Προς το περιεχόμενο

Ποτε ενηλικιωθηκε η ηλεκτρικη κιθαρα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά οκ. Συμφωνώ. Δε μπορούμε όμως να σταματήσουμε να ακούμε μουσική ή να εξελισσόμαστε επειδή υπήρξε ο Χεντριξ. Δηλαδή για τον Μπετόβεν τι πρέπει να πούμε? Να σταματήσουμε να παίζουμε πιάνο?

Οχι βέβαια δεν είπε κανένας να σταματήσουμε να ακούμε μουσική, και μουσική θα ακούμε και θα παίζουμε και θα εξελισσόμαστε ανάλογα με τις δυνατότητες και τις ικανότητες μας αλλά μη τα βάζουμε ολα μέσα σε ένα τσουβάλι...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η ηλεκτρική κιθάρα δεν έχει καμία διαφορά από την ακουστική και κλασική, ιδιες οκτάβες, ίδιο κούρδισμα, 6 χορδές κλπ, απλώς σου δίνεται η δυνατότητα στην ηλεκτρική της τεχνολογίας. Άλλωστε όλοι μας σχεδόν σε κλασική παίξαμε πρώτη φορά το Smoke on the Water και το παίζαμε και μια χαρά.

 

Ο G. Govan είναι παιχταράς, αλλά τον έχεις ακούσει να παίζει Jazz (που παίζει και καλά μάλιστα) με την ήλεκτρική χωρίς εφέ? Τότε είναι ανήλικος και μόλι βάλει τα έφε ενηλικιώνεται? Αυτά ως προς τον διαχωρισμό που κάνεις για την ενηλικίωση στηριζόμενος στα εφφέ, γιατί παικτικά τα βίντεο που έβαλες στο 80% είναι μόνο μινόρε κλιμακες και πεντατονικές χωρίς τπτ ιδιαίτερο (εκτός της ταχύτητας).

 

Όταν ήμουν 18 ετων και και έπαιζα μέταλ, (ευτυχώς έφυγε εξωτερικό ο μεταλλάς δασκαλός μου) και συνέχισα μ εναν Jazzίστα, εκεί κατάλαβα πόσο δύσκολο είναι να παίζεις στα σόλα σου αρπέζιος και κλιμακες γρήγορα αλλά ΚΑΘΑΡΑ. Εχοντας αυτήτην εμπειρία ενα χρόνο μετά τζαμάροντας με μια Blues μπάντα, πολύ μεγαλυτεροι από εμένα, με ρωτάει ο μπασίστας, "γιατί βάζεις τόσο βρωμιά στο παίξιμό σου?" (full metal zone τότε... ακόμη δεν είχα αλλάξει...) και η αυθόρμητη απάντηση μου " για να μη φαίνονται τα λάθη μου και να νομίζουν ότι είμαι γρήγορος" τότε άρχισα να αποκτώ παικτική συνείδηση.

 

Το συμπέρασμα μην εντυπωσιαζόμαστε από ταχύτητες και εφέ, αλλά το πόσο καθαρά παιζει κάποιος είτε γρήγορα είτε αργά, είτε με εφέ είτε χωρίς.

 

Αν θες όμως Κουφή Λεοπ να δείς ενηλικίωση κιθάρας παικτικά, θα σου πρότεινα να ακούσεις λιγο django reinhardt, και λάβε υπόψη ότι παίζει μόνο με 2 δάχτυλα. Φαντάσου λοιπόν να τα έπαιζε με ηλεκτρική και εφέ και σκέψου αν οι G.G. Lukather και λοιποί είναι σε καλύτερο επίπεδο τεχνικά και άκου πόσο καθαρά ακούγεται η κάθε νότα χωρίς μουντζουρώματα.

 

Αυτά τα ολίγα  ;) ;D ;D  Α ρε νιάτα μεταλ βρωμιά κι' αγιος ο βελζεβούλ  >:( >:( :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα θέμα γούστου είναι, και "ενηλικίωση" δεν υπάρχει. Υπάρχει εξέλιξη στην τεχνολογία, τις γνώσεις, το παίξιμο κτλ. και that's all folks. Αν ρωτήσεις κάποιον παλιότερο θα σου πει πως οι 60's και 70's κιθαρίστες τα'χαν κάνει όλα. Αν ρωτήσεις καναν ποζερά θα σου πει πως το αμετροεπές σολάρισμα (a.k.a. shred) γεννήθηκε στα 80's από τις glam/hair metal μπάντες. Αν πιάσεις κανέναν βιρτουοζόκ...λο θα σου τα βάλει με χρονολογική σειρά τύπου Jimi-Eddie-Malmsteen-Satch-Vai κτλ. Καθείς στο είδος του και με τις προτιμήσεις του.

 

Εμένα περισσότερη εντύπωση μου κάνουν οι συνθετικές ικανότητες ενός κιθαρίστα, καθώς και η παικτική του αντίληψη στα πλαίσια του τραγουδιού/μουσικής που παίζει παρά οι καθαρά τεχνικές του ικανότητες. Κάποτε κι εγώ είχα τον Vai θεό, τώρα αν μου βάλεις κανα 7λεπτο σόλο του θα πάω για πιτόγυρα απ'το πρώτο λεπτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το 1950 ειχε ηδη ΥΠΕΡ ενηλικιωθει,απλα ακους ΛΑΘΟΣ μουσικη  ;D

 

Γενικά αυτη τη δεκαετία κ την επόμενη ο μουσικος οργασμός (και σε όλα τα οργανα)δεν νομιζω να ειχε προηγούμενο

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα πει "ενηλικιώθηκε" ρε παίδες; Δηλαδή το μόνο νόημα που μπορώ να δώσω εγώ είναι ότι εφόσον "γεννήθηκε" το 1931 (wikipedia), έγινε 18 το 1949. Τουτέστιν σήμερα είναι 84 ετών και κοντά στο τέλος της.

 

Ξεκινάμε μια κουβέντα με εντελώς αόριστη βάση.

 

Πέραν αυτών και περί του αρχικού ποστ του ΚΛ:

 

Οι κιθαριστες που παιζουν ακουγονται πιο πολυ σαν πρωταρηδες που μολις εμαθαν την μινορε πεντατονικη.

 

Μα σοβαρά τώρα; Ποιοι είναι αυτοί οι άμπαλοι κιθαρίστες των 60s;

 

Ηταν ο Jimi, o Εddie, καποιος άλλος?

 

Όταν θέλουμε να μιλήσουμε για πρωτοπορία στην ηλεκτρική κιθάρα, είναι άτοπο να συγκρίνουμε τον Hendrix με τον Van Halen. Ο πρώτος επανεφήυρε το όργανο συνολικά. Ο άλλος πρόσθεσε κάποιες τεχνικές που αφορούν συγκεκριμένο είδος. Είναι λίγο σα να ρωτάμε "ποιος επηρέασε περισσότερο τη σύγχρονη τέχνη άραγε, ο Πικάσο ή ο Μυταράς;"

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο σα να ρωτάμε "ποιος επηρέασε περισσότερο τη σύγχρονη τέχνη άραγε, ο Πικάσο ή ο Μυταράς;"

 

Εντάξει ειναι μικροι ακομα,θα μαθουνε.... ;D

 

 

Μα σοβαρά τώρα; Ποιοι είναι αυτοί οι άμπαλοι κιθαρίστες των 60s;

 

Ελα ντε.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Έχω την εντύπωση ότι αυτό, που στην πραγματικότητα, θέλει να ρωτήσει ο ΟΡ είναι το πότε "ενηλικιώθηκε" η ΡΟΚ ηλεκτρική κιθάρα, γιατί, αλλιώς, πχ οι τζαζ κιθαρίστες το είχαν τερματίσει από καιρό το πράγμα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πότε "ενηλικιώθηκε" η ΡΟΚ ηλεκτρική κιθάρα?

 

Όταν ενηλικιώθηκε η ροκ σαν μουσική φόρμα.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω για την R'n'R κιθάρα γιατί για τα άλλα είδη δεν είμαι και κανένας ιδιαίτερος γνώστης.

Σταθμοί:

1) Scotty Moore, Presley κλπ αν και το παίξιμό του ακουμπούσε σε country μονοπάτια, αλλά αυτό τo slapback ...

2) Hank Marvin, Strato, echo ...

3) Eric Clapton, Bluesbreakers, Les Paul - Marshall αυτός είναι ο rock ήχος ...

4) Jimi Hendrix, άνευ σχολίων

5) Εddie Van Halen, άνευ σχολίων.

 

 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω για την R'n'R κιθάρα γιατί για τα άλλα είδη δεν είμαι και κανένας ιδιαίτερος γνώστης.

Σταθμοί:

1) Scotty Moore, Presley κλπ αν και το παίξιμό του ακουμπούσε σε country μονοπάτια, αλλά αυτό τo slapback ...

2) Hank Marvin, Strato, echo ...

3) Eric Clapton, Bluesbreakers, Les Paul - Marshall αυτός είναι ο rock ήχος ...

4) Jimi Hendrix, άνευ σχολίων

5) Εddie Van Halen, άνευ σχολίων.

 

 

Nailed it
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου