Προς το περιεχόμενο

fender squier setup sos!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον επιασα σημερα την κιθαρα (fender squier classic vibe 50s) μετα απο πολυ καιρο της αλλαξα χορδες την καθαρισα περασα λεμονοιλ στην ταστιερα μπλα μπλα μπλα και τωρα οι χορδουλες τασταρουν ολες...λογικα το πρωτο που κιοιταξω ειναι το saddle κατω..αυτο εχει 6 "πραγματακια" που το καθενα εχει μια βιδα που το παει μπρος πισω..τι ρυθμιζει αυτη η βιδα σε καθε χορδη?...μετα σε καθε πραγματακι εχει και δυο βιδουλες που ρυθμιζουν το πανω-κατω της χορδης..πως να τα ρυθμισω αυτα σε σχεση με τις αλλες βιδες? μετα κοιταζω το μανικι...το οποιο στις φεντερ εκτος απο τη βεργα εχει και 4 βιδες απο πισω...πως γινεται εκει η ρυθμιση? εχω διαβασει το αρθρο για το σετ απ της κιθαρας αλλα δεν εβγαλα καποια ακρη..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω διαβασει το αρθρο για το σετ απ της κιθαρας αλλα δεν εβγαλα καποια ακρη..

 

Ξαναδιαβασε το προσεκτικα αν δεν βγαλεις ξανα ακρη απλα πρεπει να πας σε τεχνικο μια και πιο απλα να εξηγηθει το πως σεταρουμε την κιθαρα δεν γινεται.

 

λογικα το πρωτο που κιοιταξω ειναι το saddle κατω.

 

φυσικα και ΔΕΝ ειναι το πρωτο που πρεπει να κοιταξεις.

 

διαβασε το αρθρο ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ λοιπον το διαβασα...τα μερη του περασματος των χορδων και το nut ειναι οκ. οποτε μετα σειρα εχει το μανικι...εχω καταλαβει το truss rod πως ρυθμιζεται..αλλα οι 4 βιδουλες απο κατω? ειναι bolt on το μανικι αρα τι κανω εκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρεις αρκετά βασικά. Καλύτερα πήγαινε σε έναν τεχνικό και ζήτα του να σου δείξει από κοντά πέντε πράγματα.  Μην πειράζεις την κιθάρα σου.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα οι 4 βιδουλες απο κατω?

 

αυτες,μια και το truss rod σου ρυθμιζεται απο το headstock απλα δεν τις πειραζεις (απλα συγκρατουν το μανικι πανω στο σωμα)

 

παντως η κατσε να μαθεις μερικα πραγματα (ψαξε στο google & στο site της Fender ) η

 

Καλύτερα πήγαινε σε έναν τεχνικό και ζήτα του να σου δείξει από κοντά πέντε πράγματα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτιμω πανω σ αυτην την κιθαρα(που ειναι η "πρωην" μου :P να "πειραματιστω". Θελω πολυ να μαθω τα βασικα για την κιθαρα μου να ξερω και τι κραταω στα χερια μου δηλαδη αλλα δεν ξερω τι ακριβως να ψαξω να μαθω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξέρεις αγγλικά κάνε ένα μικροέξοδο που θα σου μείνει για πάντα:

http://www.amazon.com/Guitar-Player-Repair-Guide-Book/dp/0879309210/ref=dp_ob_title_bk

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου