Προς το περιεχόμενο

vola (χαζοβιολα;)


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Σπαω το κεφαλι μου να καταλαβω τι πουλάει η vola. Λίγο Ibanez, λίγο carvin, λίγο suhr, λιγο musicman, λίγο στραβες strat και τελε.

 

Μη παρεξηγηθώ, δεν εχω προβλημα με τον ανταγωνισμό στις κιθαρες. Ισα ισα είναι καλό ξυπνητήρι για τις εταιρείες δεινόσαυρους. Απλα δε βλέπω την πρωτοτυπία. 

Επεξεργασμένο από otto##
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, otto## είπε

Ναι αλλά γιατί να πάρεις vola? Όσο και να χει.

 

Μπορεί να έχεις "βαρεθεί" τις mainstream μάρκες τύπου Fender-Ibanez-Musicman και να θες κάτι διαφορετικό. 

 

Εκεί πατάνε εταιρίες όπως η Vola, o Kiesel, η Mayones, κλπ.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, BillTrantos said:

 

Μπορεί να έχεις "βαρεθεί" τις mainstream μάρκες τύπου Fender-Ibanez-Musicman και να θες κάτι διαφορετικό. 

 

Εκεί πατάνε εταιρίες όπως η Vola, o Kiesel, η Mayones, κλπ.

Ναι βρε πουλάκι μου αλλα τι διαφορετικό πουλάει από αυτες που αναφέρεις περα από το πιθανό hype των ytbers; φαίνονται καλοφτιαγμένα όργανα αλλα αμφιβάλλω οτι είναι περισσότερο από τις mayones. 

 

Εννοώ, δε βλέπω καμια καινοτομία. Βλέπω ολα τα γνωστά σχήματα σε λίγο στραπατσαρισμενη φάση. Γιατι το 2020 να πουλάει κάποιος ακομα μια τελε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
10 λεπτά πριν, otto## είπε

Ναι βρε πουλάκι μου αλλα τι διαφορετικό πουλάει από αυτες που αναφέρεις περα από το πιθανό hype των ytbers; φαίνονται καλοφτιαγμένα όργανα αλλα αμφιβάλλω οτι είναι περισσότερο από τις mayones. 

 

Εννοώ, δε βλέπω καμια καινοτομία. Βλέπω ολα τα γνωστά σχήματα σε λίγο στραπατσαρισμενη φάση. Γιατι το 2020 να πουλάει κάποιος ακομα μια τελε;

 

Αν βρεις Fender μαζικής παραγωγής με τέτοιο contour cut, vintage bridge και 12άρι Radius ταυτόχρονα στείλε μου τη να την πάρω. 🤤

xkl81ag7cpyjtz8kq04g.jpg

 

Η συγκεκριμένη μάρκα είναι σε τιμές Fender USA και έχει specs που μπορείς να βρεις μόνο σε custom shop όργανα. Τώρα το αν το design είναι ωραίο, είναι καθαρά υποκειμενικό. Εμένα μ'αρέσει, όπως μ'αρέσει και η "tele" του Strandberg.

 

Αποτέλεσμα εικόνας για strandberg telecaster

Επεξεργασμένο από BillTrantos
  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, BillTrantos said:

 

Αν βρεις Fender μαζικής παραγωγής με τέτοιο contour cut, vintage bridge και 12άρι Radius ταυτόχρονα στείλε μου τη να την πάρω. 🤤

xkl81ag7cpyjtz8kq04g.jpg

 

Η συγκεκριμένη μάρκα είναι σε τιμές Fender USA και έχει specs που μπορείς να βρεις μόνο σε custom shop όργανα. Τώρα το αν το design είναι ωραίο, είναι καθαρά υποκειμενικό. Εμένα μ'αρέσει, όπως μ'αρέσει και η "tele" του Strandberg.

 

Αποτέλεσμα εικόνας για strandberg telecaster

Δλδ εσενα σου αρέσει αυτή η τελε; 

 

Νομίζω ότι πλέον ολα τα οργανα έχουν γίνει εξαιρετικά αξιοπιστα οποτε δεν αρκεί να προσφέρει μια μαρκα καποια premium features. Δε βλέπω καμια ουσιαστική καινοτομία ή έστω κάποιο καλό design. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
12 λεπτά πριν, otto## είπε

Δλδ εσενα σου αρέσει αυτή η τελε; 

 

Νομίζω ότι πλέον ολα τα οργανα έχουν γίνει εξαιρετικά αξιοπιστα οποτε δεν αρκεί να προσφέρει μια μαρκα καποια premium features. Δε βλέπω καμια ουσιαστική καινοτομία ή έστω κάποιο καλό design. 

 

Αυτή ακριβώς είναι η Tele μου, για να μην παρεξηγηθώ. Vintage specs παντού αν εξαιρέσεις το C shape neck και το 9.5 radius. Καμία Fender δεν έχει ακριβώς αυτά τα specs, οπότε ήταν μονόδρομος. Το ότι παίζει καλύτερα από όσες Fender μεταξύ 500ε-1200ε δοκίμασα είναι άσχετο. 😅

Αποτέλεσμα εικόνας για tokai tte50 reverb

 

Ναι αυτές που σου έστειλα μ'αρέσουν πολύ, μακάρι να μπορούσα να τις πληρώσω.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, BillTrantos said:

 

Αυτή ακριβώς είναι η Tele μου, για να μην παρεξηγηθώ. Vintage specs παντού αν εξαιρέσεις το C shape neck και το 9.5 radius. Καμία Fender δεν έχει ακριβώς αυτά τα specs, οπότε ήταν μονόδρομος. Το ότι παίζει καλύτερα από όσες Fender μεταξύ 500ε-1200ε δοκίμασα είναι άσχετο. 😅

Αποτέλεσμα εικόνας για tokai tte50 reverb

 

Ναι αυτές που σου έστειλα μ'αρέσουν πολύ, μακάρι να μπορούσα να τις πληρώσω.

εισαι με τα καλα σου; η δική, την οποία θυμάμαι, είναι μακράν ομορφότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, otto## είπε

εισαι με τα καλα σου; η δική, την οποία θυμάμαι, είναι μακράν ομορφότερη.

 

Εντάξει η εμφάνιση είναι κάτι υποκειμενικό. Θέλω να πω πως δε χρειάζεται να προσφέρουν κάτι εντελώς πρωτότυπο, αν δίνουν specs που δε βρίσκεις σε Fender, αυτόματα γίνονται πολύ πειστικές επιλογές.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου