Προς το περιεχόμενο

Ποιά η διαφορά Rode NTK και K2?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ πολύ. :) Υπάρχει κάποιος όμως που να τα έχει δουλέψει και τα δύο και να μας πει λίγο τις ηχητικές τους διαφορές;

 

Και τα δύο είναι καταπληκτικά μικρόφωνα με το Rode K2 να είναι λίιιγο πιο αναλυτικό και το

NTK να διατηρεί όλα τα υπέροχα χαρακτηριστικά του λίγο μεγαλύτερου του αδερφού (όγκος και

αρμονικές).

 

Και τα δύο τα άκουσα στον Νάκα, σε δυσμενείς βέβαια συνθήκες λόγω θορύβου αλλά την αξία τους

την δείξανε από την πρώτη κιόλας νότα. Είναι υπέροχα μικρόφωνα, είναι Rode και λόγω λάμπας

αν τα συνδυάσεις με τον mic preamp που θέλεις να πάρεις (grace 101 - αλήθεια πότε θα τον πάρεις?)

θα έχεις απίθανο αποτέλεσμα.

 

Πρόσεξε όμως: Ήδη το μικρόφωνο που έχεις (Rode NT-2A) είναι υψηλών προδιαγραφών γιατί θέλεις

τόσο πολύ να το ξεφορτωθείς? Πάρε πρώτα τον preamp και αν δε σε καλύπτει το μικρό Rode πάρε τότε

το K2. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, δε σκοπεύω να το αλλάξω άμεσα. Απλά να ξέρω τι υπάρχει, μου δημιουργήθηκε η απορία :) Πάντως ανάμεσα στσα δύο προτιμάς το k2 δηλαδή ε;

 

 

Τον grace (ελπίζω ότι) θα τον έχω προς καλοκαιράκι που θα έρθει μια φίλη από αμερική ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, δε σκοπεύω να το αλλάξω άμεσα. Απλά να ξέρω τι υπάρχει, μου δημιουργήθηκε η απορία :) Πάντως ανάμεσα στσα δύο προτιμάς το k2 δηλαδή ε;

 

 

Τον grace (ελπίζω ότι) θα τον έχω προς καλοκαιράκι που θα έρθει μια φίλη από αμερική ;)

 

Από την ελάχιστη και αμφιβόλου εγκυρότητας επαφή που είχα θα προτιμούσα

το Κ2. Είναι βέβαια πιο ακριβό αλλά πιστεύω ότι δικαιολογεί την διαφορά στην τιμή.

 

Θα ήθελα πολύ πάντως να τον είχες νωρίτερα τον grace να τον δοκίμαζα με το

νέο μου mic το Audio Technica 4047 ( ;D) το οποίο έχω αρχίσει να πιστεύω ότι ψιλοαδικείται

στον focusrite μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς πάντα να δώσεις μια 600ρα να τον αγοράσεις από εδώ ώστε να δω κι εγώ αν αξίζει τα 350 που κάνει από αμερική ;D ;D ;D ;D ;D ;D 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου