Προς το περιεχόμενο

scsi για kurzweil k2600


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σε ολους! εχω ενα kurzweil k2600 και επιτελους αποφασισα να ασχοληθω σοβαρα με αυτο.θα αγορασω συντομα την sample memory των 128 mb και θα ηθελα τη βοηθεια σας στο εξης ερωτημα:scsi zip ή scsi cd-rom;ποσο θα μου στοιχισει το καθενα;και ποια ειναι συμβατα με το οργανο;

επισης απ'οτι εχω καταλαβει ειναι και λιγο δυσευρετα πλεον.που να απευθυνθω στην ελλαδα;αν δεν υπαρχουν εδω ή ειναι πολυ ακριβα, σας παρακαλω να μου υποδειξετε μαγαζι του εξωτερικου.ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως ηρθες.

Θα παρεις scsi cd rom και θα βαλεις και εσωτερικο σκληρο δισκο.

Σκαζι Cdrom θα παρεις απο τον Παναγιωτη Τερζη τηλ.2104833722. Ειναι στο Μοσχατο. Θα του ζητησεις ενα scsi cdrom εξωτερικο και ενα καλωδιο νομιζω 50 σε 25 pin(και τα δυο θα σου πανε +- 100 euro)..

Για τον εσωτερικο σκληρο θα χρειαστεις μια εσωτερικη βαση απο το Bon Studio και λεπτομεριες για τον σκληρο θα σου πω αργοτερα.

 

Σε οτι μπορω να σε βοηθησω, ειμαι διαθεσιμος(ψαξε και στα θεματα των keyboards του noiz) εχω ανοιξει ενα για συζητηση περι kurzweil. Ρωτα οτι θες απο εκει.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok.ευχαριστω πολυ.τον σκληρο τί θα τον χρειαστω;ειναι απαραιτητο να αποθηκευω εκει τα δειγματά;αφου ουτως ή αλλως η sample memory ειναι πτητικη και τα δειγματα χανονται οταν κλεισεις το οργανο.να υποθεσω οτι ειναι για λογους ευκολιας, για να μην κουβαλαω συνεχεια το cd-rom;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες στο www.midiclub.gr.Αυτος που το εχει ονομαζεται Ντινος Γεωργουντζος και απο οσο γνωριζω ειναι ο μονος Ελληνας που ειναι επισημος sound designer της kurzweil.Οτι εχει σχεση με αυτα τα υπεροχα μηχανηματα το κατεχει και επισης πουλαει σκληρους οι οποιοι ειναι γεματοι samples!To σημαντικοτερο ειναι οτι μπορει να σε βοηθησει στο να κατανοησεις τον τροπο λειτουργιας του μηχανηματος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να υποθεσω οτι ειναι για λογους ευκολιας, για να μην κουβαλαω συνεχεια το cd-rom;

Και γι'αυτο αλλα και για να κανεις sampling και ram tracks εαν εχεις την sampling option.

Παντως για παραπανω πληροφοριες πιστευω και εγω οτι ο Ντινος ειναι THE BEST. Αλλωστε και εγω απο εκει πηρα το Κ2661 και αυτος με εκανε φανατικο Kurzweilακια !

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sampling option δεν εχω και μαλλον δεν θα την αγορασω ποτε γιατι η δειγματοληψια μου φαινεται πολυ ψιλα γραμματα.θα το χρησιμοποιησω σαν sample playback ως επι το πλειστον.παντως νομιζω οτι στο θεμα της τιμης κανεις λαθος.το scsi cdrom πρεπει να εχει κοντα στα 250-300 ευρω.εισαι σιγουρος οτι εχει κοντα στα 100;εχεις αγορασει δηλαδη απο τον Τερζη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παρει περιπου ενα χρονο πριν απο εκει με 90κατι euro. Παντως και ο σκληρος χρειαζεται και θα το καταλαβεις οταν αρχισεις να φτιαχνεις τους δικους σου ηχους και τα δικα σου τραγουδια. Δεν μπορεις να εισαι συνεχεια με το cd rom. Οταν διαλεξεις τους ηχους που θελεις θα ειναι ωραιο να τους εχεις στον εσωτερικο σκληρο.

Εγω στο K2661 που εχει smartmedia και εχω μια με 128mb θα ηθελα να ειχα και εναν εσωτερικο σκληρο(το Κ2661 δεν παιρνει) ωστε να ειχα μεγαλυτερη παλετα ηχων και δειγματων.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

δυστυχως scsi δεν βρισκω πουθενα!!!βρηκα ενα site στην αμερικη. www.scsiforsamplers.com. να τολμησω;δεν μου φαινονται και πολυ σοβαροι, αφου δεχονται πιστωτικη μονο απο το τηλεφωνο. να στειλω εμβασμα με western union;με τους τελωνειακους ομως;εκτος αν εχει κανενας να προτεινει τιποτα αλλο απο ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου