Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για ηλεκτρική κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και γω το ξαναπροτεινω ,Την τελε του John5 και χεβι και καντρι ναουμ.

http://www.musiciansfriend.com/guitars/squier-j5-telecaster-electric-guitar

Και φανκ και ποπ .Γενικα παρε τελεκαστερ,χαχαχαχαχαχα

Aσε που βλεπω τελευταιως η τελε να εισβαλει στο stonerometal κυκλωμα.

 

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδή με βλέπω να την τσιμπάω κάτι τελευταίο!! Επειδή είπες metal κομμάτια!! Θα μπορώ να παίζω και Rock, funk, pop ;;

Ναι θα μπορείς με λίγο χαμηλωμένο volume στην κιθάρα, αν και δεν είναι φτιαγμένη για funk. Για Rock και Pop άνετα! Πάντως εάν την πάρεις, επειδή είναι μεταλοκίθαρο, ίσως να "χρειαστείς" και μια με passive pickups (low output) για πιο light πράγματα.... Δες πάντως και την Vintage που ανάρτησα πιο πάνω (προσωπική επιλογή ;)), δεν θα χάσεις.....μακρυά από tele....... ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι λίγο παρεξηγημένοι οι active μαγνήτες...Παίζουν και rock και blues και metal και τα πάντα όλα. Παίζει μεγάλο ρόλο ο ενισχυτής...

 

Εγώ σε μία κιθάρα έχω τους EMG 81/60 (active) και στην άλλη το set JB (passive) του Seymour Duncan...μια χαρά δυνατοί είναι οι Duncan...

 

Το θέμα είναι ποιο ηχόχρωμα ικανοποιεί εσένα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαξε για μεταχειρισμενη epiphone les paul tribute plus

 

http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?bf=&sw=epiphone+les+paul+tribute+plus

 

μεχρι τα 1500€ δεν θα βρεις καλυτερη les paul, δεν χρειαζεται καμια μετατροπη (δες τα speccs, μαγνητες, κλειδια, ξυλα, διακοπτες κτλ).

με τους Gibson classic 57 / 57+ ( οι οποιοι σπλιταρουν κι ολας ) που φοραει μπορεις να παιξεις ανετα απο blues  και classic  rock μεχρι early 90's metal  και funk,

και το λεω εκ πειρας, η ποιοτητα κατασκευης ειναι πραγματικα φοβερη σε συγκριση με αλλες les paul που ειχα στην κατοχη μου ή που  εχω δοκιμασει. πολλοι ενδεχομενος να πουνε οτι σε αυτα τα χρηματα βρισκεις Gibson les paul studio αλλα οι κιθαρες δεν εχουν καμια σχεση, η epi T+ ειναι ξεκαθαρα πολυ καλητερη κιθαρα. Σαν δευτερη επιλογη θα σου ελεγα να κοιταξεις καποια squire classic vibe οπου πιθανον να χρειαστεις αλλαγη μαγνητων αν παιζεις πολυ heavy stuff αλλα ειναι επισης εξαιρετικες κιθαρες, τριτη και τελευταια επιλογη θα αφηνα την Vintage Icon V100MRPGM, οταν την ειχα δοκιμασει δεν μου εκανε το κλικ οτι πιανω ενα καλο οργανο στα χερια μου, επισης το hardware που εχει δεν ειναι και οτι καλυτερο, εκτος απο τους μαγνητες που ειναι αρκετα καλοι, επισης να ψαξεις στο ιντερνετ θα βρεις παρα πολλες αναφορες οτι καποιες δεν εχουν maple καπακι  αλλα μαονι σωμα με maple αυτοκολητο (με βαμενα cavitites...)με οτι αυτο συνεπαγετε tonewise  (maple καπακι= καλυτερο sustain και attack και λιγοτερη μεταφορα δονησεων στο σωμα που ετσι πρεπει να ειναι μια σωστη les paul) αρα θεωρω οτι το QC που εχουν θελει λιγη δουλιτσα ακομα, παρ ολα αυτα σαν κιθαρα δεν ακουγεται καθολου ασχημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα έχω στρατ απλά σκέφτομαι να πουλήσω την στρατ και να τα κάνω όλα με την epiphone ή να μαζέψω παραπάνω λεφτά και να κρατήσω και τις δύο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταχειρισμενη όχι δεν σκέφτομαι είχα κακία εμπειρία και δεν ξέρω πως να ελέγχω μια κιθάρα αν είναι καλή και δεν έχω και κάποιον που να ξέρει :) οπότε όχι καλύτερα!! Ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν!! Ένα παιδί που είπε για αλλαγή μαγνητών για πιο Light πράγματα μπορεί να μου πει πόσο και από που;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα έχω στρατ απλά σκέφτομαι να πουλήσω την στρατ και να τα κάνω όλα με την epiphone ή να μαζέψω παραπάνω λεφτά και να κρατήσω και τις δύο;;

 

Κρατώντας και τη στρατ θα είσαι, πρακτικά, 99% καλυμμένος ως προς το τι μπορείς να παίξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξε μια ματια και εδω:

 

Αυτη την ερωτευτηκα με την πρωτη ματια http://www.thomann.de/gr/fender_blacktop_stratocaster_hh_mn_ca.htm

 

η και αυτη http://www.thomann.de/gr/prs_se_custom_24_30th_anni_b_stock.htm.

 

Οτι σου εχουν προτεινει μεχρι τωρα ειμαι συμφωνος κι εγω, απο κει και περα πιστευω οτι παιζει θεμα το οικονομικο, το μπρατσο και η ευελιξια της κιθαρας στα ειδη μουσικης που επιθυμεις.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου