Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτές modelling και OD - DIST πετάλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
3 λεπτά πριν, Shelter είπε

Με τα plug ins δουλεύει το κολπο αλλά μονο για το σπιτι δεν παει σε κατι πιο πολύπλοκο το μυαλο μου.

Ναι για το σπίτι έγραφα κι εγώ γιατί οι περισσότεροι εκεί τα χρησιμοποιούν. 

 

Και η πεταλιέρα του πανάκριβη...Τόσο έχει στις αγγελίες ένας Fender Champion 40...

 

 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, kpeyos είπε

το Cory Wong της Neural DSP εγώ τo χρησιμοποιώ και ως pedal platform)

Έχει ωραία πετάλια πάντως αυτό. Το tube screamer του είναι ειδικά πολύ δυνατο, όπως και το delay και το reverb

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 ώρες πριν, Nekkon είπε

Έχει ωραία πετάλια πάντως αυτό. Το tube screamer του είναι ειδικά πολύ δυνατο, όπως και το delay και το reverb

Τα time based fx του είναι πάρα πολύ καλά και έτσι κι αλλιώς digital έχω και στην πεταλιερα (eventide h9).

 

Τα πετάλια του για τη βρωμιά είναι οκ, όπως και οι ενισχυτές του αλλά προτιμώ τα δικά μου. Νιώθω μια διαφορά στην απόκριση που δικαιολογεί τα 5 δευτερόλεπτα που χρειάζομαι για να τα συνδέσω 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω ποια πεταλακια έχεις, αλλά μπορείς να δοκιμάσεις ένα πεταλακι overdrive ρυθμισμένο  σαν booster  μπροστά από τον ενισχυτή (με επιλεγμένο ένα high gain μοντέλο στον ενισχυτη), ώστε να οδηγήσεις την προενισχυση με πιο hot σήμα (όπως αν ήθελες να υπεροδηγησεις ένα λαμπατο ενισχυτη). Συνήθως το gain στους ενισχυτές (λαμπατους η modeling) το ρυθμίζω στο 6/10 (εκεί βρίσκεται το sweet spot, εξαρτάται τον ενισχυτή βέβαια), παραπάνω gain και αρχίζει και "λασπωνει" ο ήχος - χάνεται το definition...

 

Αν τώρα το distortion το παίρνεις από τα πεταλακια σου σε καθαρό κανάλι ενισχυτή, τότε είναι πιο "δύσκολα" τα ταιριάσματα με τους modeling ενισχυτές imho. Ίσως σε αυτή την περίπτωση να ήταν καλύτερο να τα συνδέσεις απευθείας στο τελικό (μέσω effects return) - παρακάμπτοντας έτσι και την ad/da μετατροπή της modeling προενισχυσης του ενισχυτή.

  • Like 1
  • Λυπάμαι 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kosthrash είπε

Αν τώρα το distortion το παίρνεις από τα πεταλακια σου σε καθαρό κανάλι ενισχυτή, τότε είναι πιο "δύσκολα" τα ταιριάσματα με τους modeling ενισχυτές imho. Ίσως σε αυτή την περίπτωση να ήταν καλύτερο να τα συνδέσεις απευθείας στο τελικό (μέσω effects return) - παρακάμπτοντας έτσι και την ad/da μετατροπή της modeling προενισχυσης του ενισχυτή.

Είμαι σε αυτή την περίπτωση γιατι συνήθως παίζω καθαρός ή στα όρια του καθαρού. Δυστυχώς όπως έγραψα ο ενισχυτής δεν έχει effects return.

 

Το δοκίμασα και με πολύ ελάχιστο gain δηλαδή φάση 1-1,5 και δεν δουλεψε. Με το που πατας το διακοπτη ειναι σα να κανει ενα βυθισμα ο ήχος ολου του ενισχυτη. Αλλά ο σκοπός δεν ειναι να το χρησιμοποιήσω σαν clean boost. Αλλά σαν crunchy overdrive.

Επεξεργασμένο από Shelter

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Shelter είπε

Είμαι σε αυτή την περίπτωση γιατι συνήθως παίζω καθαρός ή στα όρια του καθαρού. Δυστυχώς όπως έγραψα ο ενισχυτής δεν έχει effects return.

 

Το δοκίμασα και με πολύ ελάχιστο gain δηλαδή φάση 1-1,5 και δεν δουλεψε. Με το που πατας το διακοπτη ειναι σα να κανει ενα βυθισμα ο ήχος ολου του ενισχυτη. Αλλά ο σκοπός δεν ειναι να το χρησιμοποιήσω σαν clean boost. Αλλά σαν crunchy overdrive.

Χωρίς να είναι ιδανική λύση, νομίζω ότι ο ενισχυτής σου έχει line in που περνάει κατευθείαν στον τελικό (κάτι σαν effects return), όποτε δοκίμασε να συνδέσεις το πετάλι σου (αλήθεια ποιο είναι; ) εκεί - προσοχή γιατί η ένταση θα ρυθμίζεται πλέον από το αντίστοιχο ρυθμιστικό στο πεταλακι... Στην ουσία θα παίζεις με την προενισχυση του πεταλιου.

Επεξεργασμένο από kosthrash
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, kosthrash είπε

Χωρίς να είναι ιδανική λύση, νομίζω ότι ο ενισχυτής σου έχει line in που περνάει κατευθείαν στον τελικό (κάτι σαν effects return)

Τώρα γύρισα σπίτι. Εχει μια είσοδο που γράφει mp3/line in με mini jack. Για αυτή λες? Θα ψαξω να βρώ αντάπτορα να δοκιμάσω.

  • Like 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου