Προς το περιεχόμενο

Marshall MG30DFX πρόβλημα με Digital FX


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

 

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με το Digital FX.

 

Συγκεκριμένα υπάρχει απώλεια τους εφέ Chorus τελείως.

 

Επίσης:

 

Το reverb λειτουργεί κανονικά αλλά και στην δίκη του σκάλα, και στου Delay, αλλά και στο 90% της σκάλας του Chorus.

 
Το delay λειτουργεί μονάχα στο τέλος της σκάλας του Chorus.

 

Από την άλλη το Flanger δουλεύει κανονικά.

 

Κάθε βοήθεια πολύτιμη.

 

Σας ευχαριστώ.

 

 

602CFCFD-129C-4BA1-AE1D-F2806E319FDA.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοήθεια δεν έχω, αλλά πέρυσι που πήγα να φτιάξω τον δικό μου στο bonstudio, 62€ μου πήραν. Δεν έπρεπε να τον φτιάξω μου φαίνεται 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Andreas Black είπε

Σου παρουσίαζε αυτό το πρόβλημα ή άλλο;

Σχεδόν, έκανε έναν περίεργο ήχο όταν ανέβαζα ένταση, σα να φυσούσε αέρας. Δεν είχαν πρόβλημα τα fx, αλλά μου είπαν ότι έχουν θέμα τα ποτενσιόμετρα. Τελικά εγινε η δουλειά μου και τον πήρα πίσω σε τέλεια κατάσταση, αλλά λέω δεν άξιζε γιατί μετά πήρα από εδώ μέσα έναν Boss Katana μεταχειρισμένο με 150€ και είναι κλάσεις ανώτερος από τον MG. Σε φάση δεν τον παλιό δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει, τον έχω μονίμως στην αποθήκη, πλήρως λειτουργικό βέβαια. Έχει προχωρήσει τόσο η τεχνολογία (ακόμα και στους solid state practice ενισχυτές) που νομίζω μια αναβάθμιση μου χρειαζόταν, χωρίς να το ξέρω τότε. Ειδικά στο καθαρό κανάλι η διαφορά στον ήχο και την αίσθηση είναι μεγάλη 

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πολύ καλά έκανες και τον άλλαξες. Όχι, πράγματι δεν αξίζει να δώσεις τόσα για επισκευή για τον MG. 
 

Ο δικός μου έχει νέους πυκνωτές και γενικά δουλεύει περίφημα και χωρίς θόρυβο από τα ποτενσιομετρα, έχουν καθαριστεί δηλαδή. Δουλεύει πολύ γραμμικά. Μόνο αυτό το πρόβλημα με τυραννάει. Πιστεύω πως ίσως να είναι η έξτρα πλακέτα DFX που έχει εντός και που κουμπώνει στην κυρίως πλακέτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου