Προς το περιεχόμενο

Joe Satriani, Steve Vai, Tosin Abasi & Brendon Small - G4 2015 The Thrill Is Gon


sotiroubas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκτός από τον τραγουδιστή πληκτρά-κιθαρίστα Mike Kinneally που στέκεται πολύ αξιοπρεπώς και βγάζει το

ανάλογο ''blues feeling'' τον drummer Marco Minnemann, και τον μπασίστα Bryan Beller, οι υπόλοιποι μου φαίνεται, ότι είναι τελείως έξω από τα νερά τους.....

 

Θα περίμενε κανείς όταν αποτίεις φόρο τιμής σε σε έναν από τους θρύλους και κορυφαίους bluesman όπως  είναι ο B.B. King να φερθείς ανάλογα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

o Mike Keneally είναι all around μουσικός (μουσικαράς).

Οι άλλοι απλά δεν είναι, δεν νομιζω να το κάνουν επίτηδες. (ούτε τον ήχο τους δεν μπήκαν στον κόπο να προσαρμόσουν στο είδος. Ο Βάι ακούγεται σαν βαη, και ο σατριγιάννης σαν σατριγάννης).

Δεν ξέρουν, βαριούνται, δεν θέλουν....δεν ξέρω.  

 

Υ.Γ. και στα G3 τα ίδια έκαναν στα covers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o Mike Keneally είναι all around μουσικός (μουσικαράς).

Οι άλλοι απλά δεν είναι, δεν νομιζω να το κάνουν επίτηδες. (ούτε τον ήχο τους δεν μπήκαν στον κόπο να προσαρμόσουν στο είδος. Ο Βάι ακούγεται σαν βαη, και ο σατριγιάννης σαν σατριγάννης).

Δεν ξέρουν, βαριούνται, δεν θέλουν....δεν ξέρω.  

 

Υ.Γ. και στα G3 τα ίδια έκαναν στα covers.

Δεν μπορούν..., οι νότες βγαίνουν από τα δάχτυλα και όχι από την ψυχή τους, μπορεί να είναι σπουδαίοι μουσικοί-κιθαρίστες-βιρτουόζοι, αλλά αναρωτιέται κανείς όσο ήταν νέοι δεν καταπιάστηκαν ποτέ με το blues?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν μπορούν..., οι νότες βγαίνουν από τα δάχτυλα και όχι από την ψυχή τους, μπορεί να είναι σπουδαίοι μουσικοί-κιθαρίστες-βιρτουόζοι, αλλά αναρωτιέται κανείς όσο ήταν νέοι δεν καταπιάστηκαν ποτέ με το blues?

 

Δεν ξέρω.

Ξερεις γιατί;

Γιατί ΕΓΩ αν πάιξω blues, καλλίτερα ακούγομαι από αυτούς. ;D ;D ;D ;D

Γι αυτό δυσκολεύομαι να το πιστέψω.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα να κάνουμε και λίγο πλάκα, ;D ελπίζω να μην προσβάλλω τον Β.Β. King, o Tosin Abasi πήρε το ''οκτάχορδο  αεροδρόμιο Kennedy'' ;D για να παίξει blues? έλεος ;D αν βέβαια έπαιζε πραγματικά σαν μπλούζμαν δεν θα πείραζε και θα ήταν ΟΚ.

Ο Vai, με το ζόρι κρατιέται να μην αρχίσει τα tapping τα arrpegios κλπ.Ο δε Satriani δεν μπορεί να κάνει τα bend όπως πρέπει και με τον που τον βλέπεις σου έρχεται ένα κύμα ψύχρας....μπρρρ ;D

Αμ ο άλλος με την χιονάτη... ο Brendon Small μία νότα ρε παιδιά της προκοπής να βγάλει κι ας πάει στο καλό που λέμε. ;D

 

Μπορεί να τους γουστάρουμε αρκετοί από μας, αλλά το blues δεν το έχουν με την καμία.. καλά ήταν να μην το κάνουν, παρόλο που η φάση είναι για κάποιον που πάσχει από κάποιου είδους ασθένεια και κάνουν έρανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μουσικαρες μαζεμενες,αλλα το αποτελεσμα ειναι "καπως".

 

Η αληθεια ειναι οτι κι αλλες φορες εχει τυχει να δω μουσικους που θεωρουνται τοπ αλλα

οταν παιζουν μπλουζ κατι λειπει,ακομα και οταν παιζουν "σωστα".

Τελικα οποιαδηποτε μουσικη,απλη,συνθετη η οτι αλλο,θελει τον τροπο της και τη μαστορια της.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μουσικαρες μαζεμενες,αλλα το αποτελεσμα ειναι "καπως".

 

Η αληθεια ειναι οτι κι αλλες φορες εχει τυχει να δω μουσικους που θεωρουνται τοπ αλλα

οταν παιζουν μπλουζ κατι λειπει,ακομα και οταν παιζουν "σωστα".

 

 

 

Σου πώ εγώ τι λείπει.

1) Δεν έχουν blues ήχο

2) Δεν έχουν blues εμφάνιση (ντύσιμο, στησιμο, attitude, κιθαρες κ.λ.π)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλομαπα. 8) Καλοι και αξιοι οι κυριοι, αλλα για blues δεν....Ο Mike Kinneally ηταν στο κλιμα, οι αλλοι ετσι κι ετσι. Αλλα δεν πειραζει. Εκαστος εφ'ω εταχθη. Ουτε ο BB μπορουσε να παιξει Satriani/Vai. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκαστος εφ'ω εταχθη. Ουτε ο BB μπορουσε να παιξει Satriani/Vai. :P

 

Σωστος,τον καθενα τον ακους γι'αυτα που παιζει και οχι γι'αυτα που δεν μπορει να παιξει.

 

Σου πώ εγώ τι λείπει.

1) Δεν έχουν blues ήχο

2) Δεν έχουν blues εμφάνιση (ντύσιμο, στησιμο, attitude, κιθαρες κ.λ.π)

 

Απο τη μια εχεις δικιο,απο την αλλη εχω δει κατι τυπους να πιανουν μεταλλοκιθαρα με μαρσαλια και να παιζουν 5 νοτες και λες"μπλουζ".Τωρα ως "ηχο" μπορει να εννοεις το παιξιμο τους,τον ηχο που βγαζουν.Εκει πασο.

 

Στα της εμφανισεως δεν εκφερω γνωμη,εσυ ξες καλυτερα τι μπουρμπερες ηπρεπε να φορουν. ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Στα της εμφανισεως δεν εκφερω γνωμη,εσυ ξες καλυτερα τι μπουρμπερες ηπρεπε να φορουν. ;D ;D

 

Ετσι μπραβο  ;D :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου