Προς το περιεχόμενο

Αγορά λαμπάτου ενισχυτή. Βοήθεια!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ'αρχήν επειδή είμαι νέος εδώ να στείλω αγωνιστικό χαιρετισμό σε όλους τους κιθαρόβιους του forum. Στην ερώτησή μου τώρα:

 

Είμαι στην φάση αγοράς ενός καλού ενισχυτή (λάμπα). Πρίν σας πώ κάποιους που έχω στο μυαλό μου, να σας πω τι ήχο περίπου ψάχνω. Rythm κάτι κοντά σε glitter-classic 80s αλλά με ποιο μοντέρνα χροιά, και lead κάτι ανάμεσα σε camel - never let go live και marillion. (ΜΑΣ ΦΩΤΙΣΕΣ! :idea: ). Τα κύρια χαρακτηριστικό που με ενδιαφέρουν είναι:

α. βαθύ αλλά καθόλου χαλαρό μπάσσο

β. λίιιιγο scooped μεσαία

γ. όχι σκληρά πρίμα

δ. αρκετό gain-sustain αλλά όχι διαπεραστικά σκληρός ήχος

γενικά βαριά και γλυκιά παραμόρφωση

 

Ζητώ συγνώμη αν ακούγονται λίγο γενικά αυτα που λέω αλλα δεν ξέρω αλλιώς πως να περιγράψω τον ήχο που ψάχνω.

 

Τέλος γράφω την λίστα με υποψήφιους ενισχυτές. Είναι αρκετοί και πολύ διαφορετικοί μεταξύ τους, μιας και δεν ξέρω με ποιον από αυτούς θα βγάλω το ήχο που θέλω. Φυσικά οποιαδήποτε άλλη πρόταση καλοδεχούμενη. (Όλη η λίστα είναι κεφαλές)

 

- Mesa Boogie Mark IV

- Marshall DSL-50

- Marshall JCM-800 (μαζί με κάποιον fender για καθαρά - amp switching)

- Peavey 6505+

- Cornford Mk50h

- Rivera Quiana 50

- Rivera Knuklehead 55

- Diezel VH4.

 

Στηρίζομαι στην βοήθειά σας. Ευχαριστώ όλους προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πρόσφατα έπαιξα για πρώτη φορά με μία Engl Powerball E645 σε

2χ12 crate καμπίνα...Δεν είμαι κιθαρίστας (αν και παίζω 11 χρόνια)

αλλά έμεινα με τις δυναμικές και το bass distortion...

Πάντως σε τέτοιες αγορές σίγουρα όπως πιστεύω θα συμφωνήσουν και

οι guitar players πρέπει να δοκιμάσεις καλά πριν αγοράσεις...

Never let go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ Leondas! Θα επιδιώξω να την ακούσω την κεφαλή.

 

Απλά και εγώ για αυτό κάνω την ερώτηση, υπάρχουν τόσες κεφαλές να ακούσεις (και τόσες που ΔΕΝ μπορείς να ακούσεις Ελλάδα... :evil: ), που πρέπει -με την βοήθεια κάποιον ανθρώπων που έχουν ακούσει κάτι παραπάνω απο εμένα- να καταλήξω τουλάχιστον σε μια ομάδα ενισχυτών που να είναι πιο κοντά στον ήχο που περιγράφω. (χμμμ που προσπαθώ να περιγράψω...) πχ 8-10 ενισχυτές.

 

Περιμένω γνώμες... Όσο πιο πολλές τόσο πιο καλά!

 

ΑΑΑ ξέχασα! Από κιθάρες έχω μια "Robocop" Fender Strat Mexico '96 (JB Jr) καί μία Fender Hendrix tribute '97 με master tone και επιλογέα Original Μαγνήτες / George Lynch lil screaming deamon σε bridge. Γυρισμένη σε αριστερόχειρη (στην normal της κατασταση δηλαδή...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..... να σας πω τι ήχο περίπου ψάχνω. Rythm κάτι κοντά σε glitter-classic 80s αλλά με ποιο μοντέρνα χροιά' date=' και lead κάτι ανάμεσα σε camel - never let go live και marillion. (ΜΑΣ ΦΩΤΙΣΕΣ! :idea: ). Τα κύρια χαρακτηριστικό που με ενδιαφέρουν είναι:

α. βαθύ αλλά καθόλου χαλαρό μπάσσο

β. λίιιιγο scooped μεσαία

γ. όχι σκληρά πρίμα

δ. αρκετό gain-sustain αλλά όχι διαπεραστικά σκληρός ήχος

γενικά βαριά και γλυκιά παραμόρφωση

 

Ζητώ συγνώμη αν ακούγονται λίγο γενικά αυτα που λέω αλλα δεν ξέρω αλλιώς πως να περιγράψω τον ήχο που ψάχνω.

 

 

 

- Mesa Boogie Mark IV

- Marshall DSL-50

- Marshall JCM-800 (μαζί με κάποιον fender για καθαρά - amp switching)

- Peavey 6505+

- Cornford Mk50h

- Rivera Quiana 50

- Rivera Knuklehead 55

- Diezel VH4.

 

Στηρίζομαι στην βοήθειά σας. Ευχαριστώ όλους προκαταβολικά.

 

Ο Powerball είναι όντως εξαιρετικός αν αυτό που σε ενδιαφέρει πρωτίστως είναι τα γκάζια.

 

Για να μη σε πήξω στα τεχνικά, θα μοιραστώ τις εντυπώσεις μου σε σχέση με αυτό που υποθέτω πως σου αρέσει. Θες λοιπόν ενισχυτή αρκετά "σφιχτό" και "γρήγορο" στα χαμηλά... Αρα αποκλείονται οι Mk της Boogie γιατί η λογική τους στα γκάζια είναι Vintage και με αυτό αναφερομαι όχι στην ποσότητα αλλά στην ποιότητα του Drive. Το ίδιο ισχύει για DSL και Cornford με τον δεύτερο να είναι μια ραφιναρισμένη εκδοχή του πρώτου, με λίγο πιο classic british EQ. Oι Rivera μπορεί να σου κάτσουν μια χαρά μια που τα κάνουν όλα και συμφέρουν !

Αν πάντως τα λεφτά δεν είναι πρόβλημα, και έχεις μπόλικο χρόνο να ψάξεις τον ήχο σου, η καλύτερη επιλογή είναι πέρα απο το κτήνος που λέγεται Diesel, ο Germino που πουλάει (δυστυχώς) ο Μύρωνας, ο οποιος παρέα με κανα δυό καλά πεταλάκια θα σου προσφέρει όχι μόνο ενα απίστευτα γεμάτο και πλούσιο σε αρμονικές ήχο, αλλά και πολύ έντονη "προσωπικότητα" στο τελικό αποτέλεσμα.

Αν είχα τα λεφτά δεν θα το σκεφτόμουν καθόλου 8) !!

 

Τέλος , ακριβώς στην λογική σου, μοιάζουν να είναι και οι VHT, οπότε κάνε και κατα κεί μια βόλτα :wink:

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους VHT τους φέρνει ο Κουρμπής στην Ιπποκράτους 69 - Αθήνα και πραγματικά τα γκάζια τους είναι πολύ δυνατά χωρίς να λασπώνουν ποτέ - Ωμή δύναμη που λένε. Κατ'εμέ καλύτερα από των Mesa

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και βεβαια αν θες μοντερνα γκαζια μακρια απο τον εκπληκτικο κατα τα αλλα Quiana.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις λεφτά για Diezel και το συζητάς;

 

Αρκεί μόνο να έχεις κανένα ιδιόκτητο νησί μακριά από τον πολιτισμό, γιατί όλες οι κεφαλές στη λίστα σου θα ακούγονται μέχρι τη Μεγάλη ¶ρκτο.

 

Τί καμπίνα θα χρησιμοποιήσεις;

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους θερμά για το ενδιαφέρον σας!!

 

Τον Diezel VH4 όταν είχα πάει να τον ακούσω (ο μόνος που έχω ακουσει από την λίστα - και στα πεταχτά γιατι δεν είχα πολυ χρόνο) τον άκουσα με μια VHT 2x12. Μου άρεσε πολύ αλλά και πάλι ήμουν χωρις την κιθάρα μου κλπ...

Πάντως το σίγουρο είναι το 2Χ12, γιατί για μεγαλύτερη δεν με βλέπω λόγω χώρου. Αλλά δεν πρέπει πρώτα να καταλήξω στην κεφαλή και μετά να δώ με ποιά καμπίνα έρχομαι ακόμα πιο κοντά στον ήχο μου?

 

Όσο αφορά τα λεφτά έχω πείσει τον εαυτό μου ότι θα τα σκάσω χοντρά αυτήν την φορά για να είμαι απόλυτα ικανοποιημένος (γινεται αυτο??? :roll: ) οπότε είμαι στο όριο των 3000 Ευρώ + όσο κάνει η καμπίνα.

 

Να σάς βοηθήσω κι'άλλο στον ήχο που περιγράφω με μερικά κομμάτια αν είμαι τυχερός και τα έχει κάποιος:

Lead Sound: Marrilion - Forgotten Sons (στο 5:45)

Rythm Sound: MSG - This broken heart

Rythm Sound: Westworld - Bring the water to me

Rythm Sound 2: Aufklarung - Il funeralle della luna (μα τι λέει ο στόμας μου)

Rythm Sound 2: Clepsydra - No place for flowers

 

Μέχρι στιγμής συμφωνα με την πολύτιμη βοήθειά σας έχω περιοριστεί ανάμεσα σε Diezel, VHT, Germino και ENGL.

Περιμένω κι άλλες προτάσεις. Σας ευχαριστώ όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω, με τα λεφτά αυτά δεν παίρνεις κανα Decatone, ή κάνα SLO να ησυχάσεις μια για πάντα ??? :D :D

 

Αστειεύομαι.... δυστυχώς βάσει των ακουσματων σου οι Soldano δεν σου κάνουν, αλλά μα τον άγιο, δεν έχω ακούσει καλύτερα γκάζια :D

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή ματιά στα specs του Diezel:

 

http://www.diezelamps.com/eng/indexen.html

 

Είχα παίξει μαζί του πριν χρόνια, με την G-400 εντελώς stock, και καράφλιασα. Αυτό είναι...πολυμηχάνημα όπως θα δεις. Τέσσερα κανάλια, τί να λέμε. Δεν "παντρεύεσαι" δηλαδή ένα άκαμπτο high gain κτήνος όπως ίσως φαίνεται εξωτερικά... :wink:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου