Προς το περιεχόμενο

Σωστοτερος τροπος ηχογραφησης κιθαρας?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχην να σας πω οτι σκεφτομαι σοβαρα να παρω μια μεταχειρησμενη tascam us-122.Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι , ποιος κατα τη γνωμη σας ειναι ο σωστοτερος τροπος ηχογραφησης της κιθαρας χρησιμοποιοντας τη συγκεκριμενη καρτα;

 

1.Απ'ευθειας η κιθαρα στην εισοδο της καρτας;

 

2.Χρησιμοποιοντας καποιο μικροφωνο;(ειδα παρα πολυ καλα λογια στο noiz για το Shure SM57)

 

3.Χρησιμοποιοντας το "Direct Out" του ενισχυτη μου-->Marshall 8240 VALVESTATE(αν μπορει να χρησιμοποιηθει για ηχογραφηση!)

 

Προσωπικα χωρις να εχω ιδεα (αλλωστε αυτο φαινεται) νομιζω πως η δευτερη περιπτωση με το μικροφωνο δηλαδη ειναι η καλυτερη γιατι ετσι δεν θα με πειραζε αν η καρτα μου ειχε μεγαλο latency αφου παιζεις - ακους - ηχογραφεις ταυτοχρονα χωρις να σε μπερδευει η καθηστερηση!Αν προτιμησω αυτη τη μεθοδο χρειαζομαι κατι αλλο απο την καρτα το μικροφωνο και εννοειται το software;

Να πω οτι την καρτα θα την παρω απο γνωστο φιλου ο οποιος μου λεει οτι ειναι σχεδον αθικτη.Τιμη στα 150 αλλα πιστευω οτι θα τη ριξω στα 120-130!Απο βδομαδα θα την εχω για δοκιμη!

Συνεργαζεται καλα η us-122 με το SM57;

Ζητω ΣΥΓΝΩΜΗ πριν με κραξετε , αν ρωταω πραματα που εχουν υποθει αλλα για καποιο λογο δεν δουλευει η αναζητηση μου. Εγραψα "ηχογραφηση" και μου 'βγαλε "Δεν υπαρχουν αποτελεσματα...." , εγραψα "κιθαρα" και μου βγαλε μονο 3 ασχετα της ηχογραφησης αποτελεσματα και αλλα τετοια!Ετσι τα πειρα με τη σειρα στα Computers και recording αλλα η αληθεια ειναι οτι για να φτασω στο τελος θα μου παρει μερες!Μου πειρε ειδη δυο μερονυχτα και για τον ενισχυτη που ψαχνω.

Thanks

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλυτικοτατος ο φιλος yameth (το βαλα στ'αγαπημενα).Ωστοσο , ως αναφορα την 3η περιπτωση εμενα ο ενισχυτης μου εχει "Direct Out" αναλογικο , με left και right που μαλλον στελνουν το σημα σε κονσολα και οχι αυτο που λεει ο yameth "di-out"(οπου "di" φανταζομαι digital).Στην περιπτωση μου τιθεται θεμα ηχογραφησης απ'το συγκεκριμενο "out";

 

Αν καταλαβα καλα , εγκρινετε τη χρηση μικροφωνου!Ο συνδιασμος tascam us-122 με Shure SM57 τι σας λεει;Χρειαζεται κατι ακομα;Η τιμη της "ελαχιστα" μεταχειρισμενης tascam πως σας φαινεται;

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα 120¤ καλά είναι

 

ο καλλίτερος τρόπος ηχογράφησης είναι ένα δυναμικό μικρόφωνο μπροστά από ένα 12" μεγάφωνο αν έχεις κανένα 8" πάρε τον ήχο από τα out του ενισχυτή σου

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω με US122L και SM57 γραφω.Η τιμή που λες για μεταχειρισμένη (~130) είναι καλή αν εννοείς αυτήν US-122L_left3qtr.jpg%20, αλλά οχι για αυτήν us122.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ομως την κατω εννοω νομιζω!Θα ξερω σιγουρα τη Δευτερα ισως Τριτη!Η us122L(πανω) ποσο κανει καινουρια;Χρησιμοποιεις κατι αλλο εκτος απ αυτην και το mic;Ευχαριστημενος;

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπου 180e.

Συχνά γράφω καρφί από την Tonelab SE στην καρτα ήχου και άλλες φορές ηχογραφώ με 2 πυκνωτικά τον χώρο (για κατασταση πρόβας,όχι σοβαρη ηχογραφηση).

Είμαι ικανοποιημένος σε κάθε περίπτωση,αλλά δεν έχω καμμία ειδική γνώση πάνω σε άλλες κάρτες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα ο ενισχυτης μου εχει "Direct Out" αναλογικο ' date=' με left και right που μαλλον στελνουν το σημα σε κονσολα και οχι αυτο που λεει ο yameth "di-out"(οπου "di" φανταζομαι digital).[/quote']

 

di = direct injection και έχει να κάνει με την προσαρμογή της αντίστασης από Hi-Z σε μια που θα σου επιτρέπει αθόρυβη direct ηχογράφηση. Επίσης η di έξοδος είναι balanced.

 

Αυτά περί 8" και 12" μεγάφωνο και τύπο μικροφώνου εξαρτώνται από το είδος της μουσικής που κάνεις και από τον ήχο που θέλεις. Το ποιος τρόπος ηχογράφησης είναι καταλληλότερος εξαρτάται εν πολλοίς και από τον χώρο σου. Αν δημιουργεί προβλήματα μπορείς να καταφύγεις σε λύσης amp modelling (πέσε whitenoise να με φας :lol: :lol: :lol: ) Επίσης μπορείς να πάρεις την έξοδο της κεφαλής (με παραμόρφωση, eq κτλ) και να την ηχογραφήσεις και να χρησιμοποιήσεις modelling μόνο για τις καμπίνες :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να χρησιμοποιήσεις το line-out του ενισχυτή σου, και να ταίσεις με αυτό κάποιο plug in που να εξομειώνει τελικό ενισχυτή και καμπίνα. αν σου αρέσει πάντως ο ήχος του ενισχυτή σου, κότσαρε μπροστά του ένα shure σμ57 και κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου