Προς το περιεχόμενο

Axe Fx vs Kemper vs Bias vs Real Amp



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φτιαξαμε ενα βιντεακι συγκριτικο με τα παραπανω μηχανηματα με τον Bill tranto απο τους eggxis και τον Metalmike απο τους dreambleed. Το axe fx ultra το διεθεσε ο Βασιλης και το kemper ο Μιχαλης. Η Ηχογραφηση εγινε με κανονικη καμπινα και μικροφωνο. Δηλαδη εγινε απενεργοποιηση των καμπινων σε ολα τα μηχανηματα κατι το οποιο εχει πολυ ενδιαφερον γιατι αφενως ο Kemper εχει επενδυσει πολυ τελευταια σε αυτο το χαρακτηριστικο αφετερου πρεπει να ξεκαθαριστει αν μπορεις με εναν digital amp να μην εχεις πλεον λαμπατο. Δειτε το βιντεο , αφηστε σχολιο και αν θελετε καντε και subscribe αν σας ενδιαφερει το περιεχομενο του καναλιου. Ψηφιστε το καλυτερο για εσας...

 

 

Η ερωτηση δοθηκε ετσι στην ψηφορια επιτηδες... Ψηφιστε και δωστε απαντηση στο ερωτημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα βρωμικα δεν αντεξα και πολυ να τα ακουσω,με τοσο γκαζι ολα ιδια μου φανηκαν...& απλα επιβεβαιωνεται οτι για μεταλ καλο ειναι και το ΝΤΙΓΚΙΤΑΛ ;D...στα καθαρα ο κανονικος ενισχυτης ηταν καλυτερος αν και το Axe Fx ηταν εντυπωσιακα καλο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Αρη,

θα γινω λιγο ο δικηγορος του διαβολου ;D ;D ;D ;D

καταρχην πολυ καλη προσπαθεια..

φτιαξε ενα βιντεο στο οποιο θα παιζεις με τα μηχανητα στην μιξη.

Δηλαδη ενα track με μπασο τυμπανα και δυο κιθαρες left right hard panned.

Πολλες φορες ο ηχος αδικειται μονος του..εαν με πιανεις.

 

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Αρη,

θα γινω λιγο ο δικηγορος του διαβολου ;D ;D ;D ;D

καταρχην πολυ καλη προσπαθεια..

φτιαξε ενα βιντεο στο οποιο θα παιζεις με τα μηχανητα στην μιξη.

Δηλαδη ενα track με μπασο τυμπανα και δυο κιθαρες left right hard panned.

Πολλες φορες ο ηχος αδικειται μονος του..εαν με πιανεις.

 

 

Γεια σου Σωτο , ναι καποια στιγμη θα το κανουμε κι αυτο με τα παιδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ευχαριστώ τον Άρη για τη φιλοξενία, τα μηχανήματα και τη δουλειά που έκανε και ζητώ συγγνώμη σε όλους εσάς που ακούσατε την φαλτσαδούρα μου!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καθαρα μου αρεσαν ολα, το καθενα στεκει μια χαρα με τον χαρακτηρα του... αν ηταν να διαλεξω δυο θα διαλεγα το Axe Fx και το real amp.

Tα γκαζατα ειχαν βεβαια πολλες διαφορες ηχητικα, αλλα δεν μπορω να πω ποιο ηταν καλυτερο καθ' οτι δεν ασχολουμαι με το ειδος... ωστοσο τα ψηφιακα μια χαρα θα με εψηναν σαν ακροατη.

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Sotos9 Είμαι 10000% σιγουρότατος ότι στην μίξη θα είναι όλα κομπλέ, αν και είμαι Fan της λάμπας αν πας να ηχογραφήσεις με καμπίνα μικρόφωνο παραδοσιακά χωρίς τις απαραίτητες γνώσεις θα ακουστεις χάλια μαυρα σε σχέση με τα ψηφιακά ..  Επίσης υπάρχουν πλέον εκατοντάδες δίσκοι και δουλειές που έχουν γίνει με ολα αυτα τα μηχανήματα (ειδικά με το Axe FX που ειναι και πιο παλιό) και μεσα στη μιξή δεν καταλαβαίνεις αν είναι αληθινό η ψεύτικο για κανένα λόγο.

 

Αλλο ενα ωραίο βιντεακι που συγκρίνουν μονο το ψηφιακά

 

...στο δευτερο μερος οι απαντήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα καθαρά του bugera ακούω reverb, μήπως είχατε ανοιχτό το reverb του ενισχυτή?

 

Στα βρώμικα μου άρεσε λιγότερο απ'όλα το kemper, αλλά στα καθαρά μου άρεσε καλύτερα το kemper από τους άλλους δύο προσoμοιωτές.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επειδή εγώ ρύθμισα τα καθαρά, μπορώ να σου πω ότι όλα είχαν reverb στο 8-10%. Απλά άλλο το 8-10% του Axe, άλλο του Kemper και άλλο του Bugera. Μόνο στον ενισχυτή ακούστηκε όπως ήθελα δυστυχώς. :-[

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου