Προς το περιεχόμενο

Stratocaster pots


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλτατοι καλησπέρα,

 

Πειραματιζόμενος με τον ενισχυτή μου και την κιθάρα μου, διαπίστωσα το εξής.

1. Με το volume της κιθάρας στο 9, ο ήχος είναι απίστευτος σε όλες τις θέσεις μαγνητών. Το απόλυτα ταίριασμα.

2. Με το volume της κιθάρας στο 10 (cranked), νοιώθω να ξεπηδούν τα πρίμα από παντού και να μου τρυπάνε το αυτί. Στο καθαρό κυρίως και συγκεκριμένα το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο στον neck μαγνήτη. Το overdrive είναι καλύτερο αν και το έχω ρυθμίσει με λιγότερο πρίμα ούτως ή άλλως από το EQ.

 

Έκανα την καθιερωμένη έρευνα και είδα πως παίζουν ρόλο τo volume pot, 250k vs 300k κλπ. Δεν έχω ανοίξει ακόμα να δω τί έχω, αλλά εσείς τί κάνετε? Παραβλέπω κάτι με τα pots ή απλά δεν έχετε το volume τέρμα?

 

Ο ενισχυτής είναι ο Koch Twintone III. Η κιθάρα stratocaster mexico 2000, με αλλαγμένους τους μαγνήτες σε Seymour Duncan SSL-1 και bridge JB Junior. Δεν ξέρω αν κατά την αλλαγή τους πριν καμιά 10αριά χρόνια μου είχαν αλλάξει και το volume pot σε μεγαλύτερο λόγω του JB Junior.  

 

Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 178
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν έχω ανοίξει ακόμα να δω τί έχω, αλλά εσείς τί κάνετε?

 

Δεν εχω καν Tone και volume pot (και τα 2 ειναι no load & παντα στο τερμα) .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως δεν ασχολούμαι καθόλου με pots κλπ και είτε συνδέω και τον bridge στο tone είτε απλά βάζω το volume στο 9 που ακούγεται καλά (για μένα) και τελειώνει η ιστορία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ε ναι, λογικό δεν είναι?  :)

Άσε που ενδεχομένως σε άλλο setup να χρειαστούν αυτά τα λίγα παραπάνω πρίμα.

Ακόμα περισσότερο, ανεξάρτητα από το πως ακούγεται ευχάριστα μόνη της η κιθάρα μαζί με άλλα όργανα μπορεί τα πρίμα να είναι ΟΚ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

harilatron ναι προφανώς, απλά τώρα με τον ενισχυτή ακούγονται τα πάντα, ενώ παλαιότερα δεν έδινα σημασία (δεν άκουγα βασικά) στις λεπτομέρειες. Οπότε μπαίνω στην διαδικασία να σκέφτομαι 'γιατί αυτό έτσι, γιατί εκείνο αλλιώς', 'μήπως ο jb junior επηρεάζει τον ήχο μου δραματικά, να τον αντικαταστήσω με μονό', 'μήπως τα pots φταίνε' κλπ κλπ...

 

Όσο γι'αυτό που λες με τον ήχο ναι όντως ισχύει. Μου έχει κάνει τεράστια εντύπωση πως ενώ το boost (gain) στο overdrive κανάλι από μόνο του δεν με ενθουσιάζει, με backing track ή με μπάντα έρχεται και 'κάθεται' ακριβώς στο κομμάτι. Βασικά έχει αλλάξει όλη η φιλοσοφία μου στο παίξιμο κι αρχίζω να παίζω ως ... άντρας  :o ;D ... πλέον πειραματιζόμενος με το volume και το tone αρκετά. Με βλέπω να καταλήγω στο στάδιο του Superfunk πάντως κάποια στιγμή ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μπουκώνει ο ήχος επειδή έχεις τοποθετήσει τους μαγνήτες σου πιο ψηλά απ' ότι πρέπει. Με αποτέλεσμα όταν χαμηλώνεις το output να σου δίνουν την εντύπωση ότι "καθαρίζει" ο ήχος.

Συνήθως υπάρχει ένα sweet spot που ο μαγνήτης αποδίδει καλύτερα τον πιο γλυκό του ήχο. Όσο πιο κοντά στις χορδές τον ανεβάζεις τόσο χάνεις σε ηχόχρωμα και κερδίζει σε ένταση φυσικά.

Αυξομείωσε λίγο το ύψος τους με ένα κατσαβιδάκι και πειραματίσου με το τι ακούς.

Και ρύθμισέ τους έτσι ώστε να μην έχεις πολύ μεγάλες διαφορές έντασης από τον ένα μαγνήτη στον άλλον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tamτam σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Το ύψος των μαγνητών ήταν το πρώτο που σκέφτηκα και ήλεγξα. Γενικότερα, ασχολούμαι αρκετά με το setup της κιθάρας μου, οπότε είμαι οκ με αυτό το θέμα. Μπήκα όμως στην διαδικασία όταν αντιμετώπισα το 'πρόβλημα' να ελέγξω από την αρχή το ύψος τους.

 

Αυτό που σκέφτηκα βασικά, ήταν ο JB Junior. Για παράδειγμα ρύθμιζα το EQ στον ενισχυτή ώστε ο neck μαγνήτης να ακούγεται χωρίς έξτρα πρίμα όταν volume kai tone controls στην κιθάρα είναι full. Τότε όμως ήταν πολύ μουντός ο bridge. Ενδεχομένως ως mini διπλός να κάνει την διαφορά. Ίσως βοηθήσει η σύνδεση του tone στον bridge επίσης. Το πρόβλημα όμως λύθηκε προχθές όταν έριξα λίγο το volume της κιθάρας. Στο '9' δουλεύουν όλες οι θέσεις άριστα. Οπότε σκέφτηκα, είτε κάτι συμβαίνει με το volume pot είτε απλά συμβιβάζομαι και 'παίζω' μαζί του ανάλογα με τα κέφια, το τραγούδι, τα υπόλοιπα όργανα κλπ.

 

Το μόνο σίγουρο είναι πως όταν παίρνεις κάτι 'καλό' στην αλυσίδα του εξοπλισμού, μετά θέλοντας και μη μπαίνεις στη διαδικασία να ελέγχεις (ή να σου φταίνε) τα υπόλοιπα.  ::) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε το tone στο bridge οπως καλα σου ειπανε ,και γω ετσι το εχω και αλαξε ενα ποτ ,βαλε κατι πιο ποιοτικο και πειραματισου.Βασικα τι ποτ εχεις στη στρατ?Βαλε ενα cts 250k.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε το tone στο bridge οπως καλα σου ειπανε ,και γω ετσι το εχω και αλαξε ενα ποτ ,βαλε κατι πιο ποιοτικο και πειραματισου.Βασικα τι ποτ εχεις στη στρατ?Βαλε ενα cts 250k.

 

Thnx Johnny.T. Βασικά δεν την έχω ανοίξει ακόμα να δω τί έχω. Είπα να σας ρωτήσω πρώτα μπας και κοιτάω σε 'λάθος μεριά' ή μην είμαι κ πολύ περίεργος. Πιστεύω κι εγώ πάντως πως το tone πρέπει να το συνδέσω οπωσδήποτε με τον bridge και σίγουρα θα ελέγξω να δω τί pot μου έχουν βάλει πάνω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου