Προς το περιεχόμενο

Peavey 6505 Vs Engl Powerball


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοι συναδελφοι, ξερω οτι το θεμα εχει τεθει πολλες φορες αλλα μετα απο προσεκτικη μελετη ολων των threads ΓΕΝΙΚΑ ακομα δεν εχω σχηματισει αποψη για τα εξης:

 

θετω τα δεδομενα:

 

Μου αρεσει ηχητικα πολυ η σειρα 6505. COMBO Η ΗΕΑD ΟΜΩΣ?

 

1)Μπορει το κεφαλι 6505 120w να ακουστει σε σπιτι/δωματιο χωρις να με δολοφονησουν?

2)Μπορει το combo 6505+ 60w να γινει ευκολα head? Mε τι κοστος εξτρα?

3)Εχει μεγαλη διαφορα ο ηχος του head με του combo? Και δεν λεω μικροδιαφορες οι οποιες ειναι λογικο να υπαρχουνε.

4)Το mini head που βγηκε, το οποιο ειναι και ελαφρυ και παιζεις και μεσα στο σπιτι, εχει μεγαλη διαφορα απο τα πανω σε ηχο?

5)Αν παρω head και το εχω σπιτι και το ριξω σε μια μικρη καμπινα 12w θα βγαλει περιπου τον ηχο του η θα ακουγεται μαπα?

6)Και τελος...Engl power ball η 6505? Για ΜπλακοΝτεθ μοντερνο ας πουμε.

 

Θα εκτιμουσα την βοηθεια σας. Θα ειναι ο 1ος μου λαμπατος μετα απο 10 χρονια+ που δεν ειχα παρει για διαφορους λογους. Παιζω με μια ESP LTD EC-1000 Deluxe me EMG 81/60 Fyi.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων μαγκες μου. Δωστε και σωστε

Ητοι μεν πρωτιστα χαος γενετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Η δολοφονια εξαρταται απο την ανοχη των δυνητικων δολοφωνων σου...Δωματιο παντως ΞΕΧΝΑ το...αν παρεις μεγαφωνα χαμηλης ευαισθησιας κατι μπορει να γινει σε εντασεις σαλας...

 

2)Θα χρειαστεις ξυλουργο να φτιαξει το κουτι και μετα τολεξ για να το ντυσει...καποιος...κανα 100αρι θα ελεγα αν το ντυσεις μονος σου...

 

3)Μεγαλη και οχι μικροδιαφορες...

 

4)Δε το εχω δοκιμασει...Μη νομιζεις ωστοσο οτι 22 βαττ ειναι λιγα για δωματιο...ακομα και 1 βαττ ειναι πολυ...εχει να κανει με τη κατασκευη του ενισχυτη το πως θα παιζει σε εντασεις ψιθυρου...

 

5)καμπινα 12 βαττ??? πιο πιθανο ειναι να καψεις το μεγαφωνο...

 

6)6505

 

Αν χρειαζεσαι κατι περισσοτερο σα διευκρινηση πες...

 

Και αν γινεται να σε προλαβω,υπαρχει σαν επιλογη ο προενισχυτης της engl,530...

Αυτο εχει ενα βαττ τρανζιστορ τελικο και μπορει να δουλεψει χωρις τελικο κατ'ευθειαν στη καμπινα...αν σε ενδιαφερει η ενταση δωματιου, αυτο θα σου προτεινα...αν τωρα θελεις για πιο δυνατες εντασεις επιλογες,παντα μπορεις να αγορασεις εναν τελικο ενισχυτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεπως ο combo ειναι πολυ διαφορετικος του head, αλλα ο head δεν παιζει σε σπιτι. Χμμμ

 

Δυσκολα τα πραγματα.... Ευχαριστω αγαπητε!

Ητοι μεν πρωτιστα χαος γενετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τρεις ενισχυτές που σημείωσες (6505 head, combo & mini) είναι διαφορετικοί μεταξύ τους με αρκετά τρανταχτές διαφορές. Από τους τρεις πας στο 6505 mini για μένα, αν βρεις ένα τρόπο να τον πάρεις από εξωτερικό διότι Ελλάδα δεν νομίζω να παίζει κάπου για αγορά, anyway. Τον είχα δει στο musicstore κοντά στα 600 ευρώ κάτι που το θεωρώ πολύ fair προσωπικά. Καμπίνα θες τουλάχιστον μία 1x12 με κάτι σε Vintage 30's, EV12L, Greenback, Creamback από μεγάφωνο -προσωπική γνώμη.

 

Στο δικό μου 5150 2x12 combo (καμία σχέση αλλά ότι πιο κοντινό στο παράδειγμα σου) χρησιμοποιώ μεγάφωνα EV12L και δεν τα αλλάζω με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταυρο σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Εχει τυχει να παιξεις με τους 3? Μηπως εχεις καποιο feedback σχετικα με το τι εχουνε διαφορετικο? Κατι ακουσα οτι ο combo αποδιδει και σε χαμηλα volume levels και εχει πιο μπασο ηχο απο το κεφαλι. Εχεις ακουσει κατι παρομοιο?

Ητοι μεν πρωτιστα χαος γενετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Super!!

Μια συγκριση με τα celestion?

και δη της οικογενειας G12H...??????

 

Όχι δεν έχω δυστυχώς, ήμουν ανάμεσα στα κλασσικά V30's, τα greenbacks και σε αυτά. Πήγα σε αυτά κατευθείαν τελικά, αφού πέταξα κάτι Peavey Scorpions Sheffield που είχε μέσα από τη μάνα του.. και τι να λέμε τώρα. Ρωτώντας στο sevenstrings.org αρκετοί μου πρότειναν το συνδυασμό G12-K100 & Vintage 30's, το οποίο ίσως κάποια στιγμή δοκιμάσω σε κάποια σε 2x12 γιατί μου το παίνεψαν πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταυρο σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Εχει τυχει να παιξεις με τους 3? Μηπως εχεις καποιο feedback σχετικα με το τι εχουνε διαφορετικο? Κατι ακουσα οτι ο combo αποδιδει και σε χαμηλα volume levels και εχει πιο μπασο ηχο απο το κεφαλι. Εχεις ακουσει κατι παρομοιο?

 

Το κεφάλι με τον combo έχουν διαφορές στη σχεδίαση, αλλά και στην προέλευση από ότι θυμάμαι. Επίσης οι περισσότεροι γκρινιάζουν για τη λούπα του combo. Είχα τον combo (1x12) αλλά την λούπα δεν τη χρησιμοποίησα ποτέ για να σου πω αλήθεια. Από εκεί και πέρα, ηχητικά έχουν διαφορές, χωρίς να ξέρω κάτι παραπάνω εκτός από αυτό που διάβασα σε fora ότι έχουν δλδ διαφορές στη σχεδίαση τους. Ο μικρός από εκεί και πέρα με ενθουσίασε από τη πρώτη στιγμή που βγήκε, δεν τον έχω ακούσει από κοντά, αλλά ότι άκουσα από utube, αλλά και σχόλια φίλων είναι διθυραμβικά. Έχει EL84 στο τελικό στάδιο, η μεγάλη του διαφορά από combo και head που φοράνε 6l6 (και λογικό λόγω watt) αλλά πιο διαχειρίσιμο και με την επιλογή της μείωσης των watt. Ο κόμπο δεν παίζει χαμηλά καλά με τπτ, σε εντάσεις δωματίου εννοώ. Ο mini από την άλλη -σε καμία περίπτωση ακόμα και τα 5w δεν είναι λίγα για διαμέρισμα- για τη δική σου δουλειά μου κάνει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω προς τα εκει προανατολιζομαι αγαπητε. Μπορει το κεφαλι 6505 να ειναι η μεγαλη μου καψουρα, αλλα να τον παρω και να μην μπορω να τον ακουσω παρα μονο οταν πας στουντιο η σε λαιβ και οχι καθε μερα ειναι μεγαλο μειον.

 

Ο μινι φενεται καλη φαση, αν μπορει να βγαλει τον ηχο του μεγαλου σε προσεγγιση θα τον παρω επιτοπου! Εντυπωση που λες μου κανει οτι ΟΛΟΙ ειναι ξετρελαμενοι με αυτον! Θα ερθει τον επομενο μηνα και Ελλαδα, οποτε θα τον ακουσω, θα συγκρινω και θα πραξω αναλογως.

 

Μια τελευταια ερωτηση, αν τον βαλεις σε μεγαλη καμπινα (πχ σε ενα λαιβ), ποσο καλα μπορει να αποδωσει? Μπορεις να παιξεις σε ενα μεσαιο κλαμπ ας πουμε?

Ητοι μεν πρωτιστα χαος γενετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω προς τα εκει προανατολιζομαι αγαπητε. Μπορει το κεφαλι 6505 να ειναι η μεγαλη μου καψουρα, αλλα να τον παρω και να μην μπορω να τον ακουσω παρα μονο οταν πας στουντιο η σε λαιβ και οχι καθε μερα ειναι μεγαλο μειον.

 

Ο μινι φενεται καλη φαση, αν μπορει να βγαλει τον ηχο του μεγαλου σε προσεγγιση θα τον παρω επιτοπου! Εντυπωση που λες μου κανει οτι ΟΛΟΙ ειναι ξετρελαμενοι με αυτον! Θα ερθει τον επομενο μηνα και Ελλαδα, οποτε θα τον ακουσω, θα συγκρινω και θα πραξω αναλογως.

 

Μια τελευταια ερωτηση, αν τον βαλεις σε μεγαλη καμπινα (πχ σε ενα λαιβ), ποσο καλα μπορει να αποδωσει? Μπορεις να παιξεις σε ενα μεσαιο κλαμπ ας πουμε?

 

Εγώ live παίζω με ένα Koch Studiotone 1x12 20watt. Αν και παίζω με μικρόφωνο (ή direct) και στο P.A., σε ένα live στη Θεσσαλονίκη (σε μία τρύπα βέβαια) βγήκε μόνος χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα. Άρα καταλαβαίνεις ότι δεν θα έχεις τέτοιο θέμα, και αν χρειάζεται μπορείς να τον συνδέσεις και μέσω του emulated output και στο P.A. και να γλυτώσεις μικρόφωνα κτλ. Ελλάδα που θα έρθει; Με ενδιαφέρει και μένα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου