Προς το περιεχόμενο

Stratocaster pots


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις T.A.D. τις είχε πάνω του

ένα μικρό μαρσάλι

κι' από 15 βατ

έγινε παρτάλι.

 

Άλλαξα τη θέση τους

μόνο η μιά ανάβει

είτ' αριστερά είτε δεξιά

τ' @ρ....α μου έχω λάβει.

 

 

 

Νέστορα φίλε μου καλέ

τον πόνο σου τον νιώθω

να παίξεις Marshall ήθελες

μα έμεινες με πόθο

 

πάρε κομπόδεμα λοιπόν

και βούρ στο ιντερνέτι

ζεύγος λυχνίες αγόρασε

να γίνει μουχαμπέτι

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 178
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παρήγγειλα στο διαδίκτυο

4 sylvania

πιστεύω να παίζουνε καλά

μην είναι για τα καζάνια

 

Τις φοράγανε οι fenderες

40 χρόνια πίσω

στους Marshall θε να κάνουνε

άντε να μη g@μίσω.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με Marshall πώς και έμπλεξες

τι έγινε ο Rivera

που είχε ηχάρα τρομερή

και τα 'παιζε όλα αέρα?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν... Το θέμα λύθηκε με πολύ απλό τρόπο.

 

Χθες (μιας και δεν υπάρχει όρεξη για εργασία και χαρά) πειραματίστηκα με τον ενισχυτή μου. Συνεπώς...

 

Έριξα το master volume sto 1 / 10. Κατόπιν ανέβασα το volume στο καθαρό κανάλι (7/10). Το καθαρό λοιπόν ήρθε 'on the edge of breakup'. Αντίστοιχα, στο overdrive ανέβηκε το volume στο 8/10, ώστε να μην υπάρχει διαφορά στην ένταση από καθαρό σε overdrive.

 

Το αποτέλεσμα είναι ε κ π λ η κ τ ι κ ό. Δεν ενοχλεί τίποτα απολύτως, ούτε πρίμα, ούτε μπάσα, ούτε τίποτα. Επιπλέον, με την ρύθμιση αυτή χαίρομαι ν'ακούω των neck μαγνήτη καθώς με το 'breakup' που έχει ειδικά στο καθαρό, φέρνει προς SRV μεριά. Πολύ καλύτερα ανταποκρίνεται και το overdrive κανάλι. Γενικά έχω την αίσθηση πως πήρα άλλο ενισχυτή.

 

Η λογική μου μέχρι τώρα ήταν το master volume sto 3/10 κι αντίστοιχα τα επιμέρους κανάλια σε ανάλογη ένταση (3/10). Πλέον έχει αλλάξει όλος ο ήχος και ... με τρέλανε ευχάριστα ::)

 

Αυτά :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το master χαμηλά και τα preamp volumes ψηλά παίρνεις preamp tube saturation που ναι μεν είναι "λαμπάτης" φύσεως. αλλά δεν συγκρίνεται με το εφφέ της "τερματισμένης" τελικής λυχνίας και του output stage γενικότερα.

 

Συνήθως το preamp distortion είναι πιο "τραχύ" και "μεταλλικό", ενώ το Output stage είναι παχύ με πολλές αρμονικές.

 

αλλά όπως πάντα, περί ορέξεως...  ;)

 

...και για να μην ξεχνιόμαστε:    ;)

 

τον ήχο σου τον έφτιαξες

με χαμηλά το master

άρα μαγνήτη γέφυρας

δεν θέλει η stratocaster

 

έτσι γλιτώνεις έξοδα

να φτιάξεις την κιθάρα

κράτα τα ύστατα ευρώ

να πάρεις μια μπουχάρα

 

αν τύχει κι είναι μαγική

καβάλα την και πέτα

κι αν την κιθάρα βαρεθείς

...αγόρασε τρομπέτα

 

;D ;D ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το master χαμηλά και τα preamp volumes ψηλά παίρνεις preamp tube saturation που ναι μεν είναι "λαμπάτης" φύσεως. αλλά δεν συγκρίνεται με το εφφέ της "τερματισμένης" τελικής λυχνίας και του output stage γενικότερα.

Μάλιστα... οπότε δεν μου λες τώρα... Προφανώς ο ενισχυτής (η φιλοσοφία του) είναι να δουλεύει το καθαρό κανάλι - ΚΑΘΑΡΑ κι όχι σε breakup 'mode' καθώς διαθέτει το δεύτερο κανάλι.

 

Μιας και το αναφέρεις όμως, όταν λες 'τερματισμένη' τελική λυχνία κι output stage, εννοείς με το master volume στο τέρμα? Κάτι δεν πιάνω καλά μεταξύ των δύο μεθόδων... Αν σου είναι εύκολο όμως γίνε λίιιιιγο πιο επεξηγηματικός για να το δω.

 

Ο μαγνήτης είναι άλλο θέμα. Θα τον αλλάξω όπως και να έχει μετά το ΝΑΙ του Αλέξη.  ;D Αλλά βλέπω πόσους διαφορετιούς ήχους μπορεί να πάρει κανείς από τον ενισχυτή και ψάχνω να βρω την χρυσή τομή. Ο ήχος είναι καλός όπως και να έχει. Απλά μετά τον χθεσινό πειραματισμό 'φτιάχτηκα' άσχημα  ;D

 

Υ.Γ Υποκλίνομια στο ποιηματάκι.  8)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το αναφέρεις όμως, όταν λες 'τερματισμένη' τελική λυχνία κι output stage, εννοείς με το master volume στο τέρμα? Κάτι δεν πιάνω καλά μεταξύ των δύο μεθόδων... Αν σου είναι εύκολο όμως γίνε λίιιιιγο πιο επεξηγηματικός για να το δω.

 

Edit: Ok got it :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χααχαχ

 

Τον ενισχυτή τερμάτισα,

όλα τα Watt πενήντα,

Μα οι γείτοντες δεν μ'άντεξαν,

και κάλεσαν τον Τσίπρα

 

Ο Τσίπρας τους απάντησε

η ένταση είναι εντάξει

όλοι στο δημοψήφισμα

να κάνουμε... σεξάκι!!

 

(είδες έτσι? ΚΑΙ σεξιστικό-πολιτικό μήνυμα  ;D )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου