Προς το περιεχόμενο

Μidi keyboard-soft synths-ηχεια pc


savaoth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους.Είμαι νέος στον χώρο των πλήκτρων καθώς προέρχομαι απο έγχορδα όργανα(βιολι,κιθάρα).

Σκέφτομαι να αγοράσω το xboard61 της e-mu ή το korg k61 για χρήση σε home studio.

Βασικά θέλω να ηχογραφώ ορχηστρικούς ήχους περισσότερο οπότε νομίζω ότι το aftertouch του e-mu θα είναι χρήσιμο.Aπ'την άλλη δεν θα παίζω τόσο πολύπλοκα πράγματα(δεν ξέρω άλλωστε) ώστε να χρησιμοποιώ συνεχώς το aftertouch και επίσης δεν νομίζω ότι το υποστηρίζουν πολλοί ήχοι απο soft synths..Οπότε έιμαι σε δίλλημα..

Αν τελικά πάρω το Korg k61 θα έρθει με το soft synth Μ1 της korg,λέει τίποτα ή είναι καλύτερο το proteus της e-mu?.Και εδώ έχω μία ερώτηση για εσάς ανεξάρτητα με ποιό midi θα πάρω..

:?: Οταν θα συνδέσω το Midi κλαβιέ στο laptop μου θα παίζει τον ήχο απο τα ηχεία του laptop ή θα πρέπει να πάρω κάρτα ήχου ώστε να συνδέσω πάνω ηχεία :?: ...

Help είμαι άσχετος :!:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν θελεις να κανεις σοβαρη δουλεια πρεπει να παρεις καρτα ηχου και ηχεια.

Οσον αφορα τα soft synth υπαρχουν τοσα πολλα...

Παντως εαν θελεις καλους ορχηστρικους ηχους κανενα απο τα δυο που ανεφερες δεν ειναι το καταλληλο....καταλληλοτεροι ομως να σου απαντησουν ποιο(ποια) θα χρησιμοποιησεις ειναι οι υπολοιποι πληκτροnoizades γιατι εγω ειμαι περισσοτερο hardwουερας. Ας ειναι καλα το kurzweil μου..... :)

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Proteus x αν και ως εμφανιση δεν γεμιζει το ματι εχει καλα δειγματα στο πακετο του αν και δεν νομιζω ορχηστρικα αλλα κυριως κρουστα.Τωρα για το x board επειδη εχω το 49 μπορω να πω πως ειναι το φτηνοτερο της κατηγοριας του εχει αφτερτατς οπως ειπες ,τα πληκτρα ειναι αρκετα καλα αλλα η ποιοτητα κατασκευης ειναι χαμηλη - ετσι εξηγειται και η τιμη - παντως ο νακας δινει εγγυηση 2 ετη... α και θα χρειαστεις καρτα ηχου εξωτερικη.Δεν ξερω αν το Προτεους λειτουργει χωρις καρτα emu - προσεξε το αυτο - εγω ετυχε και ειχα emu την 0404 απο πριν οποτε σε μενα λειτουγησε οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ..λες να θέλει κάρτα ήχου εξωτερική..?δηλαδή χωρίς Emu δε θα δουλεύει..?

Εγω δε νομίζω ότι χρειάζεται πάντως.Ας με φωτίσει κάποιος που ξέρει σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.m-audio.com/products/en_us/Axiom49-main.html

 

Λέτε να το χτυπήσω???....Ψάχνω και εγώ για midi κλαβιέ καινούργιο....Και έχει ότι θέλω...Πολλά κουμπάκια για control και pads....

 

Τα λεφτά παίζει να τα έχω....Αλλά αξίζει???

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:?: Οταν θα συνδέσω το Midi κλαβιέ στο laptop μου θα παίζει τον ήχο απο τα ηχεία του laptop ή θα πρέπει να πάρω κάρτα ήχου ώστε να συνδέσω πάνω ηχεία :?: ...

 

Όχι. Από μόνο του δεν θα παίζει. Θα πρέπει να βάλεις τουλάχιστον ένα soft synth ή κάποιο soft sampler ή κάποιο DAW (υπάρχουν πολλά free προγράμματα - ψάξε στο Noiz).

 

Το μόνο (soft) midi player που έχουν τα Windows είναι της Roland, το οποίο έχει μεγάλο latency και δεν συνίσταται σε καμία περίπτωση. Επίσης, πως ακριβώς θα συνδέσεις το κλαβιέ στο laptop; Μέσω USB; Να κοιτάξεις τι latency θα έχεις πρώτα.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Proteus x αν και ως εμφανιση δεν γεμιζει το ματι εχει καλα δειγματα στο πακετο του αν και δεν νομιζω ορχηστρικα αλλα κυριως κρουστα.Τωρα για το x board επειδη εχω το 49 μπορω να πω πως ειναι το φτηνοτερο της κατηγοριας του εχει αφτερτατς οπως ειπες ' date='τα πληκτρα ειναι αρκετα καλα αλλα η ποιοτητα κατασκευης ειναι χαμηλη - ετσι εξηγειται και η τιμη - παντως ο νακας δινει εγγυηση 2 ετη... α και θα χρειαστεις καρτα ηχου εξωτερικη.Δεν ξερω αν το Προτεους λειτουργει χωρις καρτα emu - προσεξε το αυτο - εγω ετυχε και ειχα emu την 0404 απο πριν οποτε σε μενα λειτουγησε οκ[/quote']

 

 

Λειτουργεί χωρίς κάρτα emu, αλλά μόνο όταν είναι συνδεδεμένο με τον υπολογιστή το XBOARD. Πιθανολογώ ότι αυτό γίνεται επειδή το PROTEUS στο δίνουν δώρο και με τον τρόπο αυτό του περιορίζουν τη χρήση στα προϊόντα EMU.

Εγώ αγόρασα πρώτα το x-board 61 και μετά από μια εβδομάδα αγόρασα και την EMU 0404. Μέχρι να την πάρω έπαιζα με την κάρτα του PC μου (με μικρό αλλά όχι τραγικό latency), προτίμησα απλώς την 0404, επειδή και κάρτα χρειαζόμουνα, και ήθελα να ακούγονται τα αρχεία midi που είχα γράψει με το proteus χωρίς να έχω συνδεδεμένο το κλαβιέ

Ιντονέησον ημάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου