Προς το περιεχόμενο

Δείγματα Πιάνου για Hardware Synth


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

Αναζητώ κάποια βιβλιοθήκη δειγμάτων πιάνου σε μορφή ευανάγνωστη από hardware synth.

 

Συγκεκριμένα, ψάχνω καλά πιάνα για το Korg Triton Extreme. Έχω βρει αρκετά samples για software samplers όμως είναι αρκετά μεγάλα σε μέγεθος για να μπορέσω να τα στριμώξω στη μνήμη 96ΜΒ που διαθέτει το Extreme χωρίς να χαλάσει η ποιότητα τους.

 

Γνωρίζει κάποιος κάτι πάνω στο θέμα;

 

Προτιμούνται δείγματα σε μορφές ΑΚΑΙ, wav, aiff ή το ιδανικό Korg και όχι τεράστια σε μέγεθος ώστε να δεσμεύεται όλη η ram για έναν ήχο πιάνου.

 

*** Αν ζητήσω δείγματα πιάνου με μέγιστο μέγεθος 8ΜΒ, ώστε να τα φορτώσω στο sampler του Trinity θα φανω γελοίος;;  ;D ;D***

 

***Δεν αναζητάω το τέλειο πιάνο, απλά κάτι που να ακούγεται αξιοπρεπώς. Κάτι πολύ καλύτερο από τα πιάνα της Korg***

 

***Δεν ψάχνω απαραίτητα κάτι δωρεάν στο Internet, ακόμα και αν υπάρχει υλικό σε κατάστημα είμαι διατεθιμένος να το αγοράσω***

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα ήδη υπάρχοντα σε ικανοποιούν , μπορείς να κάνεις το εξής. Π.χ Έχεις δείγματα σε μορφη wav., τα οποία έχουν ονομαστεί το καθένα ανάλογα με την νότα του c#4, d5, κ.λ.π

 

Θεωρώντας απο τα συμφραζόμενά σου οτι ξέρεις την διαδικασία να φτιάξεις multisample, φτιάξε ένα νέο multisample χώρισε το σε parts ευρους των 3 ημιτονίων.

 

Στην αρχή του κάθε part, βάλε το αντιστοιχο Sample, στο αντίστοιχο πλήκτρο τονικά,

 

Ετσι ουσιαστικά θα σου κάνει pitch shift ανα 3 ημιτόνια,

 

Το Multisample σου δεν θα έχει μεγεθος πάνω απο 32 mb και η ποιότητα θα είναι η ίδια, γιατι αν κρατάμε διάστημα 3 ημιτονίων το πολύ, δεν αλλοιώνεται to sample σε σχεση με το pitch και το time, μη αποδεκτά.

 

Μετά πάς στα ήδη υπάρχοντα πιάνα του triton και που έχουν ρυθμίσεις για πιάνο , και αλλάζεις τα oschillator σε ram και περνας τα νέα multisample.

 

Αν δεν τα καταφέρεις, ο Korg Nikos θα σου δώσει αυτά που έχει φτιάξει αυτός, αλλιώς θα ξεθάψω τα πιάνα που έχω φτιάξει εγώ, και μάλιστα γαιδουριά μου γιατι ήθελα καιρό να κανω upload πιανα που έχω φτιάξει με multisample για την σειρά τρίτον και δεν το έκανα ποτέ, γιατι είμαι τεμπέλης, και παίζω στο pc ολο ραλλάκια τελευταία αντί να κάνω κάτι δημιουργικό, και να τα μοιραστώ με τους φίλους μου tritonades του θεικού noiz

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζω Dirt(εχω φάει τρελο κόλλημα το τελευταίο διμηνο), need for speed pro, και για ξεκάρφωμα, bf 2, φανατικά.

 

Θα τα ανεβάσω με την πρώτη ευκαιρία, και αυτό είναι δεσμευση, προς διάθεση.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ cos_dr...

 

Η Διαδικασία που μου περιέγραψες είναι κάτι που είχα σκεφτεί να κάνω και με άλλα multisamples για εξοικονόμιση χώρου στη Ram.

 

Θα προτιμούσα να βρώ κάποια samples έτοιμα γιατί λόγω περιορισμένου χρόνου ίσως να μου πάρει καιρό να τελειώσω το mapping για τα δείγματα.

 

Θα ψάξω μήπως καταφέρω να βρώ κάτι σε akai και για ότι νέοτερο σας κρατάω ενήμερους....

 

Y.Γ: Όσο για τα πιάνα που έχει φτιάξει ο korg_nikos μόνο για τεμπάρισμα σε πανηγύρια θα είναι.  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ κι εγώ!!! Όλους σας ευχαριστώ!!!

 

Μπορείς να το κάνεις αν το split του κάθε sample είναι 5 ημιτόνια , να βάλεις το original sample στο 3ο, οπότε το shifr θα γίνεται μπροστά και πίσω ανα δύο ημιτόνια.

 

Αυτό είναι ακόμα καλύτερο γιατι ίσως στα 3 ημιτόνια μπροστά , το τρίτο να φευγει λίγο , εξαρτάται και απο το sample.

 

Προτίμησε το 5 ημιτονια και το 3ο να είναι το original

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Y.Γ: Όσο για τα πιάνα που έχει φτιάξει ο korg_nikos μόνο για τεμπάρισμα σε πανηγύρια θα είναι.  ;D ;D ;D

Τον κακό σου τον καιρό!!!!!!!!! :P :P :P :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου