Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτές modelling και OD - DIST πετάλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσχάτως αγόρασα έναν blackstar silverline 20W για καθημερινή μελέτη στο σπίτι και μικρές "σπιτικες" πρόβες όπου οι εντάσεις είναι πρόβλημα μέσα στον αστικό ιστό και ειδικά διαμέρισμα με ξυλινο δάπεδο. Είναι ο πρώτος modelling ενισχυτής που αποκτώ. Είμαι πολύ ευχαριστημένος απο την απόδοσή του ως προς την επιθυμητή χρήση αλλά διαπίστωσα ότι ενώ καρφί τα κάνει σχεδόν όλα, όταν αποπειράθηκα να συνδέσω την πεταλιέρα μου μπροστά του, τα OD και DIST πετάλια δεν δουλευαν όπως πρέπει. Δηλαδή τα πετάλια δουλευαν αλλά ο ήχος ήταν απαίσιος... Προσπαθούσα να θυμηθώ παλιότερα που είχα παίξει σε έναν line 6 αν είχα αντιμετωπισει το ίδιο θέμα, αλλά θυμαμαι οτι ειχε λειτουργησει απροβλημάτιστα. 

 

Σε μια αναζήτηση στα διεθνη φόρα για παρομοιο πρόβλημα βρήκα ένα θεμα που είχε παρει απαντήσεις ότι η κατάσταση ειναι random. Κάποιοι ενισχυτες δουλεύουν καλα με πεταλια και καποιοι όχι. Εντάξει ο ενισχυτής έχει τα παντα πάνω, αλλα θα προτιμουσα να αλλάζω ήχους με τα πόδια παρά να γυρνάω knobs.

 

Εχει κανεις αντιστοιχη εμπειρία?

Επεξεργασμένο από Shelter

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Shelter changed the title to Ενισχυτές modeling και OD - DIST πετάλια
  • Moderator
5 λεπτά πριν, Shelter είπε

 

 

Εχει κανεις αντιστοιχη εμπειρία?

Kανενα πετάλι μου δεν ακούγεται καλά σε modelling ενισχυτή. 

  • Λυπάμαι 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σε καταλαβαίνω, είναι όντως random με digital ενισχυτές.

 

Δεν παίρνεις κατι τέτοιο για να μην παιδεύεσαι στο πάνελ του ενισχυτή;

https://blackstaramps.com/product/silverline-footswitch-fs-10/?product_id=872

  • Ευχαριστώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Σε καταλαβαίνω, είναι όντως random με digital ενισχυτές.

 

Δεν παίρνεις κατι τέτοιο για να μην παιδεύεσαι στο πάνελ του ενισχυτή;

https://blackstaramps.com/product/silverline-footswitch-fs-10/?product_id=872

Δεν εχεις αδικο Bill... μάλλον προς τα εκει θα παω.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Shelter changed the title to Ενισχυτές modelling και OD - DIST πετάλια

Συνήθως σε κάτι τέτοια το θέμα έχει να κάνει με το level στην έξοδο της πεταλιέρας.

Δίνει σήμα περισσότερο σε preamp (line) level, παρά σε instrument level.

Δεν έχει καμια ρύθμιση εκεί η πεταλιέρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Aν είχε FX loop ίσως θα μπορούσες να δοκιμάσεις τα πετάλια σου, αλλά νομίζω ο συγκεκριμένος δεν έχει και για μένα είναι μεγάλο μείον αυτό. Νομίζω ότι είναι το No1 must have σε πολυκάναλο ενισχυτή.

 

Τώρα από το input ο ενισχυτής περιμένει να δει σήμα σε στάθμη μαγνητών κιθάρας για να λειτουργήσουν σωστά τα μπλιμπλίκια του. Οπότε αν του βάλεις δύσκολα εκεί "βραχυκυκλώνει" 🙂

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kpeyos είπε

Aν είχε FX loop ίσως θα μπορούσες να δοκιμάσεις τα πετάλια σου, αλλά νομίζω ο συγκεκριμένος δεν έχει και για μένα είναι μεγάλο μείον αυτό. Νομίζω ότι είναι το No1 must have σε πολυκάναλο ενισχυτή.

Δεν εχει δυστυχώς.

3 λεπτά πριν, mkm είπε

Συνήθως σε κάτι τέτοια το θέμα έχει να κάνει με το level στην έξοδο της πεταλιέρας.

Δίνει σήμα περισσότερο σε preamp (line) level, παρά σε instrument level.

Δεν έχει καμια ρύθμιση εκεί η πεταλιέρα?

Όχι δυστυχώς δεν ειναι multieffect αλλά board με όλα τα πετάλια πανω στη σειρα. (Αν εχω καταλάβει σωστά τι λες).

  • Like 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπορείς να κάνεις μια δοκιμή με τα level των πεταλιών ξεκινώντας από πολύ χαμηλά μπας και...

 

H λογική πάντως της επιλογής ενός σύγχρονου modelling platform είναι ότι θα τα κάνεις όλα μέσα από αυτό. Αν θέλει κάποιος να χρησιμοποιεί την πεταλιέρα του, υπάρχουν πολλές άλλες λύσεις.

 

Παλιότεροι modelling amps όπως οι Tech 21 έπαιρναν καλά τα πετάλια. Πολλοί παλιοί solid state amps επίσης, πχ Randall, Peavey, Marshall (με σειρά προτεραιότητας) ήταν πολύ αξιοπρεπείς ως pedal platforms.

 

Σήμερα βέβαια έχουμε και τις λύσεις των λαμπάτων 1w, των attenuators και των cab modelers που συνδέονται με PC ή και των plugins (πχ το Cory Wong της Neural DSP εγώ τo χρησιμοποιώ και ως pedal platform). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το δοκιμάσω. Απλά κάποια στιγμή σκέφτηκα σε ένα μικρό live με χαμηλές ηχητικες απαιτήσεις μήπως τον έπαιρνα μαζι για να γλιτωσω βάρος. Τελικά δε χρειάστηκε γιατι υπήρξε backline αλλά επειδη εκανα τη δοκιμη γεννηθηκε η απορία. Ξεκινώ με αυτό με τις σταθμες. Αν δε δουλεψει μαλλον θα κοιταξω το controller του Bill. Με τα plug ins δουλεύει το κολπο αλλά μονο για το σπιτι δεν παει σε κατι πιο πολύπλοκο το μυαλο μου.

  • Like 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου