Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες για Epiphone G400


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Skeftomai na alakso tous magnites stin suigekrimeni ki8ara tin opia xrisimopio kirios gia rock kai clasic rock katastasis kai me oso ginetai pio kala ka8ara. eimai anamesa se 1.JB & 59 2. APH-1 alnico II pro b&n kai 3.burstbuckers 1&2. Ti alles epiloges exo. Genika oti 8ema exo diabasei me magnites pio poli me mperdepse para mou kseka8arise to topio.paizo me LANEY LC30 II enisxiti. Sorry gia ta Greeklish alla den exo ellinika kardia mou sto pc tou filou sto England

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν και έγραψες greeklish, δεκτή η απολογία σου. Ακου ποιά είναι η δική μου άποψη.

 

Ο συνδυασμός μαγνήτη - κιθάρας - πεταλιών - ενισχυτή είναι δαιδαλώδης. Ιδιαίτερα όταν προσθέσεις και τον σημαντικότερο παράγοντα που είναι το χέρι σου.

 

Το να σου προτείνω κάποιον επειδή μου αρέσει εμένα δεν θα σήμαινε πολλά, καθώς θα πληρούσε τις δικές μου προδιαγραφές ενώ ταυτόχρονα θα ήταν και ουτοπικό καθώς τα πάντα γίνονται υπό διαφορετικές συνθήκες.

 

Προφανώς γι αυτό δεν έχεις βγάλει κι εσύ άκρη όπως λες παρά τα τόσα που διάβασες.

 

Ξεκίνα λοιπόν από τα site των πολύ καλών εταιριών που διάλεξες και άκου τα δείγματα που έχουν online.

 

Κι εκει επίσης, πιθανό είναι να μπερδευτείς πάλι καθώς οι φράσεις μπορεί να διαφέρουν κλπ.

 

Όμως είναι ένας καλός μπούσουλας για ν' ακούσεις τις τονικές διαφορές που έχει ο ένας από τον άλλον.

 

Και πολλές φορές είναι πολύ μικρές.

 

Σαν να πειράζεις ένα παραμετρικό ισοσταθμιστή (eq) ένα πράμα, προς το light του...

 

Δυστυχώς είναι δύσκολη απόφαση η επιλογή μαγνήτη.

 

Όλοι έχουν τον χαρακτήρα τους, αρκεί να μην είναι ξεφτίλα κατασκευή.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Burstbuckers, ε;

 

Εναντίον σου: Υψηλό κόστος για ένα set με ιδιαίτερο χαρακτήρα, χωρίς αξιοσημείωτη ευελιξία...

 

Υπέρ σου: Τα καθαρά αυτού του set είναι μελωμένο παντεσπάνι (για τα δεδομένα μιας SG πάντα, ε; ), οπότε δεν ξέρω...Ίσως, αν μιλάμε για ΒΒ #2 & #3 να έχεις βελτωμένα attack και output. Το δικό μου ζευγάρι είναι ο #1 & ο #2 και είναι λίγο "ψόφιο". Το έφερα στα μέτρα μου με τον καιρό, αλλά τα μεσαία μου (η αδυναμία μου, όπως εξελίσσεται) παραμένουν λιγότερο "ατίθασα" απ'ότι θα ήθελα. Νομίζω...

 

Εναντίον σου επίσης, είναι το ότι υπάρχουν πρακτικά αμέτρητοι συνδυασμοί σε πιό συμφέρουσες τιμές. Χρειάζεσαι ώρες για ψάξιμο, και τύχη... :wink:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις ακομα τους stock μαγνητες της Epiphone στην κιθαρα σου τοτε σιγουρα οτι και να βαλεις απο αυτα που σκεφτεσαι θα κανει μεγαλη διαφορα! Για πιο vintage rock feeling θα μπορουσες να βαλεις και Gibson '57 classic humbuckers οπως ειχαν οι πρωτοι "ταυροι" το '61.Για καλυτερα καθαρα παρε μια Τελε! :lol:

(Μην ξεχασεις να αλλαξεις και τα ηλεκτρικα στην Epiphone, :wink: ατις πιο πολλες εχουν χαλασει πριν καν βγεις απο το μαγαζι που την πηρες :lol: )

Texas tone that's bad to the bone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δοκιμάσεις και τους Mean 90 's από το guitarfetish. Είναι όπως θα διαβάσεις μαγνήτες Ρ-90 σε μέγεθος humbucker. Κατά πολλούς ο ήχος της SG με P-90 's είναι πολύ καλός και ταιριάζει στο ύφος της μουσικής που λες (rock - classic rock). Να σου θυμήσω ότι ο Pete Townshend των Who (αν σου αρέσουν βέβαια) έπαιζε με μια SG Classic (αυτήν με τους P-90 's). Τώρα, κατά πόσο θα ακούγεται καλά αυτό το set σε μια Epiphone και πόσο θα πλησιάζει ο ήχος τους στους κλασσικούς Ρ-90 δεν το ξέρω. Να πω την αλήθεια θέλω κι εγώ να το δοκιμάσω αυτό το σετ αλλά δεν παίζουν πολλά λεφτά τώρα οπότε με την πρώτη ευκαιρία θα το κάνω. Το καλό στην όλη υπόθεση είναι ότι είναι αρκετά φτηνοί κι έτσι δεν είναι απαγορευτικoί στο να τους δοκιμάσεις αν τελικά ενδιαφερθείς για κάτι τέτοιο. Το κακό είναι ότι ενώ σε άλλους μαγνήτες στο guitarfetish έχει soundclips, στους συγκεκριμένους δεν έχει. Να προσθέσω, τέλος, ότι και άλλες εταιρείες βγάζουν μαγνήτες με αυτή τη λογική όπως οι Ρ-94 της Gibson και οι Phat Cat από Seymour Duncan.

 

Αυτά από εμένα. Ελπίζω να βγάλεις άκρη σύντομα!

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αποφάσισα μετά από αυτά που κατάφερα να καταλάβω οτι θα παω για APH-1 alnico II pro b&n. Όσο για τα ποντεσιόμετρα, διακόπτη αυτό είναι το σίγουρο οτι θα αλλαχτούν. (οπως σε κάθε epiphone είναι μαπα). ΜΑΓΝΗΤΕΣ ΘΑΛΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΟΧΙ ΚΙΘΑΡΑ. Γαμω τις τελε μέσα. Πάνω που νόμιζα οτι γλυτώσαμε το φαντασμα του SF ξαναχτυπά.

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαμω τις τελε μέσα. Πάνω που νόμιζα οτι γλυτώσαμε το φαντασμα του SF ξαναχτυπά.

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Περιμενω αυτες τις μερες τους νεους μου μαγνητες για την SG μου.

ειναι οι Gibson 500τ και 496R.Ελπιζω να καταφερω να τους συνδεσω μονος μου.Τι λετε θα δω διαφορα;;;; 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συνδυασμός 57 Classic neck και 57 Classic+ bridge ήταν για μένα το holy grail πάνω σε μια SG.

Έχω ακούσει και τους Burstbuckers και είναι μία αξιόλογη λύση, αλλά έχω μια αίσθηση σαν να χάνονται κάμποσα μεσαία, και τελικά αυτό αδικεί τα συγκεκριμένα όργανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου