Προς το περιεχόμενο

Ποτε ενηλικιωθηκε η ηλεκτρικη κιθαρα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Scotty Moore, Presley κλπ αν και το παίξιμό του ακουμπούσε σε country μονοπάτια, αλλά αυτό τo slapback ...

 

Το παιξιμο του οντως ηταν η απαρχη αυτου που λεμε "rock guitar",βασιστηκε επι το πλειστον στο Nashvile sound που δημιουργησε ο Chet Atkins ο οποιος βεβαια ειχε επηρεαστει απο  Django Reinhardt, George Barnes, Les Paul & Jerry Reed αλλα επι το πλειστον απο τον "εφευρετη" του "Travis Picking" Merle Haggard (o οποιος επαιζε μεν country αλλα ειχε επηρεαστει παρα πολυ απο τον πραγματικο "εφευρετη" του fingerpicking Arnold Shultz ο οποιος ομως ηταν μαυρος blues μουσικος στα 20s & 30s)

 

ολα τα ειδη αμερικανικης  μουσικης επηρεαζουν το ενα το αλλο και δεν υπαρχουν φραγμοι αναμεσα τους ουτε "παιδικα" ,"εφηβικα" και "ενηλικα" ειδη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μα σοβαρά τώρα; Ποιοι είναι αυτοί οι άμπαλοι κιθαρίστες των 60s;

Έντάξει, εγώ καταλαβαίνω ποιους εννοεί.

Κάτι δεύτερα ποπ συγκροτήματα, που ακούς το σόλο και καταλαβαίνεις ότι ο παίκτης παίζει με συρματόπλεγμα σε action 2 εκατοστών, ενώ δεν ήξερε κιθάρα πριν μπει στο γκρουπ. Όταν ξεβαρεθώ θα ψάξω κανα παράδειγμα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έντάξει, εγώ καταλαβαίνω ποιους εννοεί.

Κάτι δεύτερα ποπ συγκροτήματα, που ακούς το σόλο και καταλαβαίνεις ότι ο παίκτης παίζει με συρματόπλεγμα σε action 2 εκατοστών, ενώ δεν ήξερε κιθάρα πριν μπει στο γκρουπ. Όταν ξεβαρεθώ θα ψάξω κανα παράδειγμα.

 

Αυτό κι αν ισχύει στο μέταλ παρεμπιπτόντως, ένα μεγάλο ποσοστό μπαντών/κιθαριστών των 80'ς έμαθαν μουσική/τα μουσικά όργανα τους μέσα απ την πορεία και εξέλιξη του συγκροτήματος, του είδους που έπαιζαν και έφτασαν απ την καθημερινή τριβή να γίνουν αξιοπρεπείς κιθαρίστες. Μονοδιάστατοι μεν, κανένα δεν ένοιαζε γιατί μόνο το μέταλ υπηρετούσαν δε...

 

Θέλω κι εγώ με τη σειρά μου να καταλήξω/συμφωνήσω ότι δεν παίζει ρόλο η αρτιότητα στην τεχνική αλλά οι φρέσκιες ιδέες,  η αυθεντικότητα και το feeling ανάλογα το είδος μουσικής που υπηρετεί ο καθένας. Δλδ ποιος άραγε ενδιαφέρεται τόσο πολύ αν ήταν παικταράδες στις αρχές οι metallica, slayer ακόμα κι οι scorpions που ο rudolf schencker είναι απλά ένας καλός κιθαρίστας εφόσον αυτά που πρόσφεραν στο hard rock/metal ήταν πρωτοποριακά και αντικειμενικά υπέροχα σε όσους γουστάρουν το είδος. Άμα στρωθείς και μελετήσεις δε θα καταφέρεις να παίξεις χωρίς τεχνικά λάθη και feeling black sabbath π.χ. ;; Αναιρεί το γεγονός ότι υπήρξαν το σπουδαιότερο γκρουπ που πήγε τη ροκ/μεταλ μουσική σε άλλα επίπεδα παίζοντας πράγματα που ελάχιστοι είχαν φανταστεί ότι μπορούν να πετύχουν με την ηλεκτρική κιθάρα;

 

Μιλάω στα στενά όρια ενός φάσματος της μουσικής βέβαια, αλλά you get the point. Η μουσική είναι σαν το ποδόσφαιρο, Γίνεται έντονα δημοφιλής επειδή είναι προσιτή σε πάρα πολλά άτομα, όπως π.χ. θες μια μπάλα και 3 φιλαράκια και είσαι κομπλε για να είσαι προσωπικά χαρούμενος (δε γίνεται στο μπασκετ που θες γηπεδάκι) έτσι και το ροκ θα είναι πιο δημοφιλές απ τη τζαζ γιατί πιάνεις μια κιθάρα, ντραμς και ένα πιάνο και περνάς τέλεια με την παρέα σου (δεν έχει καμία σχέση αυτό με την αν θα γουστάρουν κι οι υπόλοιποι βέβαια, αλλά ελπίζω να έγινα κατανοητός στο που θέλω να εστιάσω)

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι και το ροκ θα είναι πιο δημοφιλές απ τη τζαζ γιατί πιάνεις μια κιθάρα, ντραμς και ένα πιάνο και περνάς τέλεια με την παρέα σου

 

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα. Δηλαδή για να παίξει κάποιος Τζαζ δε του φτάνουν τα παραπάνω όργανα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα. Δηλαδή για να παίξει κάποιος Τζαζ δε του φτάνουν τα παραπάνω όργανα?

...θέλεις και το γηπεδάκι μπάσκετ... ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα. Δηλαδή για να παίξει κάποιος Τζαζ δε του φτάνουν τα παραπάνω όργανα?

Ίσως να εννοεί σε τέτοιο επίπεδο που απαιτεί να έχει ενας μουσικός της τζαζ?https://www.youtube.com/watch?v=0f_Z4-25HI8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Βλέποντας το Video του Joe Pass, εμένα άλλο μου ρθε στο μυαλό.

Πότε θα ενηλικιωθούν ενδυματολογικά στη ρόκ;

Και μάλιστα ο σκηνοθέτης είχε την ίδια σκέψη μαζί μου.

Την πιο πολύ ώρα την αφιέρωσε σε πλάνα από τα loafers του Joe.  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε θα ενηλικιωθούν ενδυματολογικά στη ρόκ;

 

εισαι αδικος φιλως

 

f6b92d9f-3ac6-4ffd-9582-6acca8671d7a.jpg

 

reinventing-yourself.jpg

 

cave.jpg

 

bryanferry151112w_0.jpe

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

εισαι αδικος φιλως

 

 

 

To Ξέρω.

Άλλωστε το χω ποστάρει και εγώ:

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου