Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν παίζω <<χοροπηδάει>> το δοξάρι.Αυτό οφείλεται στο δοξάρι(το οποίο είναι της πλάκας) ή πρέπει να διορθώσω κάτι στην τεχνική μου?

 

Εγώ λέω πως είναι πρώτα θέμα τεχνικής. Προτείνω 20λεπτά τενούτες σε ανοιχτές χορδές (5λεπτά την καθε μία) και πες μας τα συμπεράσματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τενούτες ξεκινάει έτσι και αλλιώς η καθημερινή μου μελέτη,πρέπει να προσέξω κάτι το ιδιαίτερο?

Όντως είναι καλύτερα με περισσότερο ρετσίνι.

Συμβαίνει κυρίως στις παύσεις(δηλαδή όταν προσπαθώ να σταματήσω και να ξεκινήσω) ή όταν προσπαθώ να παίξω γρήγορα και ο ήχος βγαίνει ασταθής και τρεμουλιαστός

Έχει να κάνει με την πίεση που ασκώ στο δοξάρι,με την ταχύτητα που τραβάω το τόξο, με την κίνηση του καρπού ή...?   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την λιγη μου επαφη με δοξαρι στην κρητικη λυρα και στο κοντραμπασο,

αυτα που λες μου δινουν να καταλαβω πως δεν ειναι αρκετα ''αποφασιστικες'' οι κινησεις σου!

 

δηλαδη εγω το βλεπω πιο πολυ σαν προβλημα δυναμης!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τενούτες ξεκινάει έτσι και αλλιώς η καθημερινή μου μελέτη,πρέπει να προσέξω κάτι το ιδιαίτερο? 

 

Τενούτες εννοώ πάρα πολύ αργό τόξο. Άν έχεις πρόβλημα στην ατάκα, πρέπει να προσθέσεις και κάποια μαρτελέ.

 

Μήπως το τόξο σου είναι υπερβολικά ελαστικό; Έχεις καλές τρίχες στο τόξο ή παίζεις μόνο με το ρετσίνι?

 

δηλαδη εγω το βλεπω πιο πολυ σαν προβλημα δυναμης!

 

Γγγγγγγγ!  :P

Άλλο η λύρα άλλο το βιολί.

 

George πες μας τίποτα, μην ντρέπεσαι. Πόσο καιρό παίζεις, τι τόξο έχεις, τι χορδές έχεις, τί παίζεις κτλ..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γγγγγγγγ!  :P

Άλλο η λύρα άλλο το βιολί.

 

 

γιατι αληθεια???

εννοω, τι αλλαζει επι του πρακτεου?

και τι ειναι τα ''μαρτελέ''??

 

(οχι τιποτα, να μαθουμε και τιποτα φρεσκο!!!)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ZESTAIR τι εννοείς υπερβολικά ελαστικό τόξο ?Έχει να κάνει με το αν σφίγγω εγώ αρκετά το δοξάρι από την βίδα  ή <<ελλατωματικό>> τόξο?

Το βιολί είναι φθηνό GEWA δεκαετίας.Οι χορδές είναι  Pirastro και είναι πάνω στο βιολί ένα χρόνο.Το δοξάρι δεν έχω ιδέα τι μάρκα είναι σίγουρα είναι φθηνό  πάντως πάνω λέει WALTER METTAL.Οι τρίχες σίγουρα έχουν να αλλαχτούν κάτι χρόνια νομίζεις ότι φταίει αυτό?

Παίζω 3 χρόνια Για τενούτες εννοώ πολύ αργό παίξιμο σε ανοιχτές χορδές.Ξεκινάω έτσι τη μελέτη για ζέσταμα αλλά και για να βλέπω αν είναι ίσιο το δοξάρι ή πάνω στην ταστιέρα,μήπως σηκώνω τον αγκώνα,αν σπάει ο καρπός κλπ.(βλέπω σε καθρέφτη)Το μαρτελέ πως παίζεται?  Έχω δει να αναφέρεται σε βιβλία π.χ. Mazas αλλά μέχρι εκεί.Μόνο legato και αποτυχημένο staccato παλεύω.Ξεκίνησα  με το Λαουρέ για τις 5 θέσεις και τώρα παίζω από το Kreutzer και Mazas.Επίσης βγάζω τραγούδια . Με δυσκολεύει γενικά η αυξομείωση της έντασης του ήχου,μόνο όταν βάλω αρκετή δύναμη κάπως σταθεροποιείται ο ήχος αλλά προφανώς δεν υπάρχει μόνο το φόρτε...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι αληθεια???

εννοω, τι αλλαζει επι του πρακτεου?

και τι ειναι τα ''μαρτελέ''??

 

(οχι τιποτα, να μαθουμε και τιποτα φρεσκο!!!)

 

Επί του πρακτέου αλλάζει η κατεύθυνση το κράτημα και η πιο απαιτητική τεχνική (στο βιολί).

Το martelé ("σφυροκόπημα") είναι γενικά - έχει μικρές παραλλαγές - το στακάτο με δυνατό attack και χαμηλό sustain...

 

 

    George χρειάζεσαι καινούργιες τρίχες αν όχι καινούργιο τόξο. Εγώ τις κρατάω το πολύ 3-5 μήνες. Φαντάζομαι αν δεν παίζεις πολύ, τουλάχιστον μια φορά το χρόνο θές αλλαγή τριχών. Οι καινούργιες τρίχες με ένα καλό ρετσίνι θα βοηθήσουν στη χαλάρωση σου ώστε να διώξεις και το ανεπιθύμητο τρέμολο. Τίποτα όμως δεν είναι καλύτερο από ένα καλό τόξο που να ταιριάζει στα χέρια σου..

 

    Αν δεν έχεις κάποιον δάσκαλο που να βοηθάει ψάξε για βιβλία αποκλειστικά για την τεχνική του βιολιού. Ο έλεγχος τον δυναμικών στις δοξαριές σου θα έρθει με τον χρόνο αλλά σίγουρα θα βοηθήσει ένα σωστό τόξο (και βιολί) και η μελέτη σύνθετων δυναμικών.

   

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επί του πρακτέου αλλάζει η κατεύθυνση το κράτημα και η πιο απαιτητική τεχνική (στο βιολί).

Το martelé ("σφυροκόπημα") είναι γενικά - έχει μικρές παραλλαγές - το στακάτο με δυνατό attack και χαμηλό sustain...

 

 

θενκ γιου!!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου