Προς το περιεχόμενο

Το Θολωμένο μου Μυαλό - Λάππας Αθανάσιος (πρόχειρη ηχογ


Ektellion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόχειρη ηχογράφηση απο αυτό το κλασικό και πρόσφατα για μένα αγαπημένο τραγούδι. Μόλις το έβγαλα και είπα να το μοιραστώ μαζί σας... αν κάποιος θέλει tab μπορώ να το βγάλω. Χαίρετε και καλό υπόλοιπο Κυριακής : )

[soundcloud]

[/soundcloud]

to_8olwmeno_moy_mualo_1.mp3

den einai skies oi ouranoi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόχειρη ηχογράφηση απο αυτό το κλασικό και πρόσφατα για μένα αγαπημένο τραγούδι. Μόλις το έβγαλα και είπα να το μοιραστώ μαζί σας... αν κάποιος θέλει tab μπορώ να το βγάλω. Χαίρετε και καλό υπόλοιπο Κυριακής : )

 

Στην πρωτότυπη εκτέλεση ακούω ένα δυνατό άντρα να απορεί για το ότι (υπό συνθήκες αδιευκρίνιστες) βιώνει μία εκπληκτική και μάλλον προσωρινή σύγχυση. Από την ένταση της φωνής του συμπεραίνει κανείς ότι σύντομα θα συνέλθει, ξέροντας πλέον ότι μπορεί να διαφύγει από αυτό το χάλι, άν και όταν ξανασυμβεί.

 

Στη δική σου εκτέλεση, ακούω έναν παραιτημένο τύπο που ίσως ποτέ δεν είχε επίγνωση άλλης καταστάσεως. Ο τόνος μου θύμισε "Αγώνες της Κέρκυρας". Συγκεκριμένα έναν τραγουδοποιό που είχε γράψει ένα τραγούδι για τα δικαστήρια που τότε βρισκόντουσαν στην οδό Σανταρόζα, στο Κέντρο της Άθήνας. Πολύ γιρλάντα, λιγοστό σθένος και τελικά ένα "δε βαριέσαι" βγαίνει από την ερμηνεία.

 

Πιστεύω ότι - αν είναι να έχεις αυτό το ύφος - θα ήταν προτιμότερο να διερευνήσεις άλλου τύπου ρεπερτόριο.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως σε αυτή τη τονικότητα δε σου βγαίνει, είναι πολύ χαμηλά για τη φωνή σου. Αυτό είναι μάλλον πιο "επείγον" από τους προβληματισμούς του Trolley για το ύφος (τους οποίους κι εγώ θεωρώ εύστοχους, άλλο που ήμουν αγέννητος στους Αγώνες της Κέρκυρας οπότε μόνο εξ αντανακλάσεως καταλαβαίνω  :) :) :)).

Δες αν μπορείς να το μεταφέρεις (κιθαριστικά) σε μια περιοχή πιο κατάλληλη για τη φωνή σου. Τότε βλέπεις τα υπόλοιπα.

 

Εν ολίγοις: δεν ήταν κακό, καθόλου, απλά θέλει κι άλλο παίδεμα.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου