Προς το περιεχόμενο

To tonelab or not? That's the question!


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οχι αυτο δεν γινεται.

 

αλλα βεβαια με τοσες μπανκες που εχει το TL μπορεις να σωσεις τους ιδιους ηχους και σκετους και μονο με ενισχυτες και με ενιχυτες και καμπινες ,αυτο εχω κανει εγω.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

χαζευα χτες το manual της tonelab se και ειδα οτι το switch "DOWN" εχει και αλλη λειτουργια για ελεγχο εξωτερικων πεταλιων συνδεμενα στη λουπα της.

 

δεδομενου οτι η λουπα της tonelab ειναι στη θεση που ειναι, αν εχω καταλαβει σωστα, η συνδεση στη λουπα ειναι ακριβως το ιδιο με τη συνδεση σε σειρα, αφου αυτη βρισκεται αμεσως μετα την κιθαρα.

 

σκεφτηκα λοιπον οτι θα ηταν χρησιμο τα εξωτερικα πεταλια να συνδεθουν στη λουπα, καθως, αμεσα και απ την tonelab απευθειας μπορουν αυτα να ενεργοποιηθουν/απενεργοποιηθουν με το πατημα ενος κουμπιου.

 

κανω καποιο λαθος στο συλλογισμο μου? το εχει δοκιμασει κανεις ???? (αυτη τη στιγμη δεν μπορω να το δοκιμασω δυστυχως..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ίδια απορία έχω κι εγώ...

 

Κανονικά, αν συνδέσει κανείς ένα Overdrive πχ, θα πρέπει (μέσω της λούπας) να μπει ΜΕΤΑ το WAH για να ακουστεί σωστά.

Αν μπει στην αρχή, ποιο το νόημα της λούπας?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απολυτα σωστος συλλογισμος  ;)

το μονο που δεν γνωριζω ειναι αν το σημα μετατρεπεται σε ψηφιακο πριν η μετα τη λουπα

Γιατι ετσι περνας 2 φορες απο AD/DA converters με οτι συνεπαγεται αυτο (αν συνεπαγεται  ;))

 

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λούπα του tonelab είναι ένα μεγάλο μείον...! Όπως κι αν το κάνεις το υποτιθέμενο overdrive θα έρθει πρίν το wah...

Ουσιαστικά το μόνο που μπορείς να κάνεις με την λούπα είναι να ανοιγοκλείνεις με ένα switch της πεταλιέρας τα εξωτερικά πετάλια που έχεις προσθέσει στη λούπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ίδια απορία έχω κι εγώ...

 

Κανονικά, αν συνδέσει κανείς ένα Overdrive πχ, θα πρέπει (μέσω της λούπας) να μπει ΜΕΤΑ το WAH για να ακουστεί σωστά.

Αν μπει στην αρχή, ποιο το νόημα της λούπας?

 

 

αυτο που σκεφτηκα, βασιζεται ακριβως στην ηλιθια θεση της λουπας  ;D ο σκοπος ειναι απλα να εκμεταλλευτω ενα switch της tonelab και να ναι σαν να τα εχω σε σειρα. απλα θελω να ενεργοποιω/απενεργοποιω τα εξωτερικα πεταλια απ αυτη.

 

οριστε και ενα σχηματικο.

 

effect_loop.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λούπα του tonelab είναι ένα μεγάλο μείον...! Όπως κι αν το κάνεις το υποτιθέμενο overdrive θα έρθει πρίν το wah...

Ουσιαστικά το μόνο που μπορείς να κάνεις με την λούπα είναι να ανοιγοκλείνεις με ένα switch της πεταλιέρας τα εξωτερικά πετάλια που έχεις προσθέσει στη λούπα.

 

Άρα το μόνο που μπορείς να κάνεις με τη λούπα, είναι να γκρουπάρεις πχ μια σειρά από εξωτερικά εφφε, και απλά να τα ανοιγοκλείνεις όλα μαζί με ένα κουμπάκι από την TL?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λούπα του tonelab είναι ένα μεγάλο μείον...! Όπως κι αν το κάνεις το υποτιθέμενο overdrive θα έρθει πρίν το wah...

Ουσιαστικά το μόνο που μπορείς να κάνεις με την λούπα είναι να ανοιγοκλείνεις με ένα switch της πεταλιέρας τα εξωτερικά πετάλια που έχεις προσθέσει στη λούπα.

 

Άρα το μόνο που μπορείς να κάνεις με τη λούπα, είναι να γκρουπάρεις πχ μια σειρά από εξωτερικά εφφε, και απλά να τα ανοιγοκλείνεις όλα μαζί με ένα κουμπάκι από την TL?

 

Δυστυχώς, ναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ppp3.png

 

αυτο λοιπον, βολευει καθαρα για εργονομικους λογους. γατι μπορει κανεις πχ με ενα πατημα(ειναι κοντα τα switches), να γυρισει απ το εξωτερικο του drive, σε distortion ενισχυτη της tonelab κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παλι δεν με προβληματιζει καθολου γιατι ετσι μπορω να εχω και overdrive πριν το wah (χρησιμοποιωντας ενα κανονικο πεταλι)  αλλα και μετα το wah χρησιμοποιωντας εναν "βρωμικο" ενισχυτη της TL  ;),οποτε εχω ακομα μεγαλυτερη παλετα ηχων ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου