Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες για 14" radius strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στο φόρουμ,

δεδομένου ότι η καμπυλότητα της ταστιέρας  επηρεάζει την καμπυλότητα που θα ρυθμιστούν και τα saddles στη γέφυρα και επομένως το ύψος από το οποίο περνάει η κάθε χορδή πάνω από τα polepieces των μαγνητών, ήθελα να ρωτήσω, αν σε τόσο επίπεδο μανίκι θα ταιριάξουν οι single coils με staggered (ανισοϋψή...) polepieces, ή θα πρέπει να βάλω αναγκαστικά μαγνήτες με επίπεδα polepieces για να μην υπάρχουν σοβαρές διαφορές έντασης από χορδή σε χορδή.

Καλά κουράγια με τη ζέστη σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στο φόρουμ,

δεδομένου ότι η καμπυλότητα της ταστιέρας  επηρεάζει την καμπυλότητα που θα ρυθμιστούν και τα saddles στη γέφυρα και επομένως το ύψος από το οποίο περνάει η κάθε χορδή πάνω από τα polepieces των μαγνητών, ήθελα να ρωτήσω, αν σε τόσο επίπεδο μανίκι θα ταιριάξουν οι single coils με staggered (ανισοϋψή...) polepieces, ή θα πρέπει να βάλω αναγκαστικά μαγνήτες με επίπεδα polepieces για να μην υπάρχουν σοβαρές διαφορές έντασης από χορδή σε χορδή.

 

Ακολουθεί αυστηρά προσωπική γνώμη:

Μη βάλεις staggered. Εγώ με τη strat μου με radius 12'' είχα πρόβλημα. Αλλά επειδή μου αρέσουν πολύ οι 57/62 τους ισοπέδωσα: http://www.noiz.gr/index.php?topic=184415.0

(Τι στρατ είναι αυτή με 14'' radius ; )

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 2 strat .

H Eric Johnson με 12'' radius φοράει τους staggered της μαμάς της .

Η μεξικάνα μου με 7,25'' radius φοράει παππού bill με επίπεδα polepieces .

 

Ανάποδα απ'ότι θα έπρεπε και οι δύο  :D Σε καμία δεν έχω πρόβλημα όμως .

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια δοκιμή θα είναι η καλύτερη λύση! Μην περιμένεις την διαφορά από χορδή σε χορδή τόσο μεγάλη. Σκέψου ότι οι περισσότεροι staggered έχουν τα polepieces για τυλιχτή G αλλά σπάνια βλέπεις κάποιον να παραπονιέται! Εννοείται παίζει και μεγάλο ρόλο σε ποιο ύψος θα έχεις τους μαγνήτες.

 

Αν, όμως, θέλεις να είσαι σίγουρος πάρε με flat polepieces, το 14' radius είναι αρκετά flat. Στην τελική υπάρχουν πάρα πολύ καλές επιλογές με flat polepieces, ανάλογα το budget.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις,

RayDtutto δεν είχα πάρει είδηση το ποστ με την "ισοπέδωση". Όντως τολμηρό...

Η κιθάρα είναι project και το μανίκι που πήρα ήταν 14" (άμα τελειώσει θα σας ανεβάσω υλικό) - δε νομίζω να υπάρχει στρατ με "μαμά" ταστιέρα 14"...

Μάλλον θα κρατήσω τους staggered που έχω και θα περιμένω να δοκιμάσω τον ήχο. Αν δε μου κάνει, θα επιχειρήσω το "κούρεμα" ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα κρατήσω τους staggered που έχω και θα περιμένω να δοκιμάσω τον ήχο. Αν δε μου κάνει, θα επιχειρήσω το "κούρεμα" ;D

Ο Ray ήταν τολμηρός και τυχερός! Με προσοχή γιατί υπάρχει περίπτωση να κοπεί εσωτερικά το σύρμα με το ισοπέδωμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ray ήταν τολμηρός και τυχερός! Με προσοχή γιατί υπάρχει περίπτωση να κοπεί εσωτερικά το σύρμα με το ισοπέδωμα!

 

Ακριβώς.

Καλή τύχη!

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελική υπάρχουν πάρα πολύ καλές επιλογές με flat polepieces, ανάλογα το budget.

 

...και μια εξ' αυτων οι μαγνητες του Κυριου Jason Lollar.  8)

 

Εχω τους tweeds και πιστευω οτι ειναι απο τις καλυτερες επιλογες στην αγορα, οσον αφορα σε Low output single coils.

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθεί αυστηρά προσωπική γνώμη:

Μη βάλεις staggered. Εγώ με τη strat μου με radius 12'' είχα πρόβλημα. Αλλά επειδή μου αρέσουν πολύ οι 57/62 τους ισοπέδωσα: http://www.noiz.gr/index.php?topic=184415.0

(Τι στρατ είναι αυτή με 14'' radius ; )

 

το έκανα και εγώ αυτό στη δικιά μου με 12" radius και τους custom 69 μαγνητες και δουλεψε μια χαρά.

 

αν το κανεις αργα αργά και χωρίς απότομες κινήσεις δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα γιατί τα μαγνητάκια φτάνουν ήδη μέχρι την βάση του μαγνήτη επομένως η άκρη τους δε "σπρώχνει" κάτι μέσα, μόνο τα πλαινά τους τρίβονται στο κερί που υπάρχει μέσα, δεν υπάρχουν όμως ακμές που μπορεί να πάρουν μαζί τους καμια φλουδα κεριου και ίσως και κανενα συρμα.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με το κατεβασμα των pole pieces, μερικοι κατασκευαστες πριν τυλιξουν το συρμα γυρω απο τα pp βαζουν ειτε ταινια ειτε κατι αλλο. Ετσι, αν χρειαστει να μετακινηθουν δεν βρισκουν πουθενα.

Κλασσικο παραδειγμα οι WCR SR (τους οποιους εχω και το εχω δοκιμασει κατοπιν προτροπης του ιδίου του Jim Wagner).

 

Αυτο βεβαια δεν αποτελει τακτικη της Fender οσον αφορα στο τυλιγμα των vintage style μαγνητων της, αρα καλο ειναι να προσεχετε πολυ σε τετοιες περιπτωσεις.

Αν οπωσδηποτε πρεπει να γινει (με τεραστιο ρισκο) καντε το ΑΡΓΑ και με μικρα βηματα.

 

Απ' την αλλη, σε μοντερνες υλοποιησεις με πλαστικες μπομπινες μπορειτε να παιζετε ολη μερα... Τα pole pieces "καθονται" σε χωριστα καναλια το καθενα και δεν ερχονται καθολου σε επαφη με τα τυλιγματα.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου