Προς το περιεχόμενο

Ισοπέδωσα τους Fender 57/62!!!


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, μετά από πολύ καιρό το πήρα απόφαση.

 

Τελευταία έχω καταλήξει ότι οι 57/62 είναι οι καλύτεροι SCs που έχω δοκιμάσει.

Παρά ταύτα, είχα δύο προβλήματα με αυτούς:

 

Το ένα είναι το βζζζζ (το οποίο θα βελτιωθεί / διορθωθεί μόλις κάνω τον κλωβό Farraday). Περιμένω και ένα σετ NF L-200 να δω τι θα λένε κι αυτοί.

 

Το άλλο ήταν το πρόβλημα της ανισότητας του ύψους των pole pieces, καθώς της ρε και της σολ ήταν πολύ ψηλότερα από τα υπόλοιπα, και έδιναν μια ευκρινή διαφορά στην ένταση.

 

Μετά από πολύ διάβασμα, και άλλες λύσεις που απέρριψα, σήμερα αποφάσισα να προχωρήσω στη διαδικασία "ζμπρωξίματος" των pole pieces που εξείχαν, προς τα μέσα/κάτω ώστε να έρθουν στο ίδιο ύψος με τα υπόλοιπα. Είχα διαβάσει ότι γενικά είναι επικίνδυνη διαδικασία και ότι μπορει να καταστρέψει τους μαγνήτες.

 

Ε, λοιπόν, η τύχη βοηθάει τους τολμηρούς. Πήρα μια πένα, την τοποθέτησα φλατ έτσι ώστε να καλύπτει μόνο ένα Pole piece - αυτό της σολ στο μεσαίο μαγνήτη - και πάτησα την πένα προς τα μέσα με τους δύο αντίχειρες. Ακούστηκε ένα κρακ, όχι ιδιαίτερα δυνατό, και το Pole piece ήρθε φλατ με το μαγνήτη.

Καμία ζημιά στον ήχο.

 

Έκανα σιγά σιγά και τα έξι Pole pieces που με ενδιέφεραν. Κανένα πρόβλημα. Όλοι οι μαγνήτες παίζουν μια χαρά και τώρα πλέον μπορώ να τους ρυθμίσω όπως θέλω χωρίς να μου καταστρέφει την ισορροπία αυτή η ιστορία.

 

Αν θέλετε να το δοκιμάσετε, και δεν δουλέψει μη με κυνηγάτε μετά. Σε μένα δούλεψε. Μπορεί να ήμουν τυχερός

  • Ευχαριστώ 1

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούστηκε ένα κρακ,

εκεί ανατρίχιασα πραγματικά  :o

 

Αν θέλετε να το δοκιμάσετε

μπρρρρρ παναγία μου  :P

 

Αλήθεια είχες πρόβλημα ? δλδ το άνισο ύψος των pole pieces δεν βολεύει σε σχέση με το έτσι κι αλλιώς άνισο ύψος των χορδών βάσει radius ??

Ρωτνάω γιατί δεν έχω παρατηρήσει ποτέ πρόβλημα τέτοιου είδους  ::)

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Η Στρατ μου έχει 12άρι radius.

Τώρα πραγματικά ευχαριστιέμαι τις κάτω χορδές. Πριν ακούγονταν τελείως ψόφιες όταν ερχόσουν από τη σολ...

  • Like 1

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αν δεν έχεις πρόβλημα... Γιατί να το κάνεις...;

 

(Edit: Πάντως δεν την έχω αφήσει από εκείνη την ώρα - μόνο για να γράφω εδώ ;) )

 

Fortune favors the bold  8)

 

Audaces fortuna iuvat ;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

 

 

Το άλλο ήταν το πρόβλημα της ανισότητας του ύψους των pole pieces, καθώς της ρε και της σολ ήταν πολύ ψηλότερα από τα υπόλοιπα, και έδιναν μια ευκρινή διαφορά στην ένταση.

 

 

Έτσι είναι και στους Custom Shop 69' (υπάρχει ανισότητα στο ύψος των pole pieces- αλλά δεν έχουν ιδιαίτερο   θόρυβο) .

Γιατί δεν άλλαζες τη κλίση των μαγνητών συνολικά ; Σήκωμα τέρμα την κάτω πλευρά και κατέβασμα την πάνω;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ανισόπεδα pole pieces ήταν στη μέση. Δεν αλλάζει κάτι.

 

(Ο θόρυβος δεν έχει να κάνει με τα pole pieces. Είναι το κλασικό hum. Το οποίο μπορεί να ενοχλήσει κάποιον σαν κι εμένα που γενικά παίζει με drive.)

  • Like 1

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι, δεν συνέδεσα το hum με το ανισόπεδο των pole pieces.

Είναι το γνωστό 60 Hz hum(απλά οι 69 δεν το έχουν έντονο).

Απλά έλεγα , αν οι 57/62 είναι σαν τους custom 69, έχουμε από κάτω προς τα πάνω τα pole pieces (σε συνάρτηση με τις χορδές)  Ε – Β  τέρμα «πακτωμένα», G- D τέρμα πάνω και A – E  στη μέση. Αν σηκώσουμε τελείως από κάτω τον μαγνήτη, τα pole pieces για τις χορδες Ε – Β  θα ανέβουν, αλλά ταυτόχρονα θα κατέβουν σε σχέση με τη χορδή τα υπερυψωμένα pole pieces για τις G- D, και σαφώς θα κατέβουν ανάλογα και τα Pole pieces για τις χορδές Α-Ε, που είναι (μέχρι τη μέση υπερυψωμένα,) αλλά λόγου του ότι είναι και μπάσες οι χορδές αυτές, δεν θα χάσεις από ήχο σε σχέση με τη μεγάλη απόσταση τους από τα pole pieces. Με άλλα λόγια για όλες τις χορδές σε σχέση με τα pole pieces θα υπάρχει περίπου η ίδια απόασταση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με άλλα λόγια για όλες τις χορδές σε σχέση με τα pole pieces θα υπάρχει περίπου η ίδια απόασταση.

 

Μπα. Δεδομένου ότι τα μεσαία pole pieces ήταν τα προβληματικά, οποιαδήποτε αλλαγή ισορροπίας (ανέβασμα στα καντίνια, κατέβασμα στα μπάσα), ελάχιστα τα επηρέαζε. Και έτσι κι αλλιώς το μεγάλο πρόβλημα ήταν στη σολ η οποία ήταν στην τροχιά ανόδου...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου