Προς το περιεχόμενο

Peavey 6505 Vs Engl Powerball


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aυτος εδω ειχε βγαλει και ανακοινωση εδω στο noiz

 

http://nedis.gr/page/default.asp?id=361&la=1

 

Χθες μιλησα τελευταια φορα μαζι του, μου ειπε οταν ερθει (Αυγουστος 2015) θα κοστιζει γυρω στα 700. Κανε τα κονε σου και εσυ και ενημερωσε!

 

ΥΓ.. Πιστευω οτι με τον μινι + ενα tube screamer ibanez + μια καμπινα Βlackstar decent θα γινει πολεμος! Αυτο το πλανο εχω στο μυαλο μου

Ητοι μεν πρωτιστα χαος γενετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

700€ ειναι παρα πολλα για ενα τετοιο ενισχυτη κατ'εμε...

Με τα ιδια χρηματα παιρνεις μεταχειρισμενο πολυ καλυτερο...

 

Aμα δε σε πειραζει να δωσεις κατιτοις παραπανω προτεινω αυτο:

 

http://www.victoryamps.com/v30-the-countess.html

 

Το εχει φιλος και εχουμε εντυπωσιαστει και οι δυο απο το μηχανημα...

Ο ιδιος φιλος ειχε SOLDANO SLO, BOGNER XTC και αλλα γομαρια...

 

Πρεπει να βγαινει κοντα στο χιλιαρικο...

 

Το καλο με αυτον ειναι πως περαν των βαττ που μπορεις να εχεις επιλογες, εχει 6L6 λαμπες...

Σε αντιθεση με το 22αρι Peavey που εχει EL84...

 

Πολυ πιο γεματες οι 6l6 ενω παιρνει και EL34

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για τους Victory έχει πολύ gain και αυτός, αλλά εντελώς διαφορετική χροιά. Βέβαια είναι και πιο ακριβός + ότι δεν υπάρχει Ελλάδα, άρα αυτή τη στιγμή δεν μπορείς να τον αγοράσεις (εκτός και αν έχεις βγάλει λεφτά έξω :P).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φεύγουν χρήματα έξω δυστυχώς αδερφέ. Και εγω περιμένω για τον peavey.

 

Εγω σχετικα με την κουβεντα που ειχαμε κατεληξα στο εξης setup:

 

peavey 6505 mini head

2x12 καμπινα με Celestion V30

 

θα πάρω και ενα tube screamer Ibanez, θα χαμηλωσω και την ταστιερα και θα καει το πελεκουδι! :P

 

YΓ. Τελικα τα 20w ειναι υπεραρκετα. Και το 1w για μεσα στο σπιτι ειναι σουπερ!

Ητοι μεν πρωτιστα χαος γενετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φεύγουν χρήματα έξω δυστυχώς αδερφέ. Και εγω περιμένω για τον peavey.

 

Εγω σχετικα με την κουβεντα που ειχαμε κατεληξα στο εξης setup:

 

peavey 6505 mini head

2x12 καμπινα με Celestion V30

 

θα πάρω και ενα tube screamer Ibanez, θα χαμηλωσω και την ταστιερα και θα καει το πελεκουδι! :P

 

YΓ. Τελικα τα 20w ειναι υπεραρκετα. Και το 1w για μεσα στο σπιτι ειναι σουπερ!

 

Εγώ θα σου πρότεινα το Maxon OD808 για πιο μεσαίο μοντέρνο σφιχτό ήχο. Μια χαρά το setup σου, με το καλό να τα πάρεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και αυτο το εχω στα υπ'οψην! Θα τα δοκιμασω και τα 2 και αναλογως θα πραξω σε δευερο χρονο. Αντε να ανοιξουνε και οι τραπεζες.... 1.5 χρονο μαζευα λεφτα και περιμενα να φερει στην Ευρωπη η peavey. Με το που εφερε, ΜΠΟΥΜ capital controls.... :P

 

world first problem , i know

Ητοι μεν πρωτιστα χαος γενετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

φιλε μου τα 20 w και το 1 watt ειναι υπεραρκετο για το σπιτι.o ο λογος που αυξανεται η ενταση ειναι σε db δηλαδη λογαριθμικος δεν θα σε κουρασω με φυσικη απλα μην κολας στα watt.απλα οσο πιο πολλα watt ειναι ο ενισχυτης τοσο πιο πολυ ογκο εχει.εγω παιζω με laney irt 30 w combo.παντα στο 1 watt και με το volume στο 5.

ειναι υπεραρκετο..

btw τον πουλαω και ψυνομαι και γω για peavey mini 6505 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Εγω παντως μπορω να σου πω οτι και ο 120w 6505+ μια χαρα παιζει και μεσα στο σπιτι. Τον εχω σε μια καμπινα 2χ12 Μαρσαλ 1922 με Τ-75 και στο 1 παιζεις ανετα σε δωματιο χωρις να ειναι ψιθυρος φυσικα.

 

  Μια χαρα ειναι και το 1 w μεσα στο σπιτι ισχυει, αλλα καποια στιγμη θα πας και στουντιο/live και θα γουσταρεις να εχεις τα 120 :)

Ητοι μεν πρωτιστα χαος γενετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο λογος που αυξανεται η ενταση ειναι σε db δηλαδη λογαριθμικος δεν θα σε κουρασω με φυσικη απλα μην κολας στα watt.απλα οσο πιο πολλα watt ειναι ο ενισχυτης τοσο πιο πολυ ογκο εχει.

 

Ακριβως, διπλασια watt δεν σημαινουν διπλασια ενταση, μονο οριακα παραπανω. Για διπλασια ενταση πρεπει να παμε 10x watt παραπανω.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου