Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα για αποστολή Sample Midi dump;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα μπορούσε το θέμα να μπεί και στη κατηγορία με τα πισιά αλλά αφορά κυρίως τους πληκτράδες-σαμπλάδες οπότε το βάζω εδώ. Γνωρίζει κάποιος κάποιο δωρεάν πρόγραμμα με το οποίο να μπορούμε να κάνουμε Midi sample dump ΑΠΟ τον υπολογιστή σε σκληρό σάμπλερ;

Π.χ. έχει δοκιμάσει κάποιος το Midi OX για αυτή τη δουλειά, την υποστηρίζει; Έχω και το Sonar 6 studio, ξέρει κάποιος εάν το σοναρ μπορεί να κάνει sample midi dump; Ή έστω κάποιο άλλο πρόγραμμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θεωρητικά - σχεδόν όλα τα προγράμματα που διαβάζουν / γράφουν SysEx μπορούν σε one way mode. Όμως, σε handshake mode ίσως να χρειαστείς κάτι πιο ιδιαίτερο.

 

Λες:

...να μπορούμε να κάνουμε Midi sample dump ΑΠΟ τον υπολογιστή σε σκληρό σάμπλερ...

Συνήθως το sample dump αφορά την μνήμη και όχι τον σκληρό δίσκο, εάν αυτό εννοείς.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες:Συνήθως το sample dump αφορά την μνήμη και όχι τον σκληρό δίσκο, εάν αυτό εννοείς.

 

Τσούκ, δεν εννοώ αυτό, απλώς αντί να γράψω hardware sampler το γράφω στα ελληνικά σκληρό από το hard!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To c6 της elektron ειναι τσαμπα εργαλειακι ακριβως γι'αυτο που θες.

Επισης μεχρι και η εκδοση 2.0 του Recycle οπως και το dsp quattro μπορoυν να κανουν sample dump σε hardware samplers.

Αν εχεις κατι σε πολυ παλιο οπως s900/s950 μπορει να στειλεις samples μεσω db25/serial χωρις midi.

 

edit:Για midi dump μην ξεχασεις οτι πρεπει και το midi in και out σου να ειναι συνδεμενα στον υπολογιστη.

 

Αν μιλαμε για akai sampler μπορω αν θες να σου προτεινω πολλες ακομα λυσεις αν και προσωπικα προτιμω να ηχογραφω κατευθειαν απο τα inputs και να μην λυπαμαι και το gain ειδικα στα drums.

Επισης για διαφορα korg και roland μηχανηματα υπαρχουν και αλλες πιο obscure λυσεις.

 

Τελος,εχε στο νου οτι παιζει ενα καινουριο scsi interface φετος βγηκε οχι το κλασσικο stratos (στα 70€ νομιζω) που κανει για πολλα μηχανηματα και λυνει το θεμα μια και καλη αλλα δεν εχω τωρα link αν σ'ενδιαφερει  πες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα, οπότε το άλλο είναι μαλακό  ;D

 

Ακριβώς έτσι!  8)

 

Αν μιλαμε για akai sampler μπορω αν θες να σου προτεινω πολλες ακομα λυσεις αν και προσωπικα προτιμω να ηχογραφω κατευθειαν απο τα inputs και να μην λυπαμαι και το gain ειδικα στα drums.

Επισης για διαφορα korg και roland μηχανηματα υπαρχουν και αλλες πιο obscure λυσεις.

 

Τελος,εχε στο νου οτι παιζει ενα καινουριο scsi interface φετος βγηκε οχι το κλασσικο stratos (στα 70€ νομιζω) που κανει για πολλα μηχανηματα και λυνει το θεμα μια και καλη αλλα δεν εχω τωρα link αν σ'ενδιαφερει  πες μου.

 

Νομίζω ότι θα ήταν καλά αυτό το νέο σκάζι να το μάθουμε όλοι γενικά, θεωρώ ότι θα ενδιαφέρει αρκετούς εάν όχι πολλούς. Το μηχάνημα μου είναι GEM workstation, δεν είναι Akai.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://imall.iteadstudio.com/scsi2sd.html

 

62.7€ για την ακριβεια!

 

 

http://www.codesrc.com/mediawiki/index.php?title=SCSI2SD

 

Και εδω καποιες παραπανω πληροφοριες.

Γενικα η μικρη μου εμπειρία με περιορισμενα compatibility lists απο μικρα project ειναι οτι πριν αποθαρρυνθει καποιος οτι το μηχανημα του δεν ειναι συμβατο (εκτος αν αυτο επισημαινεται καπου ) θα ηταν καλο να προμηθευτει το προιον και να προσπαθησει ,αφου ενημερωσει πριν τη αγορα και ζητησει την ενδεχομενη βοηθεια απο τον εκαστοτε developer, να το εγκαταστησει γιατι ποτε δεν ξερεις.

 

Καποιες φορες τα περιορισμενα hardware tables ειναι καθαρα λογω ελλειψης υλικου για δοκιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το μηχάνημα μου είναι GEM workstation.

 

τσεκαρε και αυτο αν δεν το εχεις ηδη http://www.uusikaupunki.fi/~patalus/new_stuff/Generalmusic%20S-serie/  τα disk images μπορεις να τα γραψεις κατευθειαν απο ενα pc με το Omniflop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα προτιμούσα με κάποιο τρόπο να συνδέσω το ήδη ενσωματομένο εξωτερικό scsi που έχει επάνω του το όργανο με τον υπολογιστή και να μεταφέρω δεδομένα από το σκληρό του οργάνου στου υπολογιστή, αυτό που ανέρτησες δεν κατάλαβα τί ακριβώς κάνει.

 

τσεκαρε και αυτο αν δεν το εχεις ηδη http://www.uusikaupunki.fi/~patalus/new_stuff/Generalmusic%20S-serie/  τα disk images μπορεις να τα γραψεις κατευθειαν απο ενα pc με το Omniflop.

 

Δυστυχώς δεν έχω το GEM S2-S3, θα τα κατεβάσω αυτά τα αρχεία αν και νομίζω ότι δεν θα καταφέρω κάτι με αυτά αφού ο υπολογιστής μου δεν δέχεται εσωτερικό φλόπυ drive. Ατυχήσαμε. Μήπως γνωρίζεις αν υπάρχουν αντίστοιχα αρχεία και για το GEM SK880 το οποίο κατέχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτιμούσα με κάποιο τρόπο να συνδέσω το ήδη ενσωματομένο εξωτερικό scsi που έχει επάνω του το όργανο με τον υπολογιστή και να μεταφέρω δεδομένα από το σκληρό του οργάνου στου υπολογιστή, αυτό που ανέρτησες δεν κατάλαβα τί ακριβώς κάνει.

 

Aυτο ειναι scsi interface για πολλα sampler που εχουν δυνατοτητα να το χρησιμοποιησουν αλλα δεν το χουν πανω και λυνει τα χερια σε καποιον που δεν θελει να το πληρωσει χρυσο απο ebay κλπ..

Anyways,εσυ αν εχεις ηδη scsi interface εισαι σχεδον ετοιμος χρειαζεσαι απλα μια scsi καρτα ,την κλασσικη adaptec,για τον υπολογιστη σου και ενα καλωδιο που θα μετατρεπει ο,τι connector βγαζει η καρτα σε ο,τι δεχεται το gem σου.

Νομιζω το gem δεχεται 50αρι βυσμα scsi 2 οποτε παρε την adaptec 2940u (αν δεν κανω λαθος) βγαζει και αυτη 50αρι μικρο.

Οι pci scsi κυμαινονται γυρω στα 5-10 ευρω +ο,τι μεταφορικα σου βγουν απο το ebay και το καλωδιο επειδη θες double shielded και οσο πιο ποιοτικο βρεις μπορει να σου ρθει κανα 15-20€.

Μετα ειναι πολυ ευκολο και πολυ γρηγορο να κανεις τη δουλεια σου με το recycle η αλλο προγραμμα.

Αν εισαι σε λαπτοπ υπαρχουν και pcmcia καρτες scsi πολυ αξιοπιστες αλλα πρεπει να εισαι τυχερος και να την βρεις ebay η αλλου φθηνα γιατι οι τιμες τους κυμαινονται απο 10 ευρω που ειχα παρει τη δικη μου μεχρι και 80-100.

Αλλη λυση ειναι 2 iomega zip ενα parallel η usb για να το συνδεεις με το laptop/σταθερο και ενα scsi για να το διαβαζει το οργανο.

Υπαρχουν και usb to scsi ανταπτορες αλλα η τιμες ειναι αστειες και δεν ειναι σιγουρο οτι θα ειναι συμβατο κιολας οποτε δεν θα το συστηνα εκτος αν μπορεις να βρεις καποιο πολυ φθηνα ωστε να το δοκιμασεις.

Μια ακομη λυση ειναι να γραψεις sample CDs αλλα θα ειναι ReadOnly και θα πρεπει παλι να μπεις στον κοπο να βρεις κατι να γραφεις.

 

Προσωπικα χρησιμοποιω iomega zip για αποθηκευση αν και θεωρουνται αρκετα επιφοβα για data loss γιατι ειναι προβληματικο σαν medium το ζιπ.

 

Δυστυχώς δεν έχω το GEM S2-S3, θα τα κατεβάσω αυτά τα αρχεία αν και νομίζω ότι δεν θα καταφέρω κάτι με αυτά αφού ο υπολογιστής μου δεν δέχεται εσωτερικό φλόπυ drive. Ατυχήσαμε. Μήπως γνωρίζεις αν υπάρχουν αντίστοιχα αρχεία και για το GEM SK880 το οποίο κατέχω;

 

Δεν εχω ιδεα.Δεν εχω τιποτα GEM απλα θυμηθηκα οτι ειχα βρει κατα τυχη κατι σχετικο και ειπα να το ποσταρω μηπως σου χρειαζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου