Προς το περιεχόμενο

Stratocaster pots


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφου λές οτι τα πρίμα σε ενοχλούν παντού (σε όλες τις θέσεις), λογικά το "θέμα" σου είναι στο ποτενσιόμετρο του Volume.

Είναι πιθανό η πραγματική τιμή του Volume σου να είναι απλά μεγάλη βάσει αποδεκτών ανοχών (υπενθιμίζω οτι στα ποτενσιόμετρα η συνήθης ανοχή είναι της τάξης του 20%, άρα ενα 250άρι θεωρείται φυσιολογικό να είναι απο 200 ως 300Κ).

Ώς γνωστόν όσο μεγαλύτερη η τιμή του Volume, τόσο πιο πριμαριστή αναμένεται η έξοδος.

Εσύ λοιπόν χαμηλώνοντας λίγο, βάζεις φορτίο στον εκάστοτε μαγνήτη και του κόβεις λίγο απο τα πρίμα του (το κλασσικό φαινόμενο που κάνει κάποιους να αναζητούν Treble bleeders).

 

Είναι βέβαια πιθανό να σου έχουν βάλει και No-load ποτενσιόμετρα, οπότε καταλαβαίνεις τι γίνεται.

 

Γνώμη μου πάντως είναι οτι είναι προτιμότερο να έχεις τα πρίμα στη διάθεσή σου και να τα "κόβεις" on demand με τις διάφορες μεθόδους, παρά να τα ψάχνεις...

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 178
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αφου λές οτι τα πρίμα σε ενοχλούν παντού (σε όλες τις θέσεις), λογικά το "θέμα" σου είναι στο ποτενσιόμετρο του Volume.

Είναι πιθανό η πραγματική τιμή του Volume σου να είναι απλά μεγάλη βάσει αποδεκτών ανοχών (υπενθιμίζω οτι στα ποτενσιόμετρα η συνήθης ανοχή είναι της τάξης του 20%, άρα ενα 250άρι θεωρείται φυσιολογικό να είναι απο 200 ως 300Κ).

Ώς γνωστόν όσο μεγαλύτερη η τιμή του Volume, τόσο πιο πριμαριστή αναμένεται η έξοδος.

Εσύ λοιπόν χαμηλώνοντας λίγο, βάζεις φορτίο στον εκάστοτε μαγνήτη και του κόβεις λίγο απο τα πρίμα του (το κλασσικό φαινόμενο που κάνει κάποιους να αναζητούν Treble bleeders).

 

Είναι βέβαια πιθανό να σου έχουν βάλει και No-load ποτενσιόμετρα, οπότε καταλαβαίνεις τι γίνεται.

 

Γνώμη μου πάντως είναι οτι είναι προτιμότερο να έχεις τα πρίμα στη διάθεσή σου και να τα "κόβεις" on demand με τις διάφορες μεθόδους, παρά να τα ψάχνεις...

 

Ο ντοκτορ ειναι πριμας ,που να δεις πως εχει κανει την τελεκαστερ του ,Ασε αχαχαχαχαχαχαχα

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν...

 

Την άνοιξα σήμερα και είδα πως το volume pot είναι 250k. Παραπέρα, όταν άλλαξα τους μαγνήτες, μου είχαν αλλάξει και τον επιλογέα. Γενικά, είχα πάρει τους παλιούς μαγνήτες και τον επιλογέα σ'ένα σακουλάκι (τα οποία φυσικά έχω ακόμα), άρα λογικά μιας και τα δύο tone pots μαζί με το volume pot έχουν παρόμοιο serial number εικάζω πως είναι αυτά που είχε πάνω από τη μάνα της. Μεξικάνικη Strat Std 2000...

 

Τώρα, το πρόβλημα δεν είναι σε όλες τις θέσεις ακριβώς. Απλά στο μεσαίο καθώς και στο neck, τα πρίμα είναι υπερβολικά. Υπέθεσα λοιπόν πως την ζημιά την κάνει ο JB Junior σε συνδυασμό με τους SSL-1. Προφανώς δίνω πρίμα από τον ενισχυτή για να έχω τον ήχο που μ'αρέσει στην δεύτερη θέση με αποτέλεσμα να χτυπάει άσχημα στους δύο υπόλοιπους. Αντιθέτως, όταν κόβω πρίμα από τον ενισχυτή για ν'ακουστούν καλά οι 3-4-5 θέσεις, είναι μουντές οι θέσεις 2 και 1.

 

Χθες έκανα πειράματα. Αν έχω το tone στο 7/10 και το volume τέρμα, ο ήχος είναι ίδιος όπως όταν έχω to volume στο 9/10 και τα tones 10/10. Όσο δηλαδή βελτιώνεται ο ήχος με κατέβασμα του volume κατά 1 μονάδα, τον ίδιο ήχο θα πάρω με το volume στο τέρμα και τα tones στο 7.

 

Σαφέστατα καλό θα είναι να έχω τα παραπάνω πρίμα όταν τα χρειαστώ από το να μην τα έχω καθόλου, ίσως όμως ο Jb Junior να κάνει την ζημιά στον ήχο... Καλός για ροκιές (γι΄αυτό άλλωστε τον είχα βάλει) αλλά ενδεχομένως απλά να πρέπει να συμβιβαστώ με τον α ή β τρόπο για τις υπόλοιπες θέσεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμ αυτά παθαίνεις αμα βάζεις humbuckers σε ιερά όργανα... :P

 

Ίσως "στρώσει" λίγο η κατάσταση αν βγάλεις τελείως το tone απο τον bridge και βάλεις μόνο στους άλλους δυο, έτσι ώστε να τον "ελευθερωσεις" και να πάρει πρίμα, τη στιγμή που στους άλλους μπορείς ακόμα και να πειραματιστείς με διαφορετικούς πυκνωτές (πχ 0,047 για τον μεσαιο και 0,022 για τον νεκ, ή κάτι ατνίστοιχα μεγαλύτερο).

 

Έτσι ίσως "παχύνεις" τους singles και "λεπτύνεις" τον humbucker και τελικά έρθουν πιο κοντά.

 

Η απλά, βάλε έναν SSL-1 Bridge να σε δει ο Θεός και άσε τα πειράματα...

 

:)

 

Αν έχω το tone στο 7/10 και το volume τέρμα, ο ήχος είναι ίδιος όπως όταν έχω to volume στο 9/10 και τα tones 10/10. Όσο δηλαδή βελτιώνεται ο ήχος με κατέβασμα του volume κατά 1 μονάδα, τον ίδιο ήχο θα πάρω με το volume στο τέρμα και τα tones στο 7.

 

Έτσι είναι περίπου, γιατί ο ήχος είναι παραπλήσιος.

Στη μια περίπτωση φορτώνεις το μαγνήτη και του πας το resonant peak σε χαμηλότερες συχνότητες (Vol@9/10), ενώ στην άλλη (tone @ 7/10) κόβεις τα πρίμα στέλνοντάς τα στη γη.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμ αυτά παθαίνεις αμα βάζεις humbuckers σε ιερά όργανα... :P

Η απλά, βάλε έναν SSL-1 Bridge να σε δει ο Θεός και άσε τα πειράματα...

:)

χαχαχααχ alderbody ήμουν μικρός τότε και δεν ήξερα. Άσε που λόγω εξοπλισμού δεν καταλάβαινα και διαφορές στον ήχο... Μετά από 10+ χρόνια κατάλαβα το έγκλημα !  ;D

 

Το tone δεν το έχω συνδέσει στον bridge, είναι σκέτος. Οπότε ναι, χαμηλώνω λίγο το Tone κυρίως στον neck και είμαι οκ. Αλλά όσο να 'ναι, μου δημιουργήθηκαν απορίες γιατί λέω 'κάτι δεν πάει καλά'.

 

Νομίζω πάντως πως το ιερό μου όργανο όπως λες παραπονέθηκε. Θέλει φροντίδα μ'έναν SSL-1 bridge.  8)

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για την παρέμβαση και το χρόνο σου  :) Το πιο πιθανό είναι ν'αλλάξω τον JB Jr γιατί γενικά και μόνο η εικόνα πλέον μ'ενοχλεί  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SSL-1. Έπεσες και 'συ στους πιο πρίμους μαγνήτες.

 

Ναι έχεις ένα δίκιο σε αυτό, ίσως δεν ταιριάζει απόλυτα το σετάκι των SSL-1 με τον Jb Jr, τουλάχιστον όχι χωρίς να πρέπει να παρέμβεις μέσω του tone της κιθάρας. Στην χειρότερη απλά έχω το tone στο 7 για την ώρα και βλέπουμε αν και όπως προείπα, με βλέπω να τον στέλνω τον Jb Jr. Ο μόνος λόγος που δεν το έχω κάνει μέχρι τώρα είναι ο ήχος του στα βρώμικα που... κελαηδάει  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SSL-1. Έπεσες και 'συ στους πιο πρίμους μαγνήτες.

 

ΟΚ, έχουν πρίμα ...τα παληκάρια.   :)  Αλλά και μπάσσα.

Απ' την άλλη, ένας 0,047 ή ακόμα κι ένας 0,1 στο Tone θα μπορούσε να "παχύνει" λίγο τα πράματα.

 

Θέλει φροντίδα μ'έναν SSL-1 bridge.   8)

 

Κι αν σου φαίνεται λίγος, μπορείς να βοηθήσεις την κατάσταση μ' ένα τέτοιο μαραφέτι:

bplate2.jpg

 

Θα σου αυξήσει την αυτεπαγωγή (και την ...αυτοπεποίθηση :P )και θα πάρεις μεσαία.

Εγω χρησιμοποιώ τέτοια χρόνια τώρα. Είτε μόνο στον bridge, είτε όπως κάποτε σε όλους... Αλλά κυρίως για τον bridge προορίζονται.

 

Βέβαια πριν μπεις στον κόπο να αγοράσεις, μπορείς να παρεις μια ιδέα για το πως ακούγεται βάζοντας κάποια μεταλλική λάμα κάτω απ' τον μαγνήτη (σπασμένη λάμα απο μαχαίρι, λαβή απο πιρούνι, κλπ)

Κανονικά πρέπει να γειωθεί για να μην έχεις μικροφωνισμούς, αλλά για τη δοκιμή δεν σε πειράζει να είναι αγείωτο.

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

alderbody ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σου  :)

 

Αυτό το κόλπο με την αυτεπαγωγή δεν το ήξερα η αλήθεια είναι, αλλά δεν πιστεύω να έχω πρόβλημα με τον SSL-1 στην γέφυρα. Μπορεί να μην έχει τα γκάζια του Jb Jr αλλά νομίζω πως θα στρώσει η κατάσταση, οπότε αυτό θα βοηθήσει σίγουρα την 'αυτοπεποίθησή μου'. Θα το έχω όμως υπ'όψιν μου αυτό που λες αν δω ότι κάτι δεν μου 'κάθεται' καλά με τον SSL-1.

 

Για την ώρα θα παίζω λίγο με τον tone κυρίως για τον neck για να μην πάρω εν θερμώ αποφάσεις. Σημασία έχει πως δεν ασχολείστε κι εσείς ιδιαίτερα με τα pots κλπ οπότε ας μην αναλώνομαι κι εγώ σε περιττές σκέψεις κι ας δω την ουσία. Γενικότερα παίζω αρκετά με το volume και τα tone. Ιδιαίτερα ο Koch έχει αλλάξει όλη την κοσμοθεωρία μου στο παίξιμο αφού δεν είχα πάλι εμπειρία με ανάλογο ενισχυτή, αλλά ως αποτέλεσμα προκύπτουν νέες απορίες.  ;D

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, έχουν πρίμα ...τα παληκάρια.   :)  Αλλά και μπάσσα.

Αν είναι σε καλή κιθάρα. Αν είναι σε βαρύ σώμα, ή poplar,  τότε είναι τσίγκος.   :D Αν δε το χέρι είναι και maple, τότε την έβαψες.  ;D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου