Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ πολύ και εγώ! :D

 

Όμως θέλω να κάνω και μερικές χαζές ερωτήσεις.

Αν πάω σε μουσικάδικα να δοκιμάσω δοξάρια θα με δυσκολέψουνε οι υπάλληλοι?Δηλαδή θα έχουν πρόβλημα να βάλω ρετσίνι σε ένα καινούργιο τόξο και να παίξω?

Επίσης το κάθε δοξάρι είναι εντελώς διαφορετικό?Δηλαδή υπάρχει περίπτωση το ίδιο τόξο της ίδιας εταιρείας  να το δοκιμάσω στο μαγαζί και μετά το σφραγισμένο να είναι διαφορετικό?

Τέλος έχω παρατηρήσει ότι υπάρχουν και πολύ φθηνά δοξάρια.Δηλαδή με τα ίδια χρήματα αντί να αλλάξω τρίχες στο δικό μου απαίσιο δοξάρι  μπορώ να πάρω καινούργιο.Όμως τα αξιοπρεπή δοξάρια στα πόσα χρήματα ξεκινάνε?

 

υ.γ.Γνωρίζετε  κάποιο αξιόλογο λεξικό μουσικών όρων?Για παράδειγμα θα ήθελα να ξέρω πως γράφεται κανονικά ο όρος τενούτες , ποιος είναι ο ακριβής ορισμός κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Στα γνωστά μουσικάδικα, εγώ τουλάχιστον δεν έχω βρει δοξάρι, είναι όλα της πλάκας.

  Θα βρεις βέβαια δοξάρια πιο φτηνά (25-30€) από το να αλλάξεις τρίχες αλλά πίστεψε με δεν συμφέρουν. Μπορείς να πάρεις κάποιο τόξο από 50-100€ είτε από Thomman είτε από κάποιο δοξαροκατάστημα του εξωτερικού, όπου θα βρεις αξιοπρεπή για τα λεφτά τους δοξάρια. Τα δοξάρια τις ίδιας "εταιρίας" είναι πολύ πιθανό να είναι διαφορετικά.

  Παρ'όλα αυτά, αν το βλέπεις σοβαρά το άθλημα, και αν έχεις την δυνατότητα, καλά είναι να πάρεις κάποιο δοξάρι καλύτερο γιατί τα άλλα θα σου καταστρέψουν την τεχνική. Βλέπω κατά καιρούς παιδιά που ασχολούνται σοβαρά, σπουδάζουν βιολί, και δεν επενδύουν σε ένα δοξάρι (μάλλον λόγω άγνοιας, αφού επενδύουν σε θήκες και χορδές και βιολιά) με αποτέλεσμα να δημιουργούνται προβλήματα στην τεχνική.

  Ένα αξιοπρεπές δοξάρι, χειροποίητο, σωστά κατασκευασμένο, επιλεγμένο από σένα ώστε να βολεύει στο χέρι σου και στην τεχνική σου, ξεκινάει περίπου από τα 800-1000.

Αλλά μάλλον θα κάνεις μία τέτοια κίνηση αφού προχωρίσεις κι άλλο. Για την ώρα μπορείς να δοκιμάσεις κάποια αγορά μέχρι 100-150€ από:

www.carbonbow.com

Π.χ.

http://www.carbonbow.com/carbondixstandard.html

 

ή

http://www.thomann.de/gr/violin_bows.html

π.χ.

http://www.thomann.de/gr/alfred_stingl_by_hoefner_as_34_v_carbon_violinbogen_44.htm

Το συγκεκριμένο το πήρα για extreme live και.... αντέχει. Επίσης κοστίζει όσο περίπου ένα rehairing.

http://www.thomann.de/gr/alfred_stingl_by_hoefner_as_36_v_carbon_violinbogen_44.htm

 

ή κάτι τέτοιο από κάποιο άλλο site ή μάγαζί.

 

Επίσης τα φτηνά δοξάρια που βρίσκεις στα περισσότερα μουσικοκαταστήματα με 30€, είναι περίπου αυτά: http://www.thomann.de/gr/gewa_violinenbogen_44.htm

 

Δύο πράγματα ακόμα:

1. Αν πάρεις ένα καλό τόξο και το προσέχεις δεν χάνει την μεταπωλητική του αξία.  ;)

2. Τα παραπάνω φτηνά δοξάρια θα σου χαλάσουν την τεχνική μακροπρόθεσμα.....  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To άθλημα σοβαρά το βλέπω Ζestair. :D

Όταν λες ότι θα έπρεπε να πάρω καλύτερο δοξάρι για να μην μου καταστρέψει την τεχνική τι εννοείς? ???Χειροποίητα από 1000 ευρώ και πάνω, και από καταστήματα Ελλάδας ή εξωτερικού?

Για τα πιο φθηνά υπάρχει ουσιαστική διαβάθμιση ανάλογα με τις τιμές,δηλαδή  ένα δοξάρι των 300 ευρώ έχει μεγάλη διαφορά από αυτά των 100-150 ευρώ?

Αν όντως υπάρχει διαφορά δεν με πειράζει να δώσω κάτι παραπάνω και να πάω σε κάτι καλύτερο.Αν είναι πολύ μικρές οι διαφορές τότε μάλλον καλύτερα είναι να πάρω ένα  σαν αυτά που πρότεινες και να μαζέψω χρήματα για χειροποίητο(να έχει βελτιωθεί και το επίπεδό μου εν τω μεταξύ) ::)...Εσύ τι λές?

Σίγουρα πάντως θα πάρω κάποιο δοξάρι άμεσα γιατί δεν αξίζει τον κόπο να δώσω χρήματα για να αλλάξω τρίχες σε αυτό που έχω τώρα.Προτιμώ να δοκιμάσω μήπως μου βγει καλύτερο ένα άλλο είτε φθηνό είτε πιο ακριβό.Απλά φοβάμαι ότι αν πάω να δώσω  τώρα πολλά χρήματα μήπως βοηθήσω έναν μαγαζάτορα να ξεφορτωθεί ένα από τα χειρότερα δοξάρια του καταστήματος αφού ακόμα δεν έχω εμπεδώσει τα βασικά είδη δοξαριάς και δεν θα μπορώ να αξιολογήσω σωστά.. :'(   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ τι λές?

 

Είπα παραπάνω.  :P

Αυτά που σου πρότεινα είναι μια χαρά για τα λεφτά τους.

Μπορεί ένα τόξο των 50€ να είναι καλύτερο από ένα των 300€. Είναι κάπως υποκειμενικά τα πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα παραπάνω.  :P

 

OK,απλώς νόμισα ότι σε περιόρισα στις προτάσεις σου ;D 8)

 

Αυτά που σου πρότεινα είναι μια χαρά για τα λεφτά τους.

 

Αυτά που μου πρότεινες από το Τhomann τι διαφορά έχουν μεταξύ τους(34v σχετικά με 36v)?

Στην ουσία είναι φθηνά δοξάρια με καλές τρίχες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK,απλώς νόμισα ότι σε περιόρισα στις προτάσεις σου ;D 8)?

Μην στενοχωριέσαι..

 

Αυτά που μου πρότεινες από το Τhomann τι διαφορά έχουν μεταξύ τους(34v σχετικά με 36v)?

 

Δεν ξέρω.

 

Στην ουσία είναι φθηνά δοξάρια με καλές τρίχες?

 

[shadow=red,left]Όχι,είναι πανάκριβα δοξάρια με μετα(/εγ)χ(/ψ)ειρισμένες τρίχες.  :-*[/shadow]

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

[shadow=red,left]Όχι,είναι πανάκριβα δοξάρια με μετα(/εγ)χ(/ψ)ειρισμένες τρίχες.  :-*[/shadow]

 

Καλό :D ;D ;D ;D;D

 

 

και πάλι ευχαριστώ που ασχολήθηκες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[shadow=red,left]Όχι,είναι πανάκριβα δοξάρια με μετα(/εγ)χ(/ψ)ειρισμένες τρίχες.  :-*[/shadow]

 

 

Καλό :D ;D ;D ;D;D

 

 

και πάλι ευχαριστώ που ασχολήθηκες :)

 

Να ΄σαι καλά, καλό ψάξιμο, κι ό,τι θες μην διστάσεις να ξαναρωτήσεις!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Να μπω και εγώ στην συζήτηση;; Σκέφτομαι να το αρχίσω. Προέκυψε λίγο έξτρα cash και με τρέλαινε ανέκαθεν το υπέροχο αυτό όργανο. Μην μου γκρινιάξετε, κανένα noname θα πάρω αρχικά.. Τι άλλα πρέπει να ξέρω;; Σημαντικά. π.χ. για βερνίκια, κάποιο βιβλίο - μέθοδο κλπ.. και χωρίς δάσκαλο φυσικά.

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου