Προς το περιεχόμενο

Capital controls και αγορες απο ιντερνετ (κυριως thomman.de)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μόνο που θα ήθελα να διευκρινήσω, έτσι για να το έχουμε όλοι στο πίσω μέρος του μυαλού μας στις συζητησούλες μας, είναι ότι εμείς (όποιοι και αν είμαστε τέλος πάντων) που αφορίζουμε την Νέα Ελλάδα και τους Νεο-Έλληνες και τον... ιδιαίτερο τρόπο ζωής τους, ούτε τριτοκοσμικά κόμπλεξ έχουμε, ούτε Γερμανοτσολιάδες (τί βρωμο-λέξη - αλήθεια, εκεί κάτω έχει πέσει το επίπεδο της πολιτικής συζήτησης στην Ελλάδα...; ) σώνει και καλά είμαστε, ούτε... εθνοκάθαρση επιθυμούμε. Έχετε σκεφτεί ότι είμαστε Έλληνες που ΛΑΤΡΕΥΟΥΜΕ την χώρα μας και θα θέλαμε να την δούμε σε ΠΟΛΥ καλύτερη μοίρα και κατάσταση και ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕ την άγνοια, την μισαλλοδοξία, των ωχαδερφισμό και την αδιαφορία της πλειοψηφίας των συμπολιτών μας, οι οποίοι (ναι, δυστυχώς) είναι στην τραγική πλειοψηφία τους συνυπεύθυνοι για την τραγική σημερινή κατάσταση του κράτους και του έθνους μας; Γιατί πρέπει να δεχτούμε την Ελλάδα όπως είναι σήμερα και να πρέπει να μάθουμε να αγαπάμε αυτόν τον τραγικό συμβιβασμό με τα λιγότερα γιατί έτσι μάθαμε μέχρι τώρα;

 

Να 'σαι καλά Έκτορα. Αν περισσότεροι σκέφτονταν έτσι ίσως κι εμείς να νιώθαμε περηφάνια που είμαστε έλληνες και όχι ντροπή.

 

Απλά θέλουμε να χωρέσουμε. ΟΧΙ να μικρύνουμε εμείς για να χωρέσουμε, να μεγαλώσει η Ελλάδα για να χωρέσουμε.

 

Εξαιρετικό.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 497
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η "Ελλάδα" δεν μπορεί να μεγαλώσει για να χωρέσουμε. Ο λόγος είναι ότι αυτό που καλείται "Ελλάδα" (όταν δεν μιλάμε για τα τοπία της, την επάρκειά της σε αλουμίνιο και κρόκο Κοζάνης, ή το "φωτεινό παράδειγμα" που δίνει στους άλλους λαούς της Ευρώπης), είναι αυτό που λέμε "εθνικό Κράτος", δηλαδή μία πολιτεία που επιδιώκει να υπάρχει με την (ψευδεπίγραφη, ας σημειωθεί) επίκληση μοναδικών και σημαντικών εθνικών χαρακτηριστικών.

 

Αυτό - ακριβώς αυτό - έχει προβλεφθεί ότι θα πεθάνει από τη δεκαετία του '40 (αρκεί να διαβάζει κάποιος τα σωστά βιβλία), και μην έχετε καμία ελπίδα ή πεποίθηση ότι μπορεί να αποφευχθεί ο χαμός του. Η Ελλάδα που έχει "μεγαλώσει για να χωρέσουμε", όχι μόνο εμείς αλλά και πολλοί-πολλοί άλλοι, είναι (ή, θα είναι) η Ευρώπη.

 

Τα υπόλοιπα είναι εθνικισμός του χειρίστου είδους, και ας μεταμφιέζεται σε άλλα πράγματα.

 

Σόρυ αγαπητέ Έκτορα, η πραγματικότητα είναι πολύ παγωμένο πράγμα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Εθνικισμός". Μάλιστα.

 

 

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει στο forum η δυνατότητα να κάνει κάποιος ignore / block-out συγκεκριμένους συμφορουμίτες; Όπως είπα, δεν θέλω να χαλάμε τις καρδιές μας, ούτε άλλος τη δική μου, ούτε το αντίστροφο.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Εθνικισμός". Μάλιστα.

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει στο forum η δυνατότητα να κάνει κάποιος ignore / block-out συγκεκριμένους συμφορουμίτες; Όπως είπα, δεν θέλω να χαλάμε τις καρδιές μας, ούτε άλλος τη δική μου, ούτε το αντίστροφο.

Ευχαριστώ.

 

Και εγώ ευχαριστώ. Σπάνια αποδεικνύεται ότι έχω δίκηο ΤΟΣΟ γρήγορα.

Όσο για το μπλοκ, όχι δεν υπάρχει.

 

;D

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι ωραιοτερο εχω διαβασει τον τελευταιο καιρο.

 

 

 

Πρόσεχε. Εγώ αυτόν εδώ τον Έκτορα για κομμουνιστή τον κόβω.

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ελλάδα που έχει "μεγαλώσει για να χωρέσουμε", όχι μόνο εμείς αλλά και πολλοί-πολλοί άλλοι, είναι (ή, θα είναι) η Ευρώπη.

 

+1000

 

Αν και νομιζω οτι ο Εκτορας εννοουσε να μεγαλωσει το ΜΥΑΛΟ και η ΑΝΤΙΛΗΨΗ των Ελληνων ωστε να....χωρεσει την Ευρωπη (με την οποια εχει ΚΑΚΙΣΤΗ σχεση εδω και 500 χρονια περιπου) και να υιοθετησουν μια πιο...ευρωπαϊκη κοσμοθεωρία και αντίληψη διαφορετικη απο την οθωμανοβαλκανικη που εχουν σημερα.

 

Και αυτο δεν θα στερησει τους Ελληνες (οπως δεν στερησε και κανεναν αλλο ευρωπαϊκο λαο) απο τα ΘΕΤΙΚΑ χαρακτηριστικα που εχουν στο χαρακτηρα τους και την τοπικη τους κουλτουρα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και νομιζω οτι ο Εκτορας εννοουσε να μεγαλωσει το ΜΥΑΛΟ και η ΑΝΤΙΛΗΨΗ των Ελληνων ωστε να....χωρεσει την Ευρωπη (με την οποια εχει ΚΑΚΙΣΤΗ σχεση εδω και 500 χρονια περιπου)

 

Έτσι νόμιζα και εγώ, αλλά μετά μου πέρασε από το μυαλό ότι ονειρεύεται μία "κατάκτηση" της Ευρώπης με την ανωτερότητα του (αρχαίου;) ελληνικού πνεύματος. Μετά, ζήτησε να με μπλοκάρει (επειδή ευγενικά διαφώνησα) και άνοιξα ένα Μίλκο χαμογελώντας για την οξυδέρκειά μου.

 

;D ;D ;D

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι νόμιζα και εγώ, αλλά μετά μου πέρασε από το μυαλό ότι ονειρεύεται μία "κατάκτηση" της Ευρώπης με την ανωτερότητα του (αρχαίου;) ελληνικού πνεύματος.  ;D ;D ;D

 

Οχι ρε συ τον αδικεις (σοβαρα μιλαω τωρα) αν διαβασεις προσεκτικα το κειμενο του θα δεις οτι ΠΟΥΘΕΝΑ δεν κατηγορει τους κακους Ευρωπαιους και Βορειους που "μας καταστρεψανε",αντιθετα τα δεινα μας τα αποδιδει εκει που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πρεπει να αποδοθουν (δηλ.σε ΕΜΑΣ τους ιδιους και σε κανεναν αλλο)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν είναι κομμουνιστής ο Έκτορας; Όπως και να χει. Πρέπει να τον προσέχουμε. Προτείνω να μπουκάρουμε στο Μαξίμου. Ποιος είναι μαζί μου;

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν είναι κομμουνιστής ο Έκτορας; Όπως και να χει. Πρέπει να τον προσέχουμε. Προτείνω να μπουκάρουμε στο Μαξίμου. Ποιος είναι μαζί μου;

 

Εγώ δεν είμαι. Χθες πέρασα απ' έξω και έχει τρομερή ζέστη. Ο μόνος λόγος να πάει κανείς είναι μήπως πετύχει τη Λήδα Μπόλα και την πάει για καφέ.

 

Οχι ρε συ τον αδικεις (σοβαρα μιλαω τωρα) αν διαβασεις προσεκτικα το κειμενο του θα δεις οτι ΠΟΥΘΕΝΑ δεν κατηγορει τους κακους Ευρωπαιους και Βορειους που "μας καταστρεψανε",αντιθετα τα δεινα μας τα αποδιδει εκει που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πρεπει να αποδοθουν (δηλ.σε ΕΜΑΣ τους ιδιους και σε κανεναν αλλο)  

 

Σύμφωνοι (στο ότι φαίνεται νορμάλ ως άτομο), αλλά δεν τον αδικώ, εφ' όσον αυτό που θεώρησε ως λογική αντίδραση σε μία ηπιότατη διαφωνία ήταν να μπλοκάρει το συνομιλητή του.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου