Προς το περιεχόμενο

Βαψιμο Strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λαθος μου, επρεπε να το εχω αναφερει.. Ο πατερας μου ειναι ξυλουργος. Μονο μπογιες δεν εχω, και θα του ζητησω να με βοηθησει  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχει πιστόλι να σου δώσει; Είχα δει έναν τύπο που έβαφε μια bolt-on: είχε ξύσει το χρώμα σχεδόν τελείως, είχε κρεμάσει το σώμα ψηλά (είχε βιδώσει ένα ξύλο στο neck pocket) σε εξωτερικό χώρο, κι έβαφε με πιστόλι. Φαινοταν πολύ εύκολο έτσι. Νομίζω έιχε ξεβιδώσει, εκτός από μπράτσο, και τα hardware, ό,τι δεν έπρεπε να βαφτεί, μόνο το σώμα είχε αφήσει.

Αν δεν κάνω λάθος, με τα σπρέι μπορείς να επιλέξεις μόνο τα εργοστασιακά χρώματα, ενώ με το πιστόλι μπορείς να αναμείξεις και να πάρεις άλλες αποχρώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δει και εγω κατι αντιστοιχο. Πιστολι δεν νομιζω να εχει, πρεπει να τον ρωτησω. Αν τελικα χρησιμοποιησω σπρει, τι ειδους χρειαζομαι και που θα το βρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος, με τα σπρέι μπορείς να επιλέξεις μόνο τα εργοστασιακά χρώματα, ενώ με το πιστόλι μπορείς να αναμείξεις και να πάρεις άλλες αποχρώσεις;

Κανείς λάθος...καλό είναι να μην δίνουμε συμβουλές εάν δεν γνωρίζουμε το αντικείμενο...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ακριβή δεν είναι, γιατί δε τσιμπάς κάνα σώμα squier από τα μεταχειρισμένα να γλιτώσεις και χρόνο αλλά και φράγκα αν την κάνεις χάλια και πρέπει να τη συμμαζέψει μάστορας; Αν είχες (ή έχεις) 5-6 κιθάρες τότε go ahead, απλά μιας και υποπτεύομαι πως δεν έχεις τόσα όργανα γιατί δεν κάνεις το εύκολο και πειραματίζεσαι αργότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ακριβή δεν είναι, γιατί δε τσιμπάς κάνα σώμα squier από τα μεταχειρισμένα να γλιτώσεις και χρόνο αλλά και φράγκα αν την κάνεις χάλια και πρέπει να τη συμμαζέψει μάστορας; Αν είχες (ή έχεις) 5-6 κιθάρες τότε go ahead, απλά μιας και υποπτεύομαι πως δεν έχεις τόσα όργανα γιατί δεν κάνεις το εύκολο και πειραματίζεσαι αργότερα;

 

Μα τι λέτε. Αν αλλάξει σώμα θα αλλάξουν όλες οι αρμονικές που προκαλούνται από την δόνηση των κΣύλων του σώματος ;D ;D ;D. Βάψε το καλύτερα φίλε γιατί αν πάρεις κανένα φτηνό squier σώμα, δε θα δονείται καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι λέτε. Αν αλλάξει σώμα θα αλλάξουν όλες οι αρμονικές που προκαλούνται από την δόνηση των κΣύλων του σώματος ;D ;D ;D. Βάψε το καλύτερα φίλε γιατί αν πάρεις κανένα φτηνό squier σώμα, δε θα δονείται καλά.

Πολύ πιθανό να έχει ήδη squier ή κάτι ανάλογο, δε νομίζω πως αν είναι Φεντερ θα ψάχνεται να αλλάξει χρώμα ;) Εγώ το πρότεινα ώστε να μη γίνει καμιά στραβή και πάει στράφι και το σώμα που έχει τώρα από πλευράς εμφάνισης. Έτσι και πάει σε μάστορα να το τρίψει νομίζω θα ξοδέψει πολλά περισσότερα από όσα θέλει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαθος μου, επρεπε να το εχω αναφερει.. Ο πατερας μου ειναι ξυλουργος.

 

...Πινόκιο, εσύ?  :P  ;D 

 

 

Φίλε Πάνο το ζόρι είναι αρχικά το πώς θα την ...ξεβάψεις.

Αν είναι φθηνή το πιθανότερο είναι να έχει πολυεστερικό χρώμα, οπότε θα χρειαστείς μερικές χειροβομβίδες, καναδύο πυραύλους εδάφους-αέρος και ίσως λίγο C4...

 

Βέβαια η εμπειρία και τα εργαλεία του Πατέρα σου θα σε βοηθήσουν, αλλά να είσαι προετοιμασμένος.

 

Καλή επιτυχία!

 

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Πάνο το ζόρι είναι αρχικά το πώς θα την ...ξεβάψεις.

Αν είναι φθηνή το πιθανότερο είναι να έχει πολυεστερικό χρώμα, οπότε θα χρειαστείς μερικές χειροβομβίδες, καναδύο πυραύλους εδάφους-αέρος και ίσως λίγο C4...

Πριν απ'όλα αυτά εάν χρησιμοποιήσει διαβρωτικό θα τα γλυτώσει :P . Πάνο ανέφερε στον πατέρα σου το παραπάνω υλικό, αν και είμαι σίγουρος ότι το ξέρει εφόσον είναι μαραγκός. Υγρή παχύρευστη κατάσταση (υπάρχει και σε σκόνη αλλά δεν...), το αλείφεις πάνω στο άδειο σώμα, περιμένεις 5-10 λεπτά και μετά με μια πλαστική σπάτουλα βγάζεις φλούδες. Δυο τρείς φορές αυτή η διασικασία και ότι υπολείμματα μείνουν στο ξύλο τα ξύνεις με ένα ψιλό (150άρι) σιλερόχαρτο. Το κιλό, αναλόγως την μάρκα, έχει από 15 μέχρι 20 Eu, ίσως και φθηνότερα. Δεν έχει καμιά επίπτωση στο ξύλο και γλιτώνεις χρόνο και κόπο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου