Προς το περιεχόμενο

Γιατί μικροφωνίζει η κιθάρα μου?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όποιος βρει τη λύση θα με σώσει ρε παίδες!

Έχω μια Epiphone Standard Plus την οποία σε όποιο ενισχυτη κ να την βάλω αν δυναμωσω λιγο την ενταση βγαινει ενας απαισιος εκνευριστικος ηχος! Ενα σφυριγμα που σου τρυπαει τα αυτια! Οταν απομακρυνθω αρκετα απο τον ενισχυτη δεν το κανει. Εχω και μια Fender Strato Mexican η οποια δεν το κανει καθολου.

Τι μπορω να κανω για να απαλλαγω απ αυτο το μαρτυριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να τσεκαρεις τους μαγνητες σου μαλλον θελουν κερωμα ή αν εχουν καπακια εχουν ξεκολησει και "παιζουν".

 

το κερωμα δεν ειναι βεβαια μερος του σετ απ και δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο να το κανεις,καλυτερα να βαλεις καλυτερους μαγνητες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μπερδευεσαι. Οχι το σεταπ δεν θα βοηθησει.....(εκτος και αν οι μαγνητες σου ειναι ρυθμισμενοι παρα πολυ κοντα στις χορδες.....σε αυτη την περιπτωση χαμηλωσε τους).

 

Αν εισαι ευχαριστημενος απο τον ηχο των μαγνητων σου τοτε φροντισε να τους κερωσεις (http://www.guitarnuts.com/technical/electrical/index.php) και  στην περιπτωση που ειναι covered ελεγξε και κερωσε και το καπακι.....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μαγνητες ειναι σε φυσιολογικη θεση. Ουτε πολυ πανω ουτε κατω. Πολυ πιθανων να ειναι αυτο που λετε, να θελει δηλαδη κερωμα.

Θα πρεπει να βγαλω τα καπακια και να κερωσω τους μαγνητες?

Το link που μου δωσες φιλε μου πολυ χρησιμο!

Thanx!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερα να βαλεις καλυτερους μαγνητες.

 

και τι γίνετε αν η κιθάρα αρχίσει να σφυρίζει με "καλούς" μαγνήτες (emg 81/85)

ενώ με τους "κακούς" (stock ibanez PSND1,PSND2) δεν σφύριζε;  ???

 

(τον 85 τον εβαλα neck και είναι πολύ κάτω απ τις χορδές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοητε πως μπορεις να τους κερωσεις και με το καπακι τους επανω(χωρις να βγει)

 

εγω το εχω κανει ηδη σε 4-5 και κερωθηκαν μια χαρα.

 

απλα πρεπει να ξερεις τι να κανεις και πως.

 

υπαρχουν καποιες πολυ σημαντικες μικρες λεπτομεριες που πρεπει να ξερεις για το κερωμα που παροτι μπορει να μην ειναι καθολου δυσκολο να γινει,χαλαρα μπορεις να μην καταφερεις τιποτα η ακομη να κανεις και ζημια!!

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Και ιδού η σωστή απάντηση στην ερώτηση σου: Συνήθως οι απλοί μονοί μαγνήτες και κυρίως ο κάτω (ο πρώτος) δημιουργούν το πρόβλημα. Οι μονοί μαγνήτες είναι περισσότερο επιρεπείς σε τέτοια προβλήματα, σε hi gain καταστάσεις, (πολύ drive, ή πολλά gain). Ενας τρόπος να εντοπίσεις το πρόβλημα καλύτερα, είναι την στιγμή που συμβαίνει, να δοκιμάσεις με τον διακόπτη θέσεων των μαγνητών αν σε κάποια θέση εξαλείφεται ή μειώνεται το πρόβλημα. Έτσι θα βρείς ποιός μαγνήτης είναι ο "δύσκολος". Επειτα, υπάρχει μία τεχνική που επιφέρει εξαιρετικά αποτελέσματα. Πρέπει να βγεί ο μαγνήτης από το σκάφος (καλύτερα μιά και μιά όλοι βέβαια) και στήν θέση του, στο κούφωμα του σκάφους, να περάσεις να το "ντύσεις" εσωτερικά με φύλλο χαλκού. Αυτό είναι λεπτό και εύπλαστο (λίγο πιο σκληρό από αλουμινόχαρτο). Δημιουργεί εξαιρετική μόνωση από τις τριγύρω παρεμβολές. Ο χαλκός αυτός θα πρέπει να συνδεθεί με την γείωση του μαγνήτη, αλλά να προσέξεις ώστε τα υπόλοιπα καλώδια να μην τον ακουμπάνε, ούτε βέβαια και ο ίδιος ο μαγνήτης σε κάποιο μεταλικό του σημείο. Επίσεις θα πρέπει να αποφεύγονται δια ροπάλου τα "στριφογυριστά" και ελαστικά καλώδια σύνδεσης της κιθάρας με τον ενισχυτή. Δημιουργόυν τέτοια φαινόμενα "πηνίωσης" που μέχρι και ραδιόφωνο μπορείς να "πιάσεις" και να ακούσεις από τον ενισχυτή. Και καθώς τεντώνωνται και "ανοίγουν" ή "κλείνουν" μεταβάλουν συνεχώς την συμπεριφορά τους.... Αυτά.

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ κερί έπεσε ρε παίδες.

 

μήπως ο πιό αρμόδιος να απαντήσει είναι η ..... madam tiseaux ???  ;D

 

δραστική λύση: πάρε μια gibson  ;)

 

επί του θέματος, συμφωνώ με τον SF, βάλε 2 Duncans στην κιθάρα και θα είσαι ΟΚ.

Ε = mc^2 = Fb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου