Προς το περιεχόμενο

Capital controls και αγορες απο ιντερνετ (κυριως thomman.de)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 497
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πριν απαντησει ο Trolley, ας μας πει καποιος ποιος ειναι αυτος ο Κορωνακης.

Ο πλαν Β....google φίλος, μην βαριέσαι....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ ο κακόμοιρος πιτσιρικάς δεν έχει κιθάρα και ο άλλος λέει για Κυριακάτικες αργίες. Επίσης... Γερμανοτσολιάς.

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

- Αποκρύπτεις το γεγονός ότι ακριβώς λόγω CC και αδυναμίας αγοράς από το εξωτερικό, οι ντοπιοι μαγαζάτορες παίζουν μπάλα μόνοι τους. ...

 

Μπάλα παίζουν, και για ψάρεμα πάνε. Εμπόρευμα δεν έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Για άλλη μια φορά, ο διαχωρισμός καλών μικρομαγαζατόρων (έχει σημασία το πρώτο συνθετικό, είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με την κλάψα που μόνο ο μικρός μαγαζάτορας δικαιούται και προφανώς όχι ο... γραφικός και τεμπέλης εργαζόμενός του) και δημοσίων υπαλλήλων.

 

Παρεξήγησες... ανέφερα τους μικρομαγαζάτορες απλά για να είμαι βέβαιος ότι ο αναγνώστης του νήματος κατανοεί ότι θίγονται όλοι. Οι περισσότεροι από αυτούς δεν έχουν υπαλλήλους - ούτως ή άλλως - και όσοι έχουν, έχουν προσωπική σχέση με αυτούς, σε αντίθεση με τις μεγάλες εταιρείες που σχετίζονται απρόσωπα με τους υπαλλήλους τους.

 

Δεν ξέρω για πόσο ακόμα θα πιπιλάς (πιπιλάτε?) το "επιχείρημα" περί ΔΥ, μιας και η ίδια η ζωή σας διαψεύδει. Αλλά ειλικρινά, θέλω να μου απαντήσεις σε τούτο: Για τις κυριακάτικες αργίες που μετατρέπονται σε εργάσιμες, είπες ποτέ κάτι? Δε βλάπτουν τα μικρομάγαζα (ειδικώς τα συνοικιακά όπως λες κι εσύ)? Μπορούν πράγματι να ανταγωνιστούν τα μικρά μαγαζιά τις μεγάλες πολυεθνικές?

 

Ασφαλώς είμαι υπέρ της άποψης ότι ο καθένας έχει το δικαίωμα να ανοίγει την επιχείρησή του όποτε θέλει. Αν έχει υπαλλήλους (δεν έχει πάντα) πρέπει να τους πληρώνει όπως προβλέπεται από το νόμο. Επειδή κάνεις πως δεν το ξέρεις, υπάρχουν περιοχές της χώρας και ολόκληροι επαγγελματικοί τομείς που αυτό ισχύει ούτως ή άλλως.

 

- Αποκρύπτεις το γεγονός ότι ακριβώς λόγω CC και αδυναμίας αγοράς από το εξωτερικό, οι ντοπιοι μαγαζάτορες παίζουν μπάλα μόνοι τους. Επίσης, αποκρύπτεις το γεγονός ότι πολύ σημαντική μερίδα των ελληνικών επιχειρήσεων θα είχε όφελος ακόμα και από την έξοδο από το ευρώ. Αυτά τα γράφω απλώς για να αποδομήσω την καραμέλα περί "συνολικής και ενιαίας" ζημιάς των ελληνικών επιχειρήσεων. Δεν είμαι σίγουρος αν πιπιλάς εντέχνως την καραμέλα ή έχεις πρόβλημα αντίληψης.

 

Οι ντόπιοι μαγαζάτορες θα είχαν το προνόμιο που αναφέρεις ΑΝ μπορούσαν να εισάγουν. Δεν μπορούν λέμε.

 

- Αν δε θες να χάνεις χρόνο, όπως λες, σταμάτα να γράφεις κενού περιεχομένου παραγράφους, όπως η πρώτη σου.

 

Άποψή σου.

 

Υ.Γ. 1: Δεν είμαι ΔΥ, είμαι εργαζόμενος στον ιδιωτικό τομέα. Για πες μας τώρα, εσύ τι είσαι?

 

Είμαι εργαζόμενος στον ιδιωτικό τομέα.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ενώ συμφωνώ με όλα όσα λες, διαφωνώ με το συμπέρασμά σου. Εντελώς.

 

Το συμπέρασμά μου δεν είναι να παραμείνουμε απραγείς. Είναι να κόψουμε την πάρλα, να βάλουμε το κεφάλι κάτω και να δουλέψουμε μέχρι να βγούμε από την τρύπα γιατί δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Δεν θα είναι ευχάριστο, δεν θα είναι δίκαιο, δεν θα ανθρωπιστικό και δεν θα αρέσει σε κανέναν μας (ούτε στους πατριώτες, ούτε στους προδότες) αλλά έχει ένα καλό: Όταν βγούμε απ' την τρύπα, μπορούμε να ξαναπιάσουμε, σε ρεαλιστική βάση πια, την κουβέντα για το πώς θέλουμε να είμαστε.

 

Αν δεν μπορούν να σε κάνουν, θα θεωρήσουν απλά ότι είσαι με τους "άλλους".

 

Είμαι απολύτως βέβαιος ότι, κατά καιρούς, όλες οι "παρατάξεις" με έχουν τοποθετήσει με τους άλλους.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι απολύτως βέβαιος ότι, κατά καιρούς, όλες οι "παρατάξεις" με έχουν τοποθετήσει με τους άλλους.

είναι και αυτό το μούσι που μας μπερδεύει.... ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις πισίνα?

Και βέβαια έχω.

 

Αλλά τώρα την καθαρίζουν οι υπηρέτες, δέκα ώρες για μισή ώρα δουλειά τα τεμπαλόσκυλα.

 

Θα τους έδιωχνα, αλλά είναι Γερμανοί οικονομικοί μετανάστες και φοβούνται να γυρίσουν πίσω.

Τους λυπάμαι.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι να κόψουμε την πάρλα, να βάλουμε το κεφάλι κάτω και να δουλέψουμε μέχρι να βγούμε από την τρύπα γιατί δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

 

Μα αν κόψουμε την πάρλα πώς θα πείσουμε τους άλλους να δουλέψουν;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου