Προς το περιεχόμενο

The influence of Dr Steve Gadd


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είναι όντως πολύ μεγάλη η προσπάθεια που γίνεται για να πειστούν και οι τελευταίοι δύσπιστοι για την επιρροή του Ringo ή και για το τι θα είχαμε απογίνει χωρίς τους Βeatles.

Συνεχίστε κι άλλο, αλλά όλα είναι θέμα γούστου, έτσι απλά.  ;)

Προσωπικά, δεν με συγκινούν στο ελάχιστο βρε αδερφέ, αλλά ούτε και έχω πρόβλημα αν συγκινούν άλλους.

Απλώς... αυτό το λιβάνισμα είναι που κουράζει  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα το ΤΙ σημαινει μεγαλυτερο γκρουπ ειναι υποκειμενικο μια και το θεμα του προσωπικου γουστου (και εμενα μου αρεσουν δεκαδες αλλα γκρουπ και καλλιτεχνες περισσοτερο απο τους Beatles)  ,ο μονος....ANTIKEIMENIKOΣ τροπος,ειναι η ΔΙΑΡΚΕΙΑ της ΕΠΙΡΡΟΗΣ του καλλιτεχνη, η ΕΠΙΡΡΟΗ του καλλιτεχνη,η ΥΣΤΕΡΟΦΗΜΙΑ ,η ΔΙΑΣΗΜΟΤΗΤΑ/ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΙΜΟΤΗΤΑ μεσα στο χρονο και οι ΠΩΛΗΣΕΙΣ των δισκων του.

 

Ε,σε αυτα ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ οι Beatles ΕΙΝΑΙ πρωτοι (ειδικα στα 2 τελευταια ,σκεψου μονο οτι προλο που εχουν διαλυθει....45 χρονια τωρα δεν υπαρχει ανθρωπΑς στον ΠΛΑΝΗΤΗ που να μη τους ξερει).

 

Για να μετρηθει τωρα  "μουσικα" ή "καλλιτεχνικα" ποιος καλλιτεχνης ειναι ο "μεγαλυτερος" δεν υπαρχει τροπος ...μετρησης μια και το προσωπικο γουστο του καθενος ειναι....υποκειμενικο.  

 

Όλη αυτή η φήμη, η επιρροή, η ποιότητα της μπάντας, όπως θέλεις πέστο, σε τι βαθμό οφείλεται στον ρίνγκο κατά τη γνώμη σου;

 

Α) 1/4 = 25%

Β) 10%

Γ) 1%

Δ) Ούτε καν 1%

Ε) Πάνω από 25%

 

??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλη αυτή η φήμη, η επιρροή, η ποιότητα της μπάντας, όπως θέλεις πέστο, σε τι βαθμό οφείλεται στον ρίνγκο κατά τη γνώμη σου;

Oldmen_6.gifmock.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλη αυτή η φήμη, η επιρροή, η ποιότητα της μπάντας, όπως θέλεις πέστο, σε τι βαθμό οφείλεται στον ρίνγκο κατά τη γνώμη σου;

 

Α) 1/4 = 25%

Β) 10%

Γ) 1%

Δ) Ούτε καν 1%

Ε) Πάνω από 25%

 

??

 

χωρις τον Ringo δεν θα ΥΠΗΡΧΑΝ οι Beatles οπως τους ξερουμε,τωρα ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ βγαλτο οπως θες μια και απο τη στιγμη που ηταν μερος της "συνταγης" και η συνταγη αυτη μαμησε & εδειρε ΟΥΔΕΙΣ γνωριζει τι ακριβως θα γινοτανε με καποιον αλλο ντραμμερ (με τον ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ παντως ειχαν "καθισει" ασχημα)  

 

στους Rolling Stones παντως ο Charlie Watts (αν και δεν εχει γραψει κανενα κομματι και δεν ειναι και ο Steve Gadd  ;D) ΕΙΝΑΙ οι Stones κατα τη δηλωση του Richards... (που εχει γραψει ΟΛΑ τα κομματια ,τη μουσικη δηλαδη) ;)

 

Παντως τα ΛΕΦΤΑ απο τα δικαιωματα ΔΕΝ τα παιρνουν ουτε ο Ringo ουτε ο Charlie  ;D (στα live ομως παιρνουν ολοι τα ιδια αν και οι Beatles λιγα live προφτασαν να κανουν)

 

Κατα τη γνωμη μου ΟΛΑ τα μελη ενος συγκροτηματος ειναι ΙΣΟΤΙΜΑ και φερουν το ιδιο μεριδιο στην..επιτευξη της..επιτυχιας ..... για αυτο αλλωστε και υπαρχουν συγκροτηματα,αλλοιως υπαρχουν και οι Singer/Songwriters...πριμαντονες  ;D με session μουσικους (κανενα προβλημα και με αυτο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις τον Ringo δεν θα ΥΠΗΡΧΑΝ οι Beatles οπως τους ξερουμε,τωρα ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ βγαλτο οπως θες μια και απο τη στιγμη που ηταν μερος της "συνταγης" και η συνταγη αυτη μαμησε & εδειρε ΟΥΔΕΙΣ γνωριζει τι ακριβως θα γινοτανε με καποιον αλλο ντραμμερ (με τον ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ παντως ειχαν "καθισει" ασχημα)  

 

στους Rolling Stones παντως ο Charlie Watts (αν και δεν εχει γραψει κανενα κομματι και δεν ειναι και ο Steve Gadd  ;D) ΕΙΝΑΙ οι Stones κατα τη δηλωση του Richards... (που εχει γραψει ΟΛΑ τα κομματια ,τη μουσικη δηλαδη) ;)

 

Παντως τα ΛΕΦΤΑ απο τα δικαιωματα ΔΕΝ τα παιρνουν ουτε ο Ringo ουτε ο Charlie  ;D (στα live ομως παιρνουν ολοι τα ιδια αν και οι Beatles λιγα live προφτασαν να κανουν)

 

Κατα τη γνωμη μου ΟΛΑ τα μελη ενος συγκροτηματος ειναι ΙΣΟΤΙΜΑ και φερουν το ιδιο μεριδιο στην..επιτευξη της..επιτυχιας ..... για αυτο αλλωστε και υπαρχουν συγκροτηματα,αλλοιως υπαρχουν και οι Singer/Songwriters...πριμαντονες  ;D με session μουσικους (κανενα προβλημα και με αυτο)

 

ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ: "αποφεύγω να σου απαντήσω"

 

Για την ακρίβεια αφού μιλάς για ΙΣΟΤΙΜΑ μέλη στην επιτυχία, στο 25% θα ήσουν, αλλα ΔΕ ΣΟΥ ΠΑΕΙ να το επιλέξεις, γιατί ξέρεις πως είναι ΠΑΡΑΛΟΓΟ...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πω πάντως ότι στον ΗΧΟ των Beatles ο Ringo παίζει πάνω από 40% ρόλο.

Είναι ίσως το μόνο όργανο στην μπάντα που ακούγεται τόσο χαρακτηριστικά.

Θα μπορούσε κάλλιστα να αντικατασταθεί οποιοσδήποτε άλλος και δεν θα το καταλαβαίναμε. Αν άλλαζαν τον Ρίνγκο θα ήταν αμέσως εμφανές.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακρίβεια αφού μιλάς για ΙΣΟΤΙΜΑ μέλη στην επιτυχία, στο 25% θα ήσουν, αλλα ΔΕ ΣΟΥ ΠΑΕΙ να το επιλέξεις, γιατί ξέρεις πως είναι ΠΑΡΑΛΟΓΟ...  Wink

 

μα ΑΥΤΟ ακριβως ειπα,οτι εχει ΙΣΟΤΙΜΟ μεριδιο,και δεν το θεωρω παραλογο,το ερωτημα ΕΙΝΑΙ παραλογο ομως καθως δεν εχει ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ και βαση... ;D

 

ειναι σαν να με ρωτας το εξης:

 

"Ο Μητσος,ο Κωστας ,ο Γιωργης και ο Μανωλιος καταφεραν και ανεβηκανε στο Εβερεστ.Ο Μητσος εκανε το σχεδιο,ο Κωστας κουβαλαγε και εστηνε τις σκηνες,ο Γιωργης εκανε την αναλυση κινδυνων  και ο Μανωλιος μαγειρευε"

 

"ΠΟΙΟΣ εχει τον μεγαλυτερο ρολο στην επιτευξη αυτου του κατορθωματος?"

 

Η μονη λογικη απαντηση ειναι ΟΛΟΙ μια και ΧΩΡΙΣ καποιον απο αυτους ΟΛΟΙ θα ειχαν γινει παγοκολωνες..... ;D 

 

 

Εγώ θα πω πάντως ότι στον ΗΧΟ των Beatles ο Ringo παίζει πάνω από 40% ρόλο.

Είναι ίσως το μόνο όργανο στην μπάντα που ακούγεται τόσο χαρακτηριστικά.

Θα μπορούσε κάλλιστα να αντικατασταθεί οποιοσδήποτε άλλος και δεν θα το καταλαβαίναμε. Αν άλλαζαν τον Ρίνγκο θα ήταν αμέσως εμφανές.

 

αει γεια σου....

 

και μη νομιζεις οτι θα ακουγονταν ΚΑΛΥΤΕΡΑ με εναν Steve Gadd στα τυμπανα,το εχω διαπιστωσει ο...ιδιος κανοντας παραγωγη σε γκρουπ με "ετσι και ετσι" μουσικους που οταν στο στουντιο εφερα "παικταραδες" για να αντικαταστησουν τα ..."προβληματικα" μελη....εγινε.....το "ολα ρημαξανε"... ;D  

 

τωρα οποιοι θεωρουν  οτι σε μια ΜΠΑΝΤΑ ,και μαλιστα ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΗ,δεν παιζουν τον ιδιο ρολο ΟΛΑ τα μελη συμβαινει κατι ΠΟΛΥ απλο : δεν εχουν ΠΑΙΞΕΙ ποτε σε μπαντα...(ή τουλαχιστον δεν εχουν παιξει συστηματικα και για πολλα χρονια σε μια τετοια μπαντα)  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

 

Ε,σε αυτα ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ οι Beatles ΕΙΝΑΙ πρωτοι (ειδικα στα 2 τελευταια ,σκεψου μονο οτι προλο που εχουν διαλυθει....45 χρονια τωρα δεν υπαρχει ανθρωπΑς στον ΠΛΑΝΗΤΗ που να μη τους ξερει).

 

Επ' αυτού μην πάιρνεις και όρκο..

Πριν λίγο καιρό δίδασκα σε Κ.Ε.Κ. και στο 1ο μάθημα της γνωριμίας μου με τους μαθητές ρώτησα τι μουσική ακούν.  Αφού μου είπαν διάφορα τρανταχτά ονόματα, όπως Κιάμος, Βίσση,Οικονμόπουλος, Rhianna κλπ, ρώτησα αφελώς αν ξέρουν τους Beatles. Και μου απάντησαν:

[move]"ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ"[/move]

Πάντως εγώ κάθε φορά που ακούω το

https://www.youtube.com/watch?v=RNZ6jhIQaVY

μου φαίνεται σαν να γράφτηκε χθες, και σίγουρα ένα λιθαράκι έχει βάλει και ο Ringo.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου