το buffer size της καρτας το equalizer μεσω skype η και teamviewer και πως να περναω τον ηχο σαν studio

 

Oλα αυτα που ρωτας,εκτος του οτι ειναι λιγο γενικα οπως σου λεει ο Ray και λιγο αοριστα θα συμπληρωνα εγω (π.χ. το πως να "πιασεις" ηχους στο gr5). 

Χρειαζεται αυτο

.....σοβαρό ψάξιμο από μέρους σου

Το πως να κανεις μιξη δε μπορει να  απαντηθει με μερικα post ουτε και με λιγες σελιδες..

 

Ξεκινα απο το ψαχτηρι του noiz για "home recording", οπως το παρακατω.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=160830.0

 

Ψαξε στο νετ ,πειραματισου με το gr5(τα ηχεια σου δεν κανουν παντως...),μελετησε για το πως λειτουργουν τα DAW που εχεις και τι μπορεις να κανεις με αυτα.

Τσεκαρισε και αυτο εδω θα σε βοηθησει http://www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg/videos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ και για τα βιντεο τωρα που βαλα αλλα ηχεια καταλαβα στη διαφορα στον ηχο και στα μονιτορς.

"Μιλας με γριφους γεροντα...."  ;D

`η εγω δεν καταλαβα κατι `η εσυ,εχεις ηχεια μονιτορ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι απλα εβαλα να παιξει αυτο που ηχογραφησα σε κατι αλλα μικρα usb ηχεια και παρατηρησα οτι υπηρχε διαφορα. Μολις μπορω θα παρω τα ΚΡΚ Rokkit που μου αρεσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου