Προς το περιεχόμενο

Τι εφέ χρησιμοποιεί ;


backys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

πέτυχα το θέμα μέσω google και σκέφτηκα πως θα είναι κρίμα να μην γράψω την απάντηση μιας και την ξέρω

o κύριος aenimal το πέτυχε (βέβαια κάνει μπαμ if you ask me), είναι ψηφιακό ring modulator εφφέ συγκεκριμένα της roland/korg/toneworks το οποίο υπάρχει (/υπήρχε?) στις αντίστοιχες πεταλιέρες και εφφέ αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει το ίδιο ακριβώς και σε μονό πετάλι

(τώρα που το σκέφτομαι δεν θα μου κανε έκπληξη αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο και στην vox tonelab που βγήκε πολύ πιο μετά, αλλά η μνήμη δεν βοηθάει, πάνε και κάτι χρονάκια εδώ που τα λέμε...)

επίσης δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι εντελώς αντίστοιχο σε κιθαριστικό πετάλι σε κάποια άλλη εταιρεία

όμως αν ρίξεις μια ματιά σε μηχανήματα εφφέ εκτός πεταλιών, σίγουρα θα το βρεις αφού είναι κλασσικό εφφέ (απλά δεν θα είναι έτοιμο εκεί, θα θέλει αρκετά περισσότερη παραμετροποίηση για να δώσει το ίδιο αποτέλεσμα που έχουν έτοιμο στις πεταλιέρες)

αλλιώς με τα εφφέ που εύστοχα ανέφεραν οι φίλοι πιο πάνω και με αρκετό πειραματισμό μπορείς να πλησιάσεις σε ένα λίγο διαφορετικό αποτέλεσμα που θα έχει όμως παρόμοια αισθητική

μην φαντάζεσαι ότι κανένας κιθαρίστας ασχολείται με το πόσο πιστά θα είναι τα εφφέ του στο live με τα εφφέ που έγραψε στην ηχογράφηση... (άχαχα, εδώ πέφτει γέλιο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου